דולה לאחר לידה – תומכת אחרי לידה – דולה פוסט פארטום

לאורך כל ההיסטוריה, התנהלה החברה האנושית כ"שבט" ולאישה לאחר לידה הייתה את כל התמיכה שהיא צריכה לידה. היולדות זכו ל תמיכה אחרי לידה ועזרה מה"שבט", מתוך הבנה ברורה וטבעית, שזהו צורך הכרחי.  עם השנים, ה"שבט" התפורר ואפילו הסבתות של היום עסוקות יותר, ורבות מהן כבר הספיקו לשכוח איך מטפלים בעוללים קטנים.

הפתרון של העולם המודרני: ליווי, תמיכה לאחר לידה או בשם המקצועי דולה פוסט פארטום

כיום, הקהילה פחות מלוכדת, עזרה מהמשפחה המורחבת לא תמיד זמינה, והאב הטרי צריך לחזור לעבודה. וכך, אמהות טריות רבות מוצאות את עצמן ללא תמיכה פיזית ורגשית, ללא "רשת הצלה" שתעזור להן לנחות ברכות לתוך השינוי הגדול ביותר בחייהן- הפיכתן לאמא.

דולה פוסט פרטום נותנת ליווי ותמיכה לאחר לידה. היא הפיתרון של העידן המודרני: תמיכה פיזית ורגשית, שמאפשרת ליולדת התאקלמות לאחר השינוי המטלטל ביותר בחייה – הפיכתה לאם.

הימים הראשונים לאחר הלידה

הלידה והימים שאחריה מלווים באושר גדול, אך לצידו עוברת האם טלטלות גופניות, נפשיות והורמונאליות ולצידן עייפות גדולה.

המעבר מזוגיות למשפחה, סדר היום הלא-מאורגן והפער בין הפנטזיה שהייתה לנו לפני הלידה לבין המציאות שאנו חוות לאחר הלידה, עלולים להפוך את הימים הראשונים לאמהות לימים (ולילות…) מלאי תסכול וחוסר אונים.

המציאות, מתברר, שונה לעיתים קרובות מדימויי האמהות שנשים הפנימו בטרם לידת בכורן.

בכל מקום אנו נתקלים בהצגת הדימוי האימהי המושלם. רוב הנשים לאחר לידה מתוודעות למצב של תשישות, כאב  ובדידות, אך אינן יכולות לפנות את עצמן לעיבוד של התחושות הללו, כיוון שהן נדרשות לטפל ברוב שעות היום בתינוק החדש.

באילו מצבים עוזרת דולה פוסט פארטום?

התמיכה באה לתת לאם הטריה זווית אחרת להסתכלות על התחלת האמהות. היא נותנת מענה לאם הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית.

מעבר מקריירה לחופשת לידה

מתוך פגישות רבות שלי עם נשים, אפשר  להבחין כי ליולדת "מצליחה" יותר בתחום  עבודתה, קשה יותר. מי  שהייתה  עד לא מזמן אחראית על משימות, תחומי ואנשים רבים והתרגלה לעבודה אינטנסיבית עם מבוגרים אחרים, מוצאת את עצמה לפתע בין ארבעת קירות ביתה, קשובה רק לצרכיו ולבכיו של תינוקה החדש.

  • התרגלות למצב החדש: נשארת בבית עם תינוק, שלא תמיד את מבינה למה בכלל הוא בוכה? ולמה הבעל לא חוזר מוקדם מהעבודה? למה אני בוכה? ועוד המון שאלות שעולות וצפות פתאום ללא כל הכנה מוקדמת
  • עומס של מטלות: מטלות כמו אמבטיה, החתלה, נראות לה כמטלות שאין היא מסוגלת לעשותן והפער בין מי שהיתה לפני הלידה לבין מי שהיא עכשיו – קשה עבורה.

לידות חוזרות

גם נשים בלידות חוזרות חוות קשיים בתקופה ש לאחר לידה.  כשיש עוד ילדים בבית, התמיכה המקצועית מקצרת את התהליך למציאת איזון מחודש של המשפחה לאחר הלידה.

  • הפעם הקשיים שונים ומגוונים יותר. האם  כבר לא במרכז תשומת הלב של הסביבה הקרובה, חסרה תחושת ה"ראשוניות" שהיתה בלידה ראשונה, יש ממנה ציפיות להסתדר כי "את הרי כבר מנוסה… אז את לא אמורה "לקטר"… "
  • לקשיים שעוברת כל אישה אחרי לידה, מצטרף עכשיו העצב והקושי על כך שלילדך החדש לא תוכלי לעולם לתת ולהעניק את מה שנתת לילדך הבכור – את מירב תשומת הלב והזמן, ללא כל הפרעות או מחויבויות אחרות.
  • רגשות אשם מציפים אותך על מה שאת "גוזלת" (כביכול!) מהילדים הבוגרים
  • את הקשיים שלך והטלטלות ההורמונליות, את נדרשת לדחוק לפינה- כי יש לך כעת בית לנהל ומשפחה לדאוג לה

יש גם הרבה יתרונות לתקופה הזו שאחרי לידה שנייה או שלישית. זו הזדמנות לתקן ולשנות דברים שלא הצלחנו בלידות קודמות.  הפעם את רוצה להצליח להניק. הפעם את תבקשי עזרה כדי להקל על עצמך, הפעם – תעשי את הדברים אחרת.

מה עושה תומכת לאחר לידה?

תפקידה של התומכת לאחר הלידה הוא לרוב לטווח הקצר, כאשר המטרה העיקרית היא לאפשר ליולדת הטריה להתחזק נפשית ופיזית ולהיכנס לתפקיד האמא בזכות עצמה.

התומכת תגיע ליולדת הביתה עם סל של אנרגיות, עצות (הנקה, גזים, שינה וכו'), אוזן קשבת והעצמת תחושת האמהות והנשיות של היולדת.

היא תפנה זמן להתאוששות ומנוחה, ותספק רשת ביטחון לאמא.

כמו כן, תלווה התומכת את בני המשפחה בימים הראשונים שלאחר הלידה, תעזור באמבטיה הראשונה שלעיתים מלווה פחדים וחרדות של ההורים, תארגן את חדרו של התינוק, תייעץ בהלבשה הראשונית ותיתן מענה לכל צרכיו הראשונים של התינוק, שכן התינוק אינו מגיע לעולם עם "חוברת הפעלה"…

אין שתי משפחות זהות. לכל משפחה הייחודיות שלה, מעגל התמיכה שיש (או אין) לה. אבל הקשיים, ההתלבטויות, השאלות שנשאלות-  "האם אני אמא מספיק טובה בשביל התינוק שלי?", החרדות: הבכי של התינוק, ההבנה שהתינוק בעצם ישאר כאן לתמיד  וכל מה שמאפיין את הימים הראשונים לאחר הלידה – אלה זהים אצל כולן, והתומכת לאחר לידה נמצאת שם בדיוק בשביל זה, כי אמא "מושלמת" יש רק בספרים.

בהצלחה!

יועצת הנקהמיכל ברכה, דולה פוסט פארטום, מדריכת הנקה, מדריכה להורות ראשונית ומנחת מעגלי נשים.

נשואה ואמא לשתי בנות, בעלת B.A בתקשורת ופסיכולוגיה

לאתר של מיכל


פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה