תינוק לא יונק – שיטה לחיזוק שרירי הפה

סיפור הנקה מאת ג'יזל טל רוזן, אחות טיפת חלב מיילדת ויועצת הנקה מוסכמת

לפני כ-4 שנים נקראתי לעזור לאמא שילדה תאומים. זאת היתה לידתה הרביעית, ילדה תאומים בשבוע 36 בלידה רגילה. התינוקות נולדו בריאים במשקלים מתאימים לגילם. את ילדיה הקודמים היא הניקה מעל לגיל שנה והיא מאוד רצתה להניק את התאומים. מהיום הראשון לאחר הלידה נוצר הבדל בין האחים. אחד ( הראשון והגדול) מאוד רצה לינוק והשני התקשה מאוד. היולדת היתה מוכנה לעשות הכל ע"מ שהם ינקו. בחלוף הימים הבכור החל להסתדר עם ההנקה ולאחר ירידה במשקל בימים הראשונים החל לעלות במשקל ולינוק בצורה יעילה.

בינתיים  התינוק השני עדיין התקשה לתאם את פעולות היניקה, ירד במשקל מעבר לנורמה, ולכן היולדת החלה בשאיבות תכופות  כדי שיקבל חלב אם. האם בקשה לא לתת לו בקבוק כי חששה שהוא יתרגל אליו ויהיה קשה להחזיר אותו אל השד. היניקה שלו וגם המציצה היו חלשות ולכן כשבכל זאת ניסתה לתת בקבוק , לקח לו הרבה זמן לסיימו.

היה צורך לחזק את פעולת היניקה.

בהתייעצות עם מרפא בדיבור התחלנו תהליך של חיזוק שרירי הפה, לשון, החזקת הגב, ובמקביל החל לקבל חלב אם בהאכלת אצבע ( צינורית שמחברים לאצבע האם וקצהו השני טבול לבקבוק עם חלב אם). בהדרגה התינוק החל לינוק מהאצבע. המטרה היתה לחזק את היניקה וברגע שיהיה מוכן להצמיד אותו אל השד ליניקה. במקביל הצעתי לאמא  לשים אותו הרבה עליה במגע עור- לעור כדי ש"לא ישכח את השד."

הנקת האצבע התערכה לכ-חודש. מדי פעם ניסינו "לשכנע אותו" לינוק מהשד  בעזרת חיבור צינורית כדי להקל עליו, אבל הוא לא הראה סימני התעניינות. כ-3 חודשים נמשכו הניסיונות לחברו אל השד אך ללא הצלחה רבה.

האם החליטה שהיא תיתן עד שבוע הזדמנות. ולא, היא תעבור להאכיל אותו בבקבוק.

מספר ימים אחרי ששיתפה אותי בהחלטתה, התקשרה אלי והודיעה לי : הוא יונק מהשד!

בגיל 4 חודשים שני התאומים ינקו משד אימן, גדלו והתפתחו.

הסיפור הזה משקף את נחישות האם שכל כך רצתה להניק והיכולת שלה להתמיד ולא לוותר מול האתגרים והקשיים. אני חייבת להודות שיותר מפעם חשבתי שכדאי לאם להניק את התאום הגדול ולתת בקבוק לתאום השני, אך היה לי ברור שלא אני מחליטה. האמא מחליטה ותפקידי הוא לעזור לה, לספק לה ידע ודרכים יצירתיות ע"מ לגרום אצלה לחוויה טובה ומעצימה.

להיות יועצת הנקה זה להיות קשובה, אמפטית, סבלנית, וגמישה. הקשר שנוצר בין האמא וביני יצר סביבה תומכת ומעודדת הנקה תוך בדיקה ומעקב מקצועיים לאורך כל התהליך. הצלחת האם ביישום משאלות לבה גרמה לי שוב לאותה תחושה נהדרת של יכולת לעזור, לתמוך, ולהיות שותפה בחווית ההנקה הייחודית של אותה משפחה.

אם יש לך קושי עם התינוק אל תהססי לפנות ליועצת הנקה. מקסימום תגשימי את משאלת ליבך.

להכיר את ג'יזל טל רוזן לחצי כאן

יועצת הנקה, מיילדת ואחות טיפת חלב, קיבוץ אור הנר.

 

 

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה