הטעויות הנפוצות ביותר בחדר הלידה

רשלנות רפואית בחדר הלידה

מאת עו"ד דוד פייל מומחה רשלנות רפואית

טעויות עלולות לקרות, למרבה הצער, גם בחדר הלידה.

במהלך הלידה, חייהם של התינוק ושל היולדת תלויים בצוות הרפואי, באופן קבלת ההחלטות של הצוות ובמידת תפקודו המקצועי בחדר הלידה. מאחורי כל מקרה של רשלנות רפואית ישנו אדם שחייו נפגעו ושובשו באורך לא צפוי. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר ברשלנות בלידה, אז הפגיעה עלולה להיות לכל החיים. הנסיון מראה כי ישנן מספר טעויות נפוצות העלולות לקרות בחדר הלידה, במידה ולתינוק או ליולדת נגרם נזק בשל טעויות אלה מומלץ לבדוק אם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה.

חוסר תשומת לב של הצוות הרפואי

על הצוות הרפואי לדאוג לשלומם של היולדת והתינוק לפני, במהלך ולאחר הלידה.  רופאים חייבים לדעת לקבל החלטות תוך זמן קצר ולהתייחס לתלונות המטופלת. לעיתים בשל עומס בחדר הלידה, מחסור בכח אדם ובמקרים קיצוניים אף בשל יהירות של הרופא, תלונותיה של היולדת או מצוקה של העובר אינם מקבלים מענה הולם מצד הצוות הרפואי. חוסר ההתייחסות של הצוות הרפואי עלול לגרום לתוצאות חמורות ופגיעה קשה ליולדת ולתינוק.

ניתוח קיסרי

אחד הגורמים הנפוצים לרשלנות רפואית הוא שלא ניתנה הוראה לביצוע ניתוח קיסרי במועד.  כאשר עובר במצוקה, הזמן שחולף לא פועל לטובתו ועל הרופא לקבל החלטה במהירות שתמנע פגיעה בעובר או באם. בנסיבות מסויימות כגון משקל גבוה של העובר, קצב לב חריג של העובר, סיבוך של השילייה או לידה שמתארכת יותר מדי –  רופאים מיילדים צריכים לקבל החלטה אם לבצע ניתוח קיסרי. בדרך כלל מחליטים על ביצוע ניתוח קיסרי במידה וכל עיכוב נוסף בלידה רגילה עלול לסכן את היולדת ואת העובר.

למרות שניתוח קיסרי הוא ניתוח שכיח, חשוב לזכור כי זהו תהליך כירורגי מורכב והעיתוי שלו קריטי. במידה והניתוח לא בוצע בזמן, או שהיולדת והעובר נפגעו כתוצאה ממנו, יש לבדוק אם רשלנות רפואית של הרופא גרמה לנזק.

מעקב מוניטור

מטרתו של המוניטור היא לעקוב אחר הסימנים החיוניים של האם והתינוק באמצעות מעקב אחר הצירים ותנועות העובר. לדוגמא, חוסר בחמצן לעובר יכול לגרום לפגיעה מוחית קשה. טעויות שקשורות למעקב המוניטור עלולות להיווצר כאשר אין מי שיפענח את תוצאות המוניטור או שהצוות הרפואי טעה בקריאת המוניטור, כלל לא עשה בו שימוש או שלא חובר. בשל טעויות אלה, פגיעות חמורות עלולות לקרות לתינוק או ליולדת ובמקרה כזה יש לבחון אם הייתה רשלנות.

לידה מכשירנית

ישנם מקרים בהם  הצוות הרפואי מחליט על  לידת מלקחיים או לידת וואקום.  זהו תהליך הדורש מיומנות וניסיון רב של הצוות הרפואי. עצם ההחלטה על לידה מכשירנית אינה מצביעה על רשלנות, אלא שלידות כאלה עלולות להתבצע שלא כמו שצריך וכך לגרום לנזק. במידה ונגרם נזק כלשהו בעקבות לידה מכשירנית שלא בוצעה כראוי יש לבחון אם מדובר ברשלנות רפואית.

לצפייה בסרטון הדרכה בוידאו המסביר איך לזהות רשלנות בלידה לחצי על התמונה:

רשלנות רפואית בלידה מתרחשת הרבה יותר מכפי שאנשים חושבים. אם ישנה תחושה  שמשהו לא נעשה כשורה בלידה,  מומלץ לקבל ייעוץ משפטי.

כתב עו"ד דוד פייל / מומחה רשלנות רפואית

077-6670224 | www.malpractice-law.co.il

פורסם ב: בריאות

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה