ארגון הבריאות העולמי ויוניצף פרסמו 10 כללים להתחלה נכונה של ההנקה

במסגרת שבוע ההנקה הבינלאומי שצוין בלמעלה מ-170 מדינות ברחבי העולם בחודש שעבר, פרסם ארגון הבריאות העולמי (WHO) עשרה צעדים שיכולים לסייע לאימהות להשיג הנקה מוצלחת ובכך לשפר את בריאות התינוקות שלהן.

חלב אם הוא המזון האידיאלי לתינוקות. הוא בטוח, נותן לתינוקות את החומרים המזינים הדרושים להתפתחותם התקינה ומכיל נוגדנים המגנים על התינוק מפני מחלות.

אמנם אחוז האימהות המניקות הנקה מלאה בחצי השנה שלאחר הלידה עולה בארצות רבות, אבל שיפור נוסף באחוזי ההנקה חיוני כדי לשפר את רמת התזונה והבריאות של תינוקות וילדים.
סיבות שונות, ביניהן חוסר בהדרכה וייעוץ להנקה, גורמות לכך שעדיין ישנן יותר מדי אימהות שמפסיקות להניק הנקה מלאה מספר שבועות לאחר הלידה.

10 צעדים להנקה מוצלחת

רשימת 10 הצעדים פותחה על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO) וארגון יוניצף UNICEF, בכדי להבטיח ששירותי הבריאות והטיפול באימהות אכן מספקים לכל תינוק את ההתחלה הנכונה ולכל אם לאחר לידה את התמיכה הדרושה כדי להניק.
הרשימה הזו נמצאת כיום בשימוש בתי חולים בלמעלה מ 150 מדינות.

10 הצעדים שכל בית חולים צריך לאמץ כדי לדאוג להנקה מוצלחת של היולדות:

1. דאגו למדיניות הנקה מנוסחת וכתובה, שתתוקשר באופן קבוע לכל הצוות הרפואי והטיפולי
2. הכשירו את הצוות בכל המיומנויות הדרושות כדי להטמיע מדיניות זו
3. ידעו את כל הנשים ההרות ביתרונות ובמידע המלא לגבי הנקה
4. סייעו לאימהות להניק בחצי השעה הראשונה לאחר הלידה
5. למדו את האימהות איך להניק ואיך לדאוג לרצף של ייצור חלב גם אם הן נמצאות בנפרד מהתינוק במהלך שהותן בביה"ח
6. אל תתנו לתינוקות שנולדו שום מזון או משקה מלבד חלב אם- אלא אם ישנה הוראה רפואית מפורשת
7. עודדו ביות מלא במחלקת היולדות- אפשרו לאימהות לשהות עם התינוקות 24 שעות ביממה
8. עודדו "הנקה לפי דרישה"- בכל זמן שהתינוק רעב
9. אל תגישו שום סוג של מוצץ או פטמה מלאכותית לתינוקות יונקים
10. אמצו הקמת קבוצות לתמיכה בהנקה והפנו אליהן את האימהות עם השחרור ממחלקת היולדות

הפיכת יותר ויותר בתי חולים ל"ידידותיים להנקה" תסייע ליותר תינוקות להתחיל את חייהם באופן בריא יותר.

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

14 תגובות "ארגון הבריאות העולמי ויוניצף פרסמו 10 כללים להתחלה נכונה של ההנקה"

קישור חוזר | RSS תגובות

 1. מאת מיה:

  כמו כן, חשוב ליידע יולדות שלעיתים לןקח לגוף כמה ימים עד שהוא מתחיל לייצר חלב ובמקרים אלו אם לא יתנו לתינוק תחליפים הוא ירעב וחמור מכך – יתייבש. כיוון שין דרך לדעת כמה חלב גוף האישה מייצר חשוב להיות קשוב לצוות הרפואי ולתינוק. אם אתן רואות שהוא לא עולה במשקל תוך יום-יומיים או שהוא כל הזמן רוצה לינוק, ייתכן שהוא זקוק להשלמה.

 2. מאת אושרית:

  היי
  העצות שכתבתם לביה"ח ממש לא נגעו אלי לגבי הלידה של בני ולמה? המשיכו לקרא
  בשניה שנולד בני בכורי לקחו אותו אחרי 5 דקות החזירו ל"נשיקה קטנטונת" הלידה היתה ב 5 וחצי בערב והביאו לי אותו ב 1 בלילה "קחי תניקי " והלכה אמרתי שאני לא יודעת וזו לידה ראשונה ניסתה להסביר לא הלך ונתנה לו סימילאק יום למחרת לא הצלחתי להניק היו כאלה שלא התייאשו והיו כאלה אחיות שמיד דחפו סימילאק ראו שהוא בוכה הביאו לי את הפיטמה של הסימילאק עם צמר גפן מאחורה כדי שלא יבכה{סוג של מוצץ}
  חבל!!!! הורידו לי את כל המוטיבציה להניק אחרי שבועיים של ניסיונות מיצדי ושל סרוב מוחלט מצידו נפסקו הניסיונות וכמו שאתן מבינות החלב התייבש
  בהצלחה לכל המניקות!

 3. מאת קרן:

  הלוואי וזה היה ככה.. גם אצלי לא עזרו לי להניק בפעם הראשונה ואחרי זה הכל השתבש וכל אחות מייעצת משהו אחר..אחת דחפה לתת סימילק, אחרת אמרה לי שאין לי בכלל חלב, וגם אצלי אף אחת לא הזכירה שחלב יכול להגיע אחרי כמה ימים, רק ידידה שילדה שבועיים לפני סיפרה לי על כך.. מעניין היה שלפני שהשתחררתי פתאום מאוד רצו לעזור לי

 4. מאת nika:

  לכל האמהות היקרות, זה כל כך מקומם אותי לשמוע את זה. אני מאמינה שבכל דבר בחיים ובמיוחד בהורות שלנו , אנחנו צריכות להתכונן ולבדוק ולחקור כדי לדעת לעזור לעצמינו ולילדנו , לדעת מי האיש מקצוע הנכון לפנות אליו ולעשות את כל מה שנדרש כדי להגשים את הרצונות שלנו ואת האני מאמין שלנו. כולי תקווה של אחת שמגיעה לכאן בזמן ההריון תקרא ותבין את החשיבות של הכנה להנקה. וכל אחת שחוותה חוויה קשה תצליח בעזרת האתר שלי ומכלול הפתרונות שמוצע כאן להגשים את רצונותיה. ישר כוח אמהות יקרות

 5. מאת גבריאלה:

  אני רוצה לחלוק את חווית ההנקה הראשונה שלי עם בני האהוב. לא ידעתי בכלל איך להניק ובנוסף השד שלי גדל למימדים עצומים. החלב לא יצא ובני היה מחובר אלי במשך 72 שעות שאני חייבת לציין גם מאוד כואבות. כל לחיצה כל מצע ולו הקל ביותר גרן לכאבים עצומים ובנוסף הפיטמה שלי נפצעה. לא יודעת מאיפה הבאתי את הרצון העז הזה להצליח להניק אבל לאחר 3 שבועות כבר לא כאב לי ולא ויתרתי לרגע . ההנקה זה הדבר הכי מרגש שעשיתי בחיי

 6. מאת nika:

  גבריאלה המקסימה חבל לי שחווית כאב, חשוב שתדעי לפעם הבאה כאב הוא לא חלק הכרחי מההנקה ואפשר לפתור את זה עם ייעוץ נכון. אני מחזקת אותך בהנאות שלך ושמחה שהצלחת להגשים את הרצונות שלך

 7. מאת דגנית:

  היי לכולן, גם אני עברתי לידה ראשונה עם תינוקת קטנטנה ומתוקה כמוכן גם לי לא עזרו בבה"ח, אך הגעתי עם רצון עז שאני רוצה להניק ואני רוצה שהתזונה של הפיצפונת תיהיה ממני, חשתי תסכול שלא הייתי מצליחה ונאלצתי לשלב תמ"ל גם מאחר והיא נולדה קטנה וגם כי היא לא הצליחה אך ככל שעבר הזמן ועם כל כאבי התופת שליוו אותי עקשנותי הצליחה והיום אני מניקה את ביתי ואמשיך עד טיפת החלב האחרונה.
  יש בהנקה משהו עילאי רגעים קסומים בו את מחוברת לתינוקך במלוא מובן המילה החום שאנו האימאהות מעניקות לילדנו,הביטחון שאנו משרות עליהם רק מקרב והופך את החוויה לעוצמתית ביותר.
  הלוואי ויהיה לכולנו רק טוב בין אם אנחנו מניקות ובין אם בחרנו שלא הכי חשוב אנחנו אימהות למלאכים קטנים.

 8. מאת אפרת:

  הי.. כל הכבוד על הבלוג!!
  אני אמא בפעם השלישית.. בראשון הייתי בטוחה שאני אניק אותו.. אחרי כשבועיים וחצי התייאשתי, הסביבה לא הכי תמכה, לא ידעתי למי לפנות וכיצד עליי להניק (בנוסף הגודש שממנו סבלתי הכניע אותי) בשני ניסיתי שוב אך לצערי הוא פצע אותי בטירוף – אחרי שהפטמות שלי נראו כמו אחרי תאונה במקרה דיברתי אם אחות שהסתבר שהינה גם יועצת הנקה היא הביטה לפיו של התינוק ואמרה לי שיש לו לשון קשורה והסתבר שזה הגורם לפציעות הרבות ( אני לא מבינה למה בבי"ח לא יכלו להגיד לי זאת ולטפל בעניין עוד לפני שיצאתי איתו לבית… הכאבים גרמו לי להחליט יום אחרי הברית זהו- עד כאן!! בהריון השלישי כולם היו בטוחים שהפעם ישר אחרי הלידה אני אקח כדורים ליבוש החלב… אבל הפעם הגעתי בגישה שונה לחלוטין- אמרתי לכולם ובמיוחד לי שאין לי מושג מה אני מתכננת.. דיברתי לפני הלידה עם יועצת הנקה לקחתי מספרי טלפונים של מס' יועצות כדי שבמידה ואני אצטרך בבי"ח ואחת לא תוכל להגיע תהיה מי שכן תוכל.. במקביל ביקשתי מהרופא שיתן לי מרשם לכדורים לייבוש החלב (שיהיה ליתר ביטחון..) .. הגיעה זמן הלידה וזרמתי.. בבי"ח ביקשתי שלא יתנו לו תחליף מבלי לעדכן אותי.. והכי חשוב לא הקשבתי לאחיות בבי"ח מסתבר שהן ממש לא יודעות את ה"עבודה" של להסביר לאמהות טריות כיצד להניק, כמה זמן וכו' הקשבתי לתחושות הבטן שלי וזרמתי… עכשיו אני חודש אחרי לידה והפעם זה מרגיש יותר טוב!!
  אבל לצערי בימים הארונים יש לי כאבים בפטמה אחת.. לצערי יש לי פצע וזה כואב תופת.. מה עליי לעשות??? אני משתמשת במשחת רפאל אבל חוץ מזה שהיא מסריחה בטירוף אני לא מרגישה שיש איזה שיפור.. אשמח לטיפ בנושא! ( :

 9. מאת nika:

  אפרת יקרה כתבתי לך באישי אבל חשוב לי לאמר כאן, הנקה נכונה לא אמורה לכאוב. אל תחכו לפטמות סדוקות וכואבות, פנו מייד ליועצת הנקה מוסמכת, דברו איתנו אפשר לסייע אין משהו שמשמח אותנו יותר מאמא שפונה בזמן ואפשר לחסוך לה סבל מיותר

 10. מאת אפרת:

  תודה בכל אופן על התגובה..
  מה שמפליא אותי זה שלאחר כל מיני שיחות עם חברות מסתבר שלא לכולן ההנקה באה בקלות.. מה שנראה ל"מתבונן מבחוץ" כאילו הן נולדו להניק ואני לא מסתבר שזה סוג של "מיומנות נרכשת"… ולא כמו שחשבתי לתומי שרק אני לא בורכתי בכישרון הטבעי שנקרא "הנקה"…
  לשמחתי באחת מהשיחות שלי עם אחת החברות (שהניקה עד לא מזמן , יש לה בן בן שנה) היא הציעה לי לשים משחת פיורלן(שבניגוד לרפאל היא ממש לא מסריחה ( :, ולא חייבים להסירה לפני ההנקה..) ולהשתמש בקונכיות (למרות שזה גרם קצת למבוכה כאשר היה לי שם קצת חלב והתכופפתי אז קצת נרטבה החולצה)- אני שמחה לבשר שזה עזר (אומנם באמת צריך מראש לדעת כיצד להניק אבל במקרה שכבר יש פטמות פצועות זה אכן מעין תרופת פלא ).
  בכל אופן יש לי שאלות נוספות:
  1. עד מתי אמור להיות טיפטוף מהפטמות, האם זה נורמלי? כאשר אני עם רפידות הנקה אני מרגישה שהן ספגו חלב אבל מכיוון שאני כרגע בעיקר משתמשת בקונכיות (אני שמה בתחתית נייר סופג) אני שמה לב שהנייר ממש ספוג (וכמו ציינתי מקודם היו מקרי "נזילות")
  2. בימים האחרונים יש לי זרמים די חזקים, התינוק מתחיל לינוק ואם לפתע הוא מוציא את הפיטמה החוצה הזרם עדיין ממשיך, האם זה בסדר?! מה עליי לעדות על מנת למנוע השפרצות כאלו (הייתי שמחה לצאת איתו מחוץ לבית אבל נראה לי פאדיחה שפתאום תהייה איזה "התזה" לא במקום …)
  3. הוא אוכל יפה, עולה במשקל , החיתולים יוצאים רטובים אבל כבר כמה ימים הוא לא הוציא צואה, כל כמה זמן תינוק בן 5 שבועות יונק אמור לעשות ארת צרכיו ( חשוב לציין הוא נינוח, ומשחרר גזים)
  תודה מראש וסליחה על "בילבולי המוח"

 11. מאת רונה:

  כשילדתי את שקד, כיום בת 7 שבועות ו4 ימים, בבלינסון, לקחו אותה ישר ממני בלי שהנקתי אותה בכלל, וכשהיא הייתה בהשגחה במחלקת יילודים, נתנו לה תמ"ל בלי לעדכן אותי, למרות שביקשתי שיקראו לי להניקה. בנוסף, האחיות בכלל לא עזרו לי להניקה וכמובן שהיו לי פצעים בפטמות ונאלצתי להזמין יועצת הנקה הביתה. כך שהתאכזבתי מאוד במישור הזה מבית החולים. נראה כאילו האחיות העדיפו לתקוע לתינוקות תמ"ל פשוט כי לא רצו שיולדות יסתובבו להם בין הרגליים. כעת עם הרבה מאמץ, אני מניקה באופן בלעדי.

 12. מאת אהובה:

  כמה חבל לשמוע את התגובות האלו.ילדתי לפני חודשיים בבית חולים מאיר בכםר סבא.רבע שעה אחרי הלידה כשעמנואל הפיצפון עדיין עלי עזרו לי להניק אותו.כמו כן היתה שם יועצת הנקה שכינסה את כולן בבוקר והסבירה את החשיבות הגבוהה של הנקה וטכניקות למתקשות.

 13. מאת מורן:

  שלום לכל העוזרות!
  אשמח לקבל עזרה באיך להגביר את החלב
  כדי להעניק הנקה מלאה.
  כשאני שואבת הכמות לא מספיקה לילדה.

 14. מאת גיל:

  היי יקירות,
  אני בהריון ואשמח לדעת מהניסיון שלכן כמה זמן לפני הלידה מומלץ לדבר עם יועצת הנקה? ואני מהרצליה מי יכולה להמליץ על יועצת הנקה חמה סבלנית ותומכת…?
  לידה ראשונה ואני רוצה מאוד להניק ומאוד מפחדת מכל מה ששומעים מסביב…
  שלא יוצא חלב,מהכאבים וכו…
  תודה מראש לכולן :)

הוסף רשומת תגובה