עקומת גדילה תינוקות – כמה צריך לשקול הילד שלך אם הוא יונק?

עקומות גדילההיכן נמצא התינוק שלי ב עקומת גדילה תינוקות? האם הוא מתפתח "נכון"? זה חלק משמעותי מהדאגה היומיומית של אימהות החל משלב הינקות. כמה הוא אוכל? האם הוא עלה מספיק במשקל? האם לתת לו תוספת חלב? האחות בטיפת חלב אמרה לי שהוא לא עלה מספיק, להפסיק להניק? אם השאלות האילו מטרידות אותך המאמר הזה מאוד יעזור לך.

עקומת גדילה תינוקות חדשה שבאה להילחם בהשמנת יתר ולעודד הנקה

מאז שנות ה-70, האכלה בבקבוק היא טרנד של הרבה מאוד אמהות חדשות. אבל הטרנד הזה גרם לתינוקות לעלות במשקל יותר מידי מהר, והעלה את הסבירות למשקל עודף אצלם בילדות ובבגרות. כדי להילחם בהשמנת היתר הזו, וכדי להעלות את כמות האמהות המניקות, מציגים היום עקומות משקל חדשות בהן ניתן לראות הרבה יותר תינוקות המוגדרים בעלי משקל עודף. עקומות אלה מדברות על כך שתינוק בן שנה אמור לשקול כמעט קילוגרם אחד פחות ממה שהציעו העקומות הישנות.

נשים מניקות סבלו לעיתים מקושי בגלל הפחד שלהן שהתינוק שלהן לא עולה מספיק במשקל על פי העקומות הישנות, שהיו מבוססות על נתוניהם הממוצעים של תינוקות שהואכלו בבקבוק, והרבה אמהות חוו לחץ למתן תוספת לתזונת התינוקות שלהם בעזרת פורמולה או מזונות מוצקים. ההנחיות מדברות על כך שהאמהות צריכות להאכיל את התינוקות שלהם ב חלב שאוב בלבד במשך ששת החודשים הראשונים (כשמשרד הבריאות מדבר על מתן מעט טעימות החל מגיל 4 חודשים), ואז להוסיף להם מזונות מוצקים למשך עוד שישה חודשים. הנקה מגנה על התינוקות מזיהומים, אקזמות והשמנת יתר ומקטין את הסכנה של האם לחלות בסרטן השד.

אנו יודעים שתינוקות יונקים צפויים לעלות במשקל יותר באיטיות בתקופה זו והעקומות החדשות מראות זאת כך שיש בגיל שנה הפרש של כקילוגרם אחד בין העקומות הישנות לחדשות.

"הנקה היא הטובה ביותר לתזונתו של התינוק" אומרת ד"ר שילה שירבמן, הממונה על תחום האמהות בממשלת אנגליה, "העקומות החדשות לא רק שיאפשרו מדידות מדויקות של הצמיחה של תינוקות יונקים, אלא גם יסייעו לעובדי מערכת הבריאות ולהורים לזהות סימנים מוקדמים לעודף משקל ולהשמנה ויתמכו במצבים אלה".

בלינדה פיפס, מנהלת ראשית של ארגון הילודה הלאומי, מקבלת בברכה את העקומות החדשות. "עכשיו לאחר הצגת העקומות החדשות, הצעד החשוב הבא יהיה להכשיר את עובדי בריאות הציבור בשימוש מדויק ב עקומת גדילה תינוקות החדשה באה כדי להבטיח שההורים מקבלים את המידע הנכון והמדויק בנוגע למשקל של תינוקם".

פיפס אומרת שעקומות גדילה תינוקות ישנות גרמו לכך שאמהות מניקות קיבלו עצות להוסיף לתינוקן פורמולה או תוספת של מוצקים ל"ריפוד" התינוק, כיוון שתינוקן לא עלו מספיק מהר במשקל. "הצגתם של פורמולות או מזון מוצק מוקדם מידי יכולה לפגוע בהנקה ובדרך כלל מביאה לסיום מוקדם מידי של ההנקה".

משר הבריאות בארץ אימץ את עקומות הגדילה החדשות וכעת ניתן למצוא אותן מפורסמות באתר של משרד הבריאות. אבל זה לא עוזר לנו שהעקומות החדשות הן סוד נכון?

אז הנה הן לפניכן:://www.who.int/childgrowth/standards/cht_lfa_boys_p

0_

עקומות גדילה תינוקות

עקומת גדילה תינוקות

כל האמור בכתבה זו לא בא להחליף את המלצת רופא הילדים המטפל.

שתפי אותנו כאן מה החששות שלך? מה הייתה החוויה שלך בטיפת החלב ? האם עדכנו אותך שם לגבי העקומות החדשות ?

שרונה נגבי יועצת הנקה אינדקס יועצות ומומחים להנקהתרגמה שרונה נגבי, יועצת הנקה מוסמכת IBCLC  להכיר את שרונה

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

17 תגובות "עקומת גדילה תינוקות – כמה צריך לשקול הילד שלך אם הוא יונק?"

קישור חוזר | RSS תגובות

 1. מאת ימית:

  לא הבנתי מה אומר האחוזון.אם יצא לי 16 מה זה אומר?

 2. מאת אלונה:

  בני בן 9 חודשים ושוקל 9 קילו עד גיל 8 וחצי חודשים ינק מלא בשבועיים האחרונים אני משלבת מגיל 8 חודשים החל לאכול מוצקים באופן סדיר. מאז היותו בגן+דייסה שאני מוסיפה לחלב של לבקבוק בערב כארוחה מוצקה שלישית.אני לוקחת אותו לטיפול בהפרעות אכילה בוולפסון המסגרת די מלחיצה אותי אני ובן זוגי מנהלים מעקב אכילה אני גם מקבלת דיווח יומיומי מהגן כמה אכל\מצב רוח וצרכים ושינה הצוות של וולפסון לא מצא כרגע סיבה מדוע הילד אינו עולה במשקל,הרופא טוען שיש לו עיכוב בהתפתחות המוטורית כי הוא עדיין לא זוחל מכל הלחץ אני קוראת המון באינטרנט התחלתי אפילו לקרוא על אוטיזם,מה לעשות ואיך לא להשתגע? תודה א

 3. מאת nika:

  אני לא אשת מקצוע אבל נשמע לי שאתם רצים קדימה נורא מהר. אני לא מבינה בכלל למה הוא נמצא במרפאה להפרעות אכילה . הוא תינוק יונק שעושה רושם שעלה יפה מאוד במשקל. לגבי עיכוב בהתפתחות מוטורית שוב אני לא מומחית אבל 9 חודשים זה מוקדם לאבחן אוטיזם. אני ממליצה לך להפגש עם שרונה נגבי, יועצת הנקה שהיא גם מומחית לתזונת תינוקות יונקים וגם להתפתחות תינוקות בשיטת ורדי. היא תוכל להתייחס לשני המצבים ותקבלי ממנה תמונה לדעתי פחות מבהילה. ותפסיקי לקרוא בינתיים על אוטיזם, את סתם מלחיצה את עצמך. 052-6447792

 4. מאת חני:

  שלום,
  בני בן כשלושה חודשים ומשקלו הוא 5.400 . לפי עקומות הגדילה הוא נמצא ביו אחוזון 3 ל-16 . אני מניקה בשילוב של בקבוק או שניים ביממה ורק בלילה .
  האם המשקל נראה תקין? אני קצת דואגת לאור עקומת הגדילה…
  תודה על ההתייחסות.

 5. מאת nika:

  חני יקרה, לרוב מתייחסים לעליה רציפה במשקל או יותר נכון לתינוק ששומר על האחוזון שלו. המספר עצמו פחות חשוב בעיקר אם הוא בטווח. אם יש לך ספק פני ליועצת הנקה מוסמכת כדי להיות בטוחה.

 6. מאת רחלי:

  בני בן 9 חודשים עד כה עלה יפה במשקל. לאחרונה הוא מאוד לא אוהב לאכול בהתחלה לא רצה בקבוק אבל אכל יפה מחית של פירות או ירקות ובכלל על דבר עם כפית ולא מבקבוק ועכשיו גם לא רוצה לאכול מכפית. הוא כל הזמן מוריד את הכמויות של האוכל שלו ואני מתחילה ממש לדאוג. עם מי אפשר להתייעץ בנושא? יש יועצים שמגיעים לראות איך מתנהלת האכלה? כל פעם שמגיע זמן לאוכל זה ממש מלחמה …

 7. מאת שרית:

  איתי שלי כמעט בן 3 חודשים לא עלה בשבועיים וחצי האחרונים במשקל.הרופאה אמרה לי להתחיל לתת לו תוספת של מטרנה/סימילאק.ואני לא רוצה!!
  יש לכן מושג מה יכול להעשיר חלב ולגרום לו להיות יותר מזין??
  (יש לציין שבלילה הוא ישן לי 5-6 שעות רצופות אחרי ההנקה האחרונה ואח"כ ישן עוד 4-4.5 שעות רצוף)
  נולד במשקל 2.400 בשבוע 38+2 (יילדו בגלל המשקל הנמוך)בחודשיים הראשונים עלה כל שבוע 200-300 ועכשיו שוקל 4.300..נולד ב 1.6.12

 8. מאת דלאל:

  שרית ששלום לך מזון מעשיר את חלב שלך :אוכל מאוזן הרבה פירות ירקות, עלים ירוקים,מוצרי חלב,הגבילי מכמות חלב כי הוא גורם לגזים,אגוזים,טחינה,שומשום,דגנים,
  חלבה יש קפסולות בבית מרקחת בשם אלטמן שמגדילה את כמות החלב 3פעמים ביום את צורכת כל עוד את מניקה,לא ךשכוח להקפיד על שתיית מים

 9. מאת שלומית:

  שלום, בתי בת חודש.
  נולדה במשקל 4300. בבית החולים ירדה עד ל3800. ובגיל 4 ימים שקלה 4060 בגיל 7 ימים בטיפת חלב שקלה 4200. בביקורת של גיל חודש בטיפת חלב שקלה 4700 אצל אחות אחרת ומשקל אחר. הטיטולים שלה מלאים בשתן וגם ביציאות- לפחות פעמיים ביום. יונקת כל 3 שעות בערך ולפעמים פחות- לפי דרישה. כל הנקה- בערך 15 דקות. רגועה ושלווה בין ההנקות. יש לי חלב, זו ילדה רביעית שאני מניקה, בסוף ההנקה היא נפרדת לבד מהשד ולא מוכנה לינוק שוב גם לאחר הפסקה לגרפס. היא פולטת די הרבה ויש לה גם לשון חצי קשורה
  אחות טיפת חלב ממליצה להוסיף תחליף חלב ומעקב כל יומיים מכיוון שהיא אומרת שהילדה הייתה צריכה לעלות 25 גרם ביום והיא עולה רק 19 לפי החישובים שעשתה. אני מרגישה שלילדה טוב והיא רגועה ושאין צורך בתחליף חלב כלל, אם היא רוצה עוד יש לי חלב, אבל היא לא רוצה.
  מה לעשות?

 10. מאת nika:

  שלומית אני קוראת את מה שאת כותבת ונשמע לי שאת יודעת בדיוק מה נכון לה תסמכי על עצמך ועל מה שאת רואה ומרגישה מהילדה בכל מקרה של ספק אני ממליצה להתיעץ עם יועצת הנקה מוסמכת הן מבינות בתזונת והתפתחות תינוקות יוניקים. ברוב המקרים אחיות טיפת חלב לא מקצועיות בתחום זה אם אינן יועצות הנקה.

 11. מאת סיגל:

  בתי בת 7 חודשים שוקלת 5.800, יחסית ארוכה 0.65 ס"מ, בטיפת חלב טוענים שהיא רזה, אבל הילדה מתפתחת יפה ערנית, צוחקת וכו'..
  מישהו יכול לומר לי איך וכמה מסדרים את הארוחות? .( הנקתי עד לפני חודש, אוכלת מרק ירוקות + פירות)

 12. מאת מרינה:

  זה זוועה אני רואה שאחיות טיפת חלב משגעות לאמהות את השכל עם כל הקטע של " אין לך מספיק חלב תתני תמ"ל תוספת", במקרה שלי שבאחת המדידות הילדה שלי לא עלתה מספיק אמרו לי את זה אני נכנסתי לסטרס וראו את זה עלי ועל התינוקת, עד שהבנתי שרואים בבת שלי מספר במחשב ולא בן אדםהם כולם בני אדם ויעלו במשקל במהלך החיים אחד יותר אחת פחות זה לא משנה אנחנו אוהבות אותם ועובדות איתם על התפתחות ועוד דברים , די לבלבל לנו את השכל ואחכ לומר תחליטי את, את האמא. אנחנו אמהות טובות גם אם האחוזון לא כמצופה הרי זה רק מספר!!

 13. מאת nika:

  מרינה אני מבינה לליבך, יחד עם זאת בואו נזכור שיש אחיות טיפת חלב מקסימות ומסורות וכיום ככל שהמודעות עלתה משרד הבריאות הכשיר אחיות לנושא של הנקה. התשובה לגבי מה נכון לתינוק שלנו נמצאת באיזון שבין הידע המקצועי והתמיכה שיש סביבנו לאינטואיצה הפנימית שלנו :-)

 14. מאת ורד:

  שמי ורד ויש לי ילדה בת שנה ושלוש חודשים יונקת ללא תמל ואוכלת מוצקים.שקלה לפני חודש 8.500 האחות נלחצה ושלחה אותי לרופאה שכעסה עליי שאני עושה רע לתינוקת שלי שאני ממשיכה להניק אותה ובאחוזונים היא בירידה וכן גם בגובה.היא ביקשה ממני להפסיק מייד ולדאוג לילדה שלי.נפגעתי כי אני נהנית להניק אבל כנראה שאצתתרך להפסיק..הילדה רזה אך פעילה מאוד..לא הולכת אבל עומדת ואני נמוכה ורזה וכן גם בעלי..גם שאר ילדיי רזים .התגובה שלה פגעה כאילו אני אמא לא דואגת לבריאות הילדה ובעצם פוגעת בה..אז להפסיק? ואיך עושים זאת??

 15. מאת ביסאן:

  שלום, התינוק שלי בן 7 חודשים הוא שוקל 10.500ק"ג יונק ממני עם אכילת בקבוק או שתיים ביום התחלתי להוסיף לו מוצקים ופירות האחות בטיפת חלב אומרת לי שהוא בעודף משקל אני כל כך דואגת כי לא נותנת לו לאכול יותר מדי הוא אוכל כל 3 שעות זה המשקל שלו טבעי או חריג הוא נולד בן 4 קילו לא יודעת מה לעשות ובדיקות דם לא יכולה לעשות עכשיו כי עדין קטן אני כל כך דואגת מה ניתן לעשות בבקשה

 16. מאת ביסאן:

  תודה

 17. מאת אסתר:

  שלום ניקה רציתי. לדעת על מה מבוססת עקומת הגדילה של טיפת חלב .האם הם משתמשים בעקומת גדילה מיוחדת לתינוקות יונקים? והאם העקומה שנתת כאן היא כן כזאת או עקומה כללית.תודה מראש

הוסף רשומת תגובה