מדריכת הנקה

הדרכת הנקה מתרחשת בשלב ההריון או כאשר האם חווה אתגרים בהנקה וזקוקה ליד מכוונת. תפקידה של מדריכת הנקה הוא לזהות תסמינים, לתמוך ולייעץ בהתאם. במידה ומדובר על בעיה מורכבת או שדורשת ייעוץ יותר מעמיק תפנה מדריכת ההנקה את האם אל יועצת הנקה מוסמכת. מדריכה הנקה היא מישהי שעברה קורס בסיסי בהדרכת הנקה. לעיתים היא בעלת נסיון עתיר שנים ומאוד מקצועית ובמקרים אחרים נסיונה פחות משל יועצת הנקה. לרוב תגבה מדריכת ההנקה סכום נמוך יותר מזה של יועצת ההנקה.
ייעוץ הנקה
מדריכת הנקה הנו תפקיד חשוב מאוד עבור אם צעירה אשר מבקשת להניק אך אינה יודעת כיצד לגשת למלאכה. תפקידה של המדריכה הוא לזהות תסמינים, לתמוך ולייעץ בהתאם.
מדריכת הנקה ובעיות נפוצות
הרבה נשים לפני הלידה בטוחות בעצמן ובכושר האינטואיטיבי שלהן לחוש את התינוק ולהתחבר אליו. הרי נשים הניקו מאז ומתמיד ועל כן זה אמור להיות דבר טבעי, קל ופשוט. עם זאת לא פעם נשים מופתעות לרעה לגלות שאין זה פשוט כפי שחשבו ולכך יכולות להיות מספר סיבות. זו יכולה להיות תופעה של לשון קשורה, זו יכולה להיות הרגל של התינוק שכבר התנסה באכילה מבקבוק ולא מעוניין להתאמץ ביניקה משד, חוסר של האישה בכמות החלב הנובע מניהול הנקה שגוי, תנוחה לא נכונה ועוד. כאן נכנסת לתמונה מדריכת הנקה על מנת לעזור ולכוון.
בקבוק מול הנקה
אצל תינוקות רבים נעשית אותה הטעות. ישר לאחר שהם נולדים, האחיות נותנות לתינוק בקבוק עד שהאם מגיעה להניק אותו או על מנת להשלים עבורו תזונה מלאה. כך שבימיו הראשונים התינוק נחשף לבקבוק ולמד שניתן לאכול בקלות ולא צריך לעבוד קשה אצל האם בעת ההנקה. מקרים אלו מובילים לא מעט תינוקות להיות "עצלנים" ולסרב לינוק. במקרים אלו יש לטפל בכך כמה שיותר מוקדם וטיפים לכך יכולה לספק מדריכת הנקה.
חוסר בחלב
חוסר בחלב לרוב קורה בעקבות ניהול הנקה שגוי או כתוצאה מקפיצת גדילה המתרחשת בגיל 3 שבועות, חודש וחצי ושלושה חודשים. מדובר על מצב של בין 24-48 שעות שבהם התינוק מגדיל את הדרישה והשד לא עומד בקצב. על מנת שגוף האישה יוכל לספק זאת על התינוק לינוק הרבה. הבעיה היא שכאשר התינוק מתחיל לינוק ולא יוצאת הכמות המבוקשת, התינוק בוכה ומעדיף בקבוק, מערכת החלב אצל האישה אינה מגורה ועל כן כמו ביצה ותרנגולת אין מספיק חלב והתינוק אינו מרוצה ומעדיף בקבוק. כאן נכנסת לתמונה פעולת שאיבת החלב. ע"י פעולה זו גוף האישה לומד לייצר כמויות, כך שהתינוק מתחבר לינוק יוצאת הכמות המיוחלת. מדריכת הנקה נמצאת שם בשביל לתמוך ולהמליץ על התדירות הרצויה.
לשון קשורה
יש לא מעט תינוקות שנולדים עם לשון קשורה. מדובר בתסמין קליל ופשוט שניתן לתיקון ע"י הליך קצר אצל מומחה לדבר. כך שמרגע שעולים על זה, כבר למחרת התינוק עשוי לינוק יותר טוב. הבעיה היא שלא תמיד מדובר על תסמין שקל לזיהוי ומדריכת הנקה מקצועית תדע לשים לב לכך ולייעץ בהתאם.
מה ההבדל בין מדריכת הנקה ליועצת הנקה
מדריכה הנקה היא מישהי שעברה קורס בהדרכת הנקה. מדובר על קורס בסיסי. לעיתים היא בעלת נסיון עתיר שנים ומאוד מקצועית ובמקרים אחרים נסיונה פחות משל יועצת הנקה. היא יכולה להיות כתובת במקרה של זיהוי בעיה או קושי קל. לעיתים תדע לכוון אותך לפתרון פשוט ולעיתים תפנה אותך ליועצת. לרוב היא תגבה סכום נמוך יותר מזה של יועצת ההנקה. יועצת הנקה נדרשת למינימום של שעות ייעוץ (כ 1000 כדי לקבל את ההסכמה של ה IBCLC) או להיות אחות מוסמכת במקרה של יועצת הנקה מטעם משרד הבריאות. יועצות נמצאות בפיקוח IBCLC או של משרד הבריאות.