התפתחות תינוקות

שבוע ועוד שבוע והתינוק גדל ומתפתח. הן ברמה הפיזית והן ברמה הקוגניטיבית. לרוב להורה קשה להימנע מהשוואה לתינוק אחר, אך אין זה נכון להאיץ או להשוות.
תהליך- התפתחות תינוקות
החודשים הראשונים של תינוק כוללים מספר לא מבוטל של ביקורים במרפאה, וזאת כאשר מדובר על תינוק בריא אשר הוריו עוקבים בצורה נורמטיבית ומסודרת על עקומת ההתפתחות שלו. תינוק הנו דבר טהור, קטן ותלותי בהוריו. תשעה חודשים הוא היה בתוך הרחם, מוגן ועטוף. מרגע שהוא יצא לאוויר העולם הוא ממשיך בתהליך ההתפתחות רק שבשלב זה כבר יותר נוח ואפשרי לעקוב אחר עקומת הגדילה ואחר ההתפתחות שלו. מגיל שנה התדירות פוחתת וניתן לעקוב באופן יותר עצמאי ופחות צריך לפנות אל טיפת החלב.
עשייה קטנה הבדל גדול
כל תינוק הוא מושלם וחכם של אמא, אך יחד עם זאת יש לתת לגוף אובייקטיבי לבחון את הילד. לעיתים יש עיכוב בהתפתחות פיזית אשר ניתן לתקן ע"י פעולות שונות ושינוי התפריט. לא פעם יש דברים קטנים שניתן לעשות הן לטובת התפתחות מוטורית והן לטובת התפתחות שכלית וגופנית, כך שבאמת כל שצריך הוא פשוט להיות מודעים לאופציה. כיום יש רופאים שמתמחים בהתפתחות התינוק ולעיתים שיחה קצרה עימם יכולה לפתור בעיה שנראית גדולה.
השוואה מיותרת
כאשר מדובר על התפתחות תינוקות, אין מן הנמנע שהורים יערכו השוואה של התינוק שלהם מול תינוק של אחרים. לעיתים תינוק אחר כבר זוחל בעוד השני מממש לא בכיוון. לרוב אין צורך לדאוג ויש לחדול לערוך השוואות ולא חסרים מקרים בהם תינוקות השלימו פערים בצורה מהירה. כל תינוק והאופי שלו וכל תינוק והגנים שלו. על כן ברוב המקרים אין לדחוק בילד אלא יש להיות שם בשבילו, לחכות ביחד איתו ולהתפעל מהדברים שייחודים רק לו.
אינדיקציה
כיוון שתינוק הנו דבר קטן וחדש, הורים רבים לא פעם חשים חסרי אונים לנוכח חוסר הבקיאות בנושאים רבים הקשורים אל התפתחות תינוקות. על כן ניתן להיעזר במידע שמפורסם חינם באתרי אינטרנט שונים. כך ניתן לעקוב אחר הנתונים הפיזיים שיש לצפות להם, תופעות תקופתיות וכדומה. כמו כן לעיתים הגננת של הילד היא זו שתדע טוב יותר מכולם לתת אינדיקציה לגבי מצבו ההתפתחותי וזאת כי יש לה הרבה ניסיון והיא נמצאת עמו זמן רב.