על הנקת תאומים- דעות סותרות מול עובדות

הנקת תאומים היא בהחלט אפשרית: רבות הן האמהות לתאומים שהצליחו להיניק שני תינוקות עד תום התקופה המומלצת על פי האקדמיה האמריקאית של רפואת ילדים (עד מחצית השנה הראשונה לחיים הנקה מלאה בלבד ומגיל שבעה חודשים תוספות של מזון מוצק והמשך ההנקה כל עוד שהאם והתינוק מעונינים בכך).

מאת אלן שיין, יועצת הנקה מוסמכת IBCLC

מספיק חלב לשניים ואפילו לשלושה תינוקות:

כמעט כל אישה אחרי לידה יכולה ליצור חלב המספיק לתאומים ואפילו שלישיה. הדבר אכן מצריך אנרגיה רבה, סבלנות ונכונות, אבל לא יותר מאשר נדרש בשאר התחומים שבהם יהיה עליך לספק את צורכיהם ומחסורם של התינוקות. יש שטוענות שאפילו יותר קל, כאשר מתרגלים להרגלי האכילה של התינוקות,  בלי כל הטרחה של הכנת הציוד (אם זה לשטוף, לחטא, לייבש או להכין את האוכל, במיוחד כאשר אין עזרה בהאכלת התינוקות). האוכל תמיד מוכן, זמין ובטמפרטורה הנכונה!

בבתי היולדות לא תמיד נמצאת מומחית להנקה שתוכל להדריך אותך. כדאי להתייעץ ולקבל הדרכה ממדריכה או יועצת הנקה. קל יותר יהיה לצוות בית היולדות להאכיל את תינוקותיך בבקבוקים, אך ההחלטה היא בהחלט שלך. כדאי  עוד טרם הלידה ללמוד איך להיניק תאומים באחד המפגשים של ליגת לה לצ'ה  (ראי מספרי טלפונים בסוף הספרון) או לקבל ייעוץ פרטני אצל אחת היועצות.

כדאי להתחיל עם ההנקה! תמיד יהיה קל לעבור לבקבוקים – אך אם את מתחילה עם בקבוקים, יהיה קשה בהרבה לחזור להנקה. אפילו אם תצליחי להיניק באופן חלקי, יהיה קל לעבור להנקה מלאה אחרי שתגיעו הביתה. בין המדריכות והיועצות אפשר למצוא אמהות שהיניקו תאומים. אין הדרכה יותר טובה מזו שבאה מאם מנוסה. השתדלי לא לקבל  עצות מאנשים שלא מעודדים אותך ושאין להם כלל ניסיון בהנקה.

ביחד או לחוד?

זאת אחת השאלות הנפוצות ביותר. שני גורמים מכריעים – את והתינוקות. ליתר דיוק, התינוקות ואת. יש אמהות שרוצות לענות על צרכיו של כל תינוק באופן מיידי, ברגע שהוא מראה סימנים של אי נוחות. לכן, אם הם מתעוררים יחדיו האם תיניק אותם יחד. לעומתן, יש אמהות החשות שעליהן להעניק יחס אישי לכל אחד מהתינוקות. הן ישתדלו להיניק כל אחד בתורו. אין לפסול על הסף אף אחת מהדרכים. שתיהן טובות ונכונות ואת תחושי בעצמך איזו היא הדרך הנכונה לך. מטבע הדברים, לא תמיד התינוקות מתעוררים ביחד, כך שלפעמים תיניקי אותם יחדיו ולפעמים לחוד. אין חוק ברזל אודות ההנקה ולא כדאי להחליט על כך לפני שהם נולדים. בכל מקרה, אם בהתחלה התחברות התינוקות לשד אינה חלקה, רצוי לקחת כל אחד בתורו. כאשר האחד כבר יונק בהנאה, חברי את השני. הימים הראשונים הם תקופת הלמידה – לך ולתינוקות.

אחת התופעות שבהן אני נתקלת בעבודה היומיומית שלי עם נשים מניקות, היא שלל הדיעות הסותרות והמידע המוטעה שמוביל נשים לא פעם לקבל החלטות שגויות. את הספרון "הנקה להעניק מהרגע הראשון" כתבתי בכדי לרכז באופן מסודר לאישה המניקה את המידע העדכני ביותר, כך שיהיה זמין וקומפקטי לשימושך.  הספר מהווה בסיס מידע אחיד, מתוכו כל מניקה יכולה למצוא את הדרך להניק שמתאימה לה ביותר. בספרון אני מרחיבה ומדגימה באמצעות איורים תנוחות להנקת תאומים וכן דנה בשאלה האם לתת שד אחד בקביעות לאותו תינוק כל הנקה או להחליף.

לעמוד של אלן

למאמרים  נוספים  בנושא :

הנקת תאומים - לחצי כאן

הנקת תאומים האומנם ? – לחצי כאן

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

3 תגובות "על הנקת תאומים- דעות סותרות מול עובדות"

קישור חוזר | RSS תגובות

  1. מאת גלית:

    הייתי משתגעת, זה נראה לי כל כך קשה. לוגיסטית, צרכים משתנים של שני פעוטות. גם ככה נגזל זמן כפול להנקה, לפחות נראה שישנה דרך לעשות זאת.

  2. מאת Gertrude:

    Very true! Makes a change to see somneoe spell it out like that. :)

הוסף רשומת תגובה