שבוע אחר שבוע, כל בדיקות ההריון

תקופת ההריון  כרוכה בשינויים רבים, התרגשויות ולחצים והמון מידע שיש לזכור. אחד הדברים שהכי גורם לבלבול בקרב זוגות הוא נושא בדיקות ההריון. מתי עושים אולטרסאונד ראשון? מתי עושים שקיפות עורפית? ועוד. כך תוכלי לתכנן את תקופת ההריון, כל בדיקות ההריון שלב אחר שלב.

נכנסתם להריון? מזל טוב! כדי שתקחו יומן ותתחילו לתכנן את הפגישות אצל רופא הנשים שלכן. בזמן ההריון יש המון בדיקות המומלצות לבצע על מנת לשלול התפתחות שלילית של העובר. חלק מהבדיקות ממומנות על ידי קופות החולים וחלק נדרש לבצע באופן פרטי. הדרך המומלצת ביותר לקבל מידע על הבדיקות בזמן ההריון היא להפגש עם רופא הנשים ולקבל מידע ולו"ז מסודר. עד אז.. אנחנו כאן!

בדיקות שיש לבצע עם אבחון ההריון

בדיקות הריוןעם אבחון ההריון יש לבצע בדיקות שגרתיות שחלקן לוודא שאכן את בהריון, חלקן לבדוק את בשלות גופך להריון וחלקן בודקות אפשרויות עתידיות על העובר. הבדיקות העיקריות שמבצעים עם אבחון ההריון הן:

חיסון אדמת: במידה ולא עברת 2 חיסוני אדמת כנראה שתדרשי לבצע בדיקה כזו. את הבדיקה עושים באחת מתחנות הטיפת חלב והיא ללא תשלום. את החיסון לא ניתן לעשות בזמן ההריון מהסיבה שהוא עלול לפגוע בעובר.

בדיקה גנטיות: בבדיקה זו בודקים אפשרויות של מחלות ומומים גנטיים ומומלץ לבצע אותה לפני הכניסה להריון (ניתן לבצע את הבדיקה גם בתקופת ההריון). במידה ועשית בעבר בדיקות גנטיות אין סיבה לבצע אותם שוב אך חשוב לזכור כי כל שנה מספר המחלות גדל ולכן מומלץ לבדוק האם נוספו בדיקות שמומלץ לעשות מאז בדיקתך האחרונה.

בדיקות שיש לעשות במהלך ההריון

מקווים שלא הסתבכת עד כה כי מעכשיו זה מתחיל להיות מעט יותר מבלבל. על מנת להקל על עצמך, חשוב לרשום כל דבר ולנהל מעקב ולהיעזר במחשבון הריון.

מעקב אחות ליווי הריון: זוהי אינה הבדיקה הראשונה שעושים אך מאחר והיא נעשת כמעט לכל אורך ההריון היא מצויינת ראשונה. מעקב אחות ליווי הריון מתבצע ללא תשלום ומתחילים אותו בערך משבוע 8 אחת לחודש (משתנה בכל קופ"ח) ועד שבוע 36 להריון ואחת לשבועים עד שבוע 40. את הבדיקה מבצעים אצל האחות ובודקים לחץ דם, משקל, חלבון בשתן ובצקות.

אולטרסאונד ראשון לשמיעת דופק: בדיקה זו מתבצעת בין שבועות 6-12 והיא ללא תשלום מלבד אגרה למכון אולטרסאונד. את הבדיקה תבצעי במרפאת הנשים של קופת החולים שלך. בבדיקה זו הרופא בודק את מיקום שק ההריון, דופק העובר, מספר העוברים ואת הגיל שלו.

הערה: בשבועות הראשונים של ההריון הבדיקות לרוב הן נרתיקיות מאחר וההריון צעיר.

בדיקות דם ושתן: בדיקה זו מתבצעת בין שבועות 6-12 והיא ללא תשלום, תוכלי לבצע אותה במרפאת הנשים שלך. בבדיקה זו בודקים את ספירת הדם, סוג הדם, נוגדנים RH, בדיקת דם לסוכר (נדרש צום לפני בדיקה זו), בדיקת שתן ותרבית ובדיקת VDRL.

סיסי שליה (CVS): את הבדיקה תבצעי בין שבועות 10-13 בבית חולים או כל מכון פרטי אחר. בדיקה זו כרוכה בסל הבריאות לנשים מעל גיל 35, נשים מתחת לגיל זה צריכות לבדוק מול קופות החולים שלהן את זכאותן. בבדיקת הסיסי שליה בודק הרופא אפשרויות של מומים כרומוזומליים בעובר (כמו תסמונת דאון).

הערה: הבדיקה מצביעה על רמת סיכון בלבד ואינה נותנת תשובה של "כן" או "לא".

בדיקת שקיפות עורפית: את הבדיקה מבצעים בדרך כלל בין שבועות 11-14 הבדיקה כלולה בסל הבריאות וכרוכה בתשלום של השתתפות עצמית של כ- 50 ש"ח (תלוי בקופ"ח). את הבדיקה מבצעים במרפאת הנשים של קופת החולים ובמקרים מיוחדים המאושרים בקופת החולים, מופנת האישה לביצוע הבדיקה בבית חולים או אצל רופא פרטי. זוהי בדיקת אולטרסאונד המודדת את עובי הנוזל המצטבר בעורף העובר על מנת לגלות תיסמונת דאון. בדיקה זו עוזרת לגלות 70% מהעוברים הסובלים מתסמונת דאון.

אולטרסאונד הריוןבדיקת סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת: סקירת מערכות מוקדמת מתבצעת בין שבועות 14-16 והיא אינה כלולה בסל הבריאות. על מנת לקבל מידע על עלות הבדיקה יש לפנות לקופת החולים ולברר את זכואותכם. את הבדיקה מבצעים בבית חולים או במכונים פרטיים. בבדיקה זו בודק הרופא את שלומות המערכות ואברי גוף העובר וכן את תפקוד שלהם. בדיקה זו מתבצעת פעמיים במהלך ההריון כאשר הבדיקה השנייה נקראת סקירת מערכות מאוחרת המתבצעת בין שבועות 19-24 ובודקים בה את התפתחות האברים שלא נצפו בבדיקה הראשונה.

הערה: בבדיקה זו ניתן לגלות את מין העובר.

בדיקת חלבון עוברי: הבדיקה מתבצעת בין שבועות 16-20 במרכזי בריאות האישה כאשר הבדיקה הראשונה כרוכה בהשתתפות עצמית של כ- 59 ש"ח (תלוי בקופ"ח). בדיקה נוספת תבוצע באופן פרטי. בבדיקה זו בודקים 3 חלבונים בדם ומשקללים את התוצאה עם גיל העובר, גיל האם ומשקל האם. הבדיקה אמורה לבדוק אפשרויות של תיסמונת דאון, מומים במערכת העצבים ומומים אחרים.

בדיקת מי שפיר:  הבדיקה מתבצעת בין שבועות 16-20 והיא תבוצע בבית חולים לפי הסדר עם קופת החולים. בדיקה זו  מומלצת לנשים מעל גיל 35 או לנשים בסיכון ולכן היא כלולה בסל הבריאות רק לנשים המשתייכות לקבוצה הנ"ל.  נשים המעוניינת לבצע בדיקה זו ואינן עומדות בקריטריונים יבצעו בדיקה באופן פרטי. בבדיקה זו בודקים מומים כרומוזומליים בעובר כמו תסמונת דאון.

הערה: הבדיקה מצביעה על רמת סיכון בלבד ואינה נותנת תשובה של "כן" או "לא".

בדיקות העמסת סוכר, בדיקות דם ושתן: הבדיקות מתבצעות בין שבועות 24-28 וניתן לבצע אותן במרכזי בריאות האישה. הבדיקות מתבצעות ללא תשלום והן כלולות בסל הבריאות. בדיקת דם להעמסת 50 גרם סוכר (לא בצום) נעשית בכדי לאתר נשים הנמצאות בסיכון לסוכרת הריונית. נוסף על כך עליהן לעשות ספירת דם ובדיקות שתן.

בדיקת הערכת משקל: הבדיקה מתבצעת בשבועות האחרונים של ההריון, בין שבועות 30-34. את הבדיקה ניתן לבצע במרכז בריאות האישה. זוהי בדיקת אולטרסאונד להערכת משקל העובר, קצב הגדילתו ותנוחת העובר. הבדיקה כלולה בסל הבריאות וכרוכה בעלות של כ- 40 ש"ח (תלוי בקופ"ח).

בדיקת תרבית ל־GBS: בדיקה זו תבוצע לנשים הנמצאות בסיכון. נשים מקבוצה זו לא יצטרכו לשלם עבור הבדיקה. בבדיקה בודקים אפשרויות לנשיאת חיידק ה־GBS בעזרת לקיחת תרבית מהנרתיק והרקטום.

לסיכום:

תקופת ההריון היא תקופה מבלבלת, המון פגישות אצל הרופא, הרצון לקבל כמה שיותר מידע, חוסר וודאות ועוד כל אלו גורמים לבלבול בקרב הזוג. על מנת לעשות את התקופה כמה שיותר מחושבת ולא להחמיץ אף פגישה או בדיקה חשוב לנהל מעקב בעזרת יומן, לוח שנה, תזכורות וכדומה.

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה