הידעת שניתוח קיסרי עלול להותיר חסימה אנרגטית?

עברת ניתוח קיסרי? כדאי שתדעי שיש לזה השפעה כל ה"צ'י" שלך

מה זה צ'י? מה ההשפעה ואיך מתמודדים? במאמר הבא:

את המאמר כתב ד"ר ניר עמיר, מנהל אקדמי בבית הספר

לימודי רפואה סינית,שיאצו וטווינה בתמורות.

מנהל מרפאה משלימה לילדים בוולפסון, עבור האמהות של "מניקה".

ניתוח קיסרי הוא ניתוח חשוב היכול להציל את חיי העובר והאם. הניתוח מופעל כאשר קיימת מצוקה עוברית, מנח לא תקין של העובר (כמו במנח עכוז), שליית פתח, התקדמות לא תקינה בפתיחה או בירידת הראש, בעיה אנטומית (כמו מיומה) היכולה לפגוע במעבר העובר וניתוחים קיסריים חוזרים מהעבר.

עם זאת, קיימים לניתוח סיכונים וסיבוכים שונים. אמנם אילו אינם רבים כפי שהיו בעבר (עד לשיפור הכירורגיה, הניתוח נועד להציל את התינוק במחיר חיי האם) אך כבכל ניתוח, הם קיימים. בנוסף לסיכונים הרפואיים המקובלים (סיבוך של כל ניתוח כמו אבדן דם וזיהומים, פגיעה בעובר בעת החתך, הידבקויות רחם, שלפוחית וצלקות) קיימים סיבוכים נוספים אשר אינם נאמדים בראי הרפואה הקונוונציונלית:

הרפואה הסינית מתבססת על מודל לפיו הגוף הוא חומר ואנרגיה כאחד. האנרגיה מכונה בסינית צ'י ( Qi) והיא, בדומה לדם, זורמת בכל מקום בגוף אך במקומות מסוימים היא מתועלת דרך צינורות המכונים מרידיאנים. תנועת צ'י תקינה מאפשרת חיים בריאים ומאוזנים. הפרעה בזרימת הצ'י מובילה לסטגנציה, כלומר לחסימה אנרגטית.

כאשר אישה סובלת מכאבים לפני מחזור, מיגרנות ממוקדות כאב, עצירות ומצבי רוח קשים או משתנים, מקובל להניח שקיימת חסימה אנרגטית בגוף. כאבים לפני מחזור החולפים עם "פתיחת" המחזור מכוונים לחסימה. עצירות היא מעין חסימה של דרכי עיכול. כאב ראש ממוקד (ולא מפושט) נחשב לכאב חסום במקום מסוים ואפילו תכונות אופי כמו עקשנות יתר או ביקורתיות יתר נחשבים לחסימה ברמה הנפשית.

בכל המצבים לעיל מקובל להניע את הצ'י באמצעות כלים כמו דיקור, צמחי מרפא או טיפולי מגע כמו שיאצו וטווינא. לימודי רפואה סינית מכשירים את המטפלים להניע את הצ'י בכלים אילו ובכך לצמצם את הכאבים המלווים את הווסת או את המיגרנה ולהקל או למנוע עצירות במקביל לעידון תכונות אופי "חסומות".

מקובל להניח שאחת הסיבות לחסימות נרכשות (כאילו שרכשנו עם החיים) נובעת מצלקות על פני המרידיאנים כדוגמת צלקות ניתוחיות. מובן שלא כל צלקת מובילה לחסימת צ'י ומובן שלא כל חסימת צ'י משפיעה על כל מערכות הגוף, אך הנטייה לכך קיימת. מיקום הצלקת יכול להשפיע על מאפיינים בריאותיים שונים ולחזק בעיות שעד כה נראו פחות משמעותיות.

את הצלקות ניתן להעריך על פי סוג הניתוח המבוצע:

בניתוח הקלאסי מבצעים חתך אנכי בקו האמצע של הבטן לצורך הוצאת התינוק. קו זה עובר על מרידיאן ה Conception vessel  = CV .  מרידיאן זה מניע את הצ'י באספקט הייני של הגוף ומזין את הרחם ואת כל המערכת הגניטאלית. הוא אחראי על הנעת הדם ותמצית החיים כלפי מעלה. מכאן שיש לו שליטה על הווסת והמחזור. מרידיאן זה גם אחראי על שלבי ההתפתחות המינית באדם. בצ'י קונג (סוג של התעמלות אנרגטית) מדובר באחד המרידיאנים היותר חשובים. דרכו ניתן להעלות את רמת הצ'י ולווסת את זרימתו במרידיאנים היינים.

כיום מקובל לבצע ניתוח עם חתך רוחבי בחלק התחתון של הבטן. חיתוך זה קטן יותר ומשתלב אסתטית עם קפלי עור הבטן הטבעיים. בניתוח זה הצלקת מחלימה מהר יותר וניתן ללדת לידה טבעית בהמשך. למרות שהניתוח אורך זמן יותר ממושך ומונע  גישה נוחה לאזורי בטן עליונים הוא נחשב למועדף מבחינה אנרגטית, שכן הוא פוגע בפחות במרידיאן CV האורכי ולכן מצמצם את הסיכוי לחסימות אנרגטיות לאחר ההחלמה.

כיצד נדע אם הצלקת הותירה חסימות?

מאוד בפשטות. נעביר את האצבע בלחיצות עדינות לאורך הצלקת. במידה ולאחר שלב ההחלמה נותרה רגישות נקודתית באזור מסוים הרי שיש להניח שקיימת שם גם חסימה אנרגטית. אם היא בחתך רוחבי ולא על נקודה חשובה, ניתן להתעלם מהרגישות ולקוות שהיא תעבור בהמשך. אם היא ממוקמת אסטרטגית על מרידיאן ה Cה או כל אחד מהמרידיאנים שעובר בבטן, חשוב לתקן את המצב לפני שזה יתחיל להשפיע על מערכות גוף נוספות.

התיקון יכול להיות מבוצע על ידי עיסוי הנקודה הכואבת עם שמן מתאים, תרגילי נשימה ודמיון מודרך ודיקור או מגנטים משני צידי האזור הכואב בצלקת. בשיטות אילו ניתן להפחית או להעלים רגישות מקומית ובכך להסיר מכשולים מזרימת הצ'י הטבעית.

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

2 תגובות "הידעת שניתוח קיסרי עלול להותיר חסימה אנרגטית?"

קישור חוזר | RSS תגובות

  1. מאת יאיר:

    אף פעם לא חשבתי על הדברים האלה ככה, תודה רבה על מאמר נפלא.

  2. מאמר מצוין ונכון.
    אפשר ורצוי להחזיר את האנרגיות לאחר ניתוח שכזה.
    האפשריות רבות וגם טיפול בריפוי עצמי יכול מאוד לעזור.

הוסף רשומת תגובה