האם מותר לצום כשאת מניקה

ד"ר ג'ינה ויסמן, יועצת הנקה מוסמכת IBCLC מסבירה;

ההחלטה אם לצום היא החלטה אישית והלכתית, ויש להיוועץ עם הרב בעניין. מבחינה פיזיולוגית, מותר לצום כשמניקים. הדבר תלוי מאד בגיל התינוק. בימים הראשונים שלאחר הלידה, לפני שההנקה מבוססת, מומלץ לא לצום. יולדת בתוך שלשה ימים מהלידה אינה צמה. אמא בריאה, לתינוק בריא, כשההנקה כבר מבוססת, כשבועיים אחרי הלידה,יכולה בהחלט לצום כרגיל.

לעיתים נשים מניקות מגלות, שבזמן הצום, נפח החלב שלהן קטן. אם זה יום חם, והתינוק צעיר מגיל 6 חודשים, החלב עבורו מהווה גם את השתיה שלו, יתכן והוא ירצה לינוק לעיתים יותר תכופות. אם ביום רגיל הנקת 8 פעמים ביממה, אזי בזמן הצום, את עשויה להניק בין 10 ל-12 פעמים ביממה.

ההחלטה אם לצום היא החלטה אישית והלכתית, ויש להיוועץ עם הרב בעניין. מבחינה פיזיולוגית, מותר לצום כשמניקים. הדבר תלוי מאד בגיל התינוק. בימים הראשונים שלאחר הלידה, לפני שההנקה מבוססת, מומלץ לא לצום. יולדת בתוך שלשה ימים מהלידה אינה צמה. אמא בריאה, לתינוק בריא, כשההנקה כבר מבוססת, כשבועיים אחרי הלידה,יכולה בהחלט לצום כרגיל.

לעיתים נשים מניקות מגלות, שבזמן הצום, נפח החלב שלהן קטן. אם זה יום חם, והתינוק צעיר מגיל 6 חודשים, החלב עבורו מהווה גם את השתיה שלו, יתכן והוא ירצה לינוק לעיתים יותר תכופות. אם ביום רגיל הנקת 8 פעמים ביממה, אזי בזמן הצום, את עשויה להניק בין 10 ל-12 פעמים ביממה.

טיפ מד"ר ג'ינה וייסמן

אם את חוששת שלא יהיו לך די כוחות כדי להניק במהלך הצום, תוכלי לשאוב חלב לפני הצום, ולהכין בקבוק או שניים של חלב, לקראת יום הכיפורים.

את תוכלי לצום מבלי להתאמץ יתר על המידה, ואילו התינוק שלך יהנה מחלב אם מזין ומעשיר.

טיפ מניקה:

אם את אמא לשניים והגדול משמן את צירי הגלגלים ברגעים אילו ממש ומתכנן לצאת למסע אופניים, עד לסבא וסבתא, ואחר כך לים ובחזרה. זה יופי, אבל תני לבעלך, בת זוג שותפה או בקיצור למישהו אחר לדאוג. לצום ולהניק זו משימה מספיק גדולה לגוף שלך אל תכניסי שם גם התרוצצויות ודאגות. את רוצה שהכל יחזור לשגרה לאחר הצום, אז העניקי לעצמך את המנוחה הראויה.

מומלץ לקרוא כתבות בנושא תזונה מגבירת חלב לקראת הארוחה המפסקת –

תתחילי בכתבה הזו לחצי כאן

צום קל, ניקה

פורסם ב: בריאות

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה