15 טיפים ללידה קיסרית

אם את לפני לידה, את בטח לא מעוניינת לשמוע על ניתוח קיסרי, אבל כש- 20% מהלידות בישראל הן ניתוח קיסרי, חשוב לקרוא ולהיות מוכנים, בבחינת "לא יועיל, לא יזיק".

אם את לפני קיסרי אלקטיבי (מוזמן) – הכתבה הזו בשבילך.

להלן סדרת טיפים לניתוח קיסרי

 1. לדבר עם התינוק – הטיפ הכי חשוב בעיניי, במיוחד אם הקיסרי הוא אלקטיבי – בכניסה לחדר ניתוח – דקה לפני, לטפי את הבטן וספרי לעוברון/עוברית המתוקים שלך מה הולך לקרות. ספרי להם למה הלב של אמא דופק כ"כ חזק, ושממש עוד מעט אתם נפגשים – מעין הכנה רגשית לתינוק.
 2. אלופירסט – תרסיס הפלא – מכיל אלוורה, פרופוליס, ו-11 תמציות צמחים נוספות – לריסוס על הצלקת הניתוחית. לאחר הלידה האלו פירסט מסייע בחיטוי איזור הטבור של התינוק ועוד.
 3. מלווה בחדר ניתוח – אם את לקראת ניתוח אלקטיבי נוכחות של מלווה בחדר ניתוח יכולה לעשות את ההבדל בין לידה מנוכרת ומאיימת קצת, לבין לידה שבה מלווה לידך, ומחזיק לך את היד.כשיוצא התינוק/ת יש גם מי שינגב לך את דמעות ההתרגשות, וגם מי שיצלם.
 4. לפני הכניסה לחדר ניתוח לבקש בקשות: שלא יקשרו לך את הידיים או שישחררו עם יציאת התינוק שתוכלי לגעת בו, שיניחו את התינוק עלייך, שיתנו לבן זוגך לחתוך את חבל הטבור, שבן זוגך ילווה אותו לתינוקיה, וכו' – ברב בתי החולים יכבדו לפחות חלק מהבקשות שלך. בחרי מה הכי חשוב לך ונסי להתעקש עליו.
 5. חיוך ואנרגיות טובות – להיכנס לחדר ניתוח בחיוך, גם אם לא תכננת, זו הדרך של התינוק שלך לצאת, כבדי את זה.  שאלי לשמם של הצוות – המרדים, המיילדת, הרופאים. ספרי להם מה שמך, ולמה הגעת לניתוח. בקשי מהם שיסבירו לך מה הם עושים– אם את מעוניינת, או שיגידו לך דקה לפני שהתינוק יוצא.
 6. התאוששות – נמשכת כשעתיים או עד שמצליחים להזיז את הרגליים, לא להתבייש לקחת משכך כאבים – שכן הכאבים אחרי ניתוח חזקים.
 7. הנקה - נכון להרגע, רק בבי"ח לניאדו נותנים להניק בחדר התאוששות – בקשי, אולי יפתיעו אותך, ואם לא, בקשי שיביאו אלייך את התינוק מיד עם הגעתך למחלקה. אם את רוצה רק להניק הזכירי לאחיות לשים פתק גדול בעריסה של התינוק "הנקה בלבד", שכן לפעמים הן משערות שאם את אחרי ניתוח, אין לך כח לקום להניק, וצריך לתת בקבוק. אם משהו לא מסתדר – מומלץ להכין מבעוד מועד טלפון של יועצת הנקה טובה.
 8. לקום – מיד כשמתאפשר (בדר"כ נותנים לקום אחרי 6-8 שעות), בקשי שיוציאו לך את הקטטר, ושיעזרו לך לקום, ואם את רוצה גם להתקלח. עדיף לא לדחות כיוון שככל שיעבור הזמן, יכאב יותר. אם ממש כואב לך, אפשר גם לקום רק לכסא, לא חייב מיד להתהלך, העיקר לקום.
 9. ללכת – אם אפשר ביום הראשון, אם לא, ביום שאחריו, לאט ובזהירות. ההליכה עוזרת להחלמה.
 10. לבקש כרית נוספת – אם את צוחקת, משתעלת, בוכה – הדקי הכרית אל הבטן התחתונה. כשאת מניקה, הניחי את התינוק/ת על הכרית (במיטה או בכיסא) – הרבה יותר קל.
 11. מים, מים , מים – לשתות המון!!! מיד לאחר הניתוח – כדי למלא את שקית הקטטר, בימים שאח"כ – בריאות לגוף, טוב להנקה, וכן עוזר ליציאות רכות.
 12. תחתונים – תחתוני רשת חד פעמיים, או תחתוני סבתא – הם גבוהים ולא לוחצים על הצלקת.
 13. מבקרים – דאגי שמי שמגיע אלייך (לבית החולים, ואח"כ הביתה) יהיו אנשים שאת אוהבת, שמוכנים לעזור, ושמחזקים ועוטפים אותך. מי שלא עומד בקריטריונים הנ"ל – שלא יגיע. לא לפחד  שאנשים ייעלבו, את לא יכולה לשלוט בתגובות שלהם, את כרגע עסוקה בעצמך ובתינוקך.
 14. פרחי באך /הומיאופתיה – מומלץ לבדוק מראש למה את יותר מתחברת, ולהכין לך מייד לאחר הניתוח. בהומיאופטיה מומלץ גלובלים של ארניקה, פרחי באך – מומלץ  Star of Beit Leham
 15. עיבוד החוויה – גם אם תכננתם לידה טבעית, שהגיעה לקיסרי, וגם אם הקיסרי היה אלקטיבי, יש המון רגשות סביב זה. כתבו את חווית הלידה הקיסרית, שחררו את החלומות האחרים שהיו לכן, ואם זה יושב עמוק יותר – לכו לעיבוד חווית הלידה – תצאו משם מחוזקות ומאמינות בעצמכן.

ללידות קלות ורכות לכולנו!

את הכתבה מעניקה לך באהבה נורית מלאכי דולה, מדריכת הנקה ומלווהה אימהות לאחר לידה, מטפלת בפרחי באך

להכיר את נורית טוב יותר לחצי כאן

לכתבה נוספת של נורית על הכנה רגשית ללידה לחצי כאן

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

1 תגובה אחת "15 טיפים ללידה קיסרית"

קישור חוזר | RSS תגובות

 1. תודה רבה על פוסט איכותי ומעמיק.
  להומאופתיה יש מספר פתרונות החל מכאבים ונפיחות ודימומים- גלובולים של ארניקה שניתן לקחת לאחר הלידה.
  ובמידה וזה ניתוח קיסרי, ניתן למרוח משחת קלנדולה על החתך.
  ניתן כמובן להיעזר גם בתמציות פרחי באך או בפרחי מרפא להקלה על הסימפטומים.

  תודה

הוסף רשומת תגובה