תוצאות סקר ההנקה הגדול של מניקה

תודה רבה לכל מי שלקחה חלק וענתה על הסקר שלנו

יותר מאלף נשים השתתפו בסקר ההנקה שלנו ועזרו לנו להגיע לכל האמת על מצב ההנקה בארץ, זה מרגש לראות את כמות הנשים שנחשפו לסקר, שיתפו, טרחו וענו תשובות מהלב על מנת שנוכל לקבל תמונה מקיפה על נושא ההנקה ולחשוף אותה לציבור.
בסקר ההנקה שלנו השתתפו נשים מכל קצוות הארץ בגילאים 21 ועד 48, הריוניות ואמהות לילד אחד או יותר ששמחו לשתף אותנו בהיסטורית ההנקה שלהן.


mum_hith_babyעל פי הנתונים שגילינו 35% מהנשים יוצאות לחופשת לידה של חצי שנה, פער ניכר מה 16% בלבד שחזרו לעבודה לאחר 14 שבועות הנקבעות בחוק. 14% נשארו שנה ויותר בבית עם התינוק לאחר הלידה.

מתוך כל הנשאלות לאחר לידה, 77% אחוז ענו שמניקות, עוד 17% הניקו תקופה והפסיקו והיתר לא הניקו כלל.

רוב ההריוניות מתכננות להניק

על פי התוצאות גילינו ש90% מההריוניות שענו לנו על הסקר, הניקו בהריונות הקודמים ובכוונתן להניק גם לאחר הלידה הקרובה.
מתוך ההריוניות שזהו הריון ראשון שלהן 89% דיווחו שבכוונתן להניק, 4% ציינו שלא והיתר עדיין לא החליטו.

ישנן נשים שהניקו תקופה קצרה של מספר שבועות אך רוב הנשים דיווחו כי הניקו בטווח של שנה, פחות או יותר, שמחנו לגלות שלא מעט נשים מניקות למרחקים ארוכים, כאשר הגיל המקסימאלי הוא ארבע וחצי שנים (ואפילו יותר מאחת)

לאמהות חשוב להניק בגלל היתרונות הבריאותיים לתינוק

breastfeedingכאן התוצאות פחות מפתיעות, הנשים סיפרו שהסיבות לכך שחשוב לנשים להניק הן בראש ובראשונה מתוך אמונה שזוהי התזונה הטובה ביותר עבור התינוק, יותר מ31% מהנשאלות ציינו את הסיבה הזו ועוד 5% ציינו שהסיבה לכך היא שלא סומכות על חברות התמ"ל שיספקו לתינוק את התזונה הראויה, 27% נשים ציינו את הקשר והחיבור בן האם והתינוק. 14% מהנשים חושבות שזוהי חובתן כאמהות ו5% מספרות שתמיד חלמו להניק. הסיבות הפחות פופולאריות הן 7% בגלל היתרונות הבריאותיים לאם, 7% בגלל הנוחות, כמעט 2% ציינו את העזרה בירידה במשקל ו2% הנותרים ציינו את המחירים הגבוהים של התמ"ל והחיסכון הכספי של ההנקה והרגישות ללקוטוז.

אז למה לא להניק?

הסיבות לכך שנשים הפסיקו להניק מתפלגות על פני לא מעט סיבות, 30% מהנשים דיווחו שסיימו את ההנקה לאחר שהרגישו שהגיעו לגיל המספיק, 18% מהנשים סיפרו שהתינוק הוא זה שסירב להמשיך, 15% ציינו שהסיבה היא שנגמר להן החלב, 11% מהנשים הפסיקו בגלל שחזרו לעבודה והיתר ציינו שהפסיקו להניק בשלב מוקדם מסיבות בריאותיות, מתח נפשי, חוסר שינה וכאבים שונים.

קצת יותר ממחצית מהנשים הזינו את ילדיהן בהנקה בלעדית ללא שילוב של תמ"ל כלל.

מתוך הנשים שסיפרו שלא הניקו, 31% ציינו שניסו אך לא הצליחו וויתרו, 11% דיווחו על חוסר חלב, 16% לא הניקו מהסיבה שלא התחברו להנקה, לא רצו או שפחדו שזה יפגע בהן, 8% מהנשים דיווחו שהתינוק לא רצה או שלא יכלו להניק מסיבה רפואית. היתר דיווחו על כאבים בלתי נסבלים וחוסר הדרכה או הכוונה נכונה שבגללן לא הצליחו להניק.

מתוך הנשים ההריוניות שציינו שלא יניקו לאחר הלידה, 57% סיפרו כי לא מעוניינות להניק והיתר ויתרו מראש לאחר ניסיון קודם שלא צלח.

gaidnes

חוסר הדרכה גורם משפיע על ההנקה

הסקר מצביע על כך שלמרות המודעות הקיימת באוכלוסיה עדיין אין מספיק הדרכה טובה ונגישה לפני ואחרי הלידה, הרבה נשים ויתרו על הנקה מהסיבה שלא הצליחו או חשבו שאין להן מספיק חלב, יש שנאלצו לוותר עליה בגלל שבארץ חופשת הלידה עדיין קצרה מידי ולא מאפשרת לאם מספיק זמן עם התינוק על מנת שהחזרה לעבודה לא תפגע בהנקה.

52% מתוך כל העונות על הסקר, לאחר לידה אחת או יותר, פנו לייעוץ הנקה, 59% נעזרו ביועצת פרטית, 24% נעזרו באחיות בבית החולים , 13% נעזרו בחברות, משפחה או אחיות של טיפת חלב ו4% עשו הכנה להנקה לפני הלידה.

מתוך הריוניות העומדות בפני לידה 30% ומעוניינות להניק ציינו שפנו ליעוץ הנקה בזמן ההריון.

breasfeedin_outהנקה בציבור היא נושא טעון גם בקרב מניקות

כששאלנו מה היא עמדתך כלפי הנקה בציבור, 30% טענו שלאישה מניקה צריכה להיות הזכות להניק איפה ומתי שהיא רוצה מבלי להתבייש או להסתיר, 23% טענו שאין להן בעיה להניק או לראות נשים מניקות עם או בלי כיסוי. אך הנתון המעניין הוא שדווקא מתוך קהל גדול של מניקות 40% שאין סיבה שאישה תניק בפרהסיה בחזה חשוף ויש לדאוג לכיסוי מתאים היתר האמינו שכלל אין סיבה להניק בחוץ אלא רק בפרטיות מוחלטת.

איך מגשימים את חלום ההנקה?

שאלנו את כל הנשים מה היה עוזר לך או מה יכול לעזור לך להגשים את חלום ההנקה, קיבלנו המון תשובות מעניינות מאוד ועיקרי הדברים שעלו הם:

• רוב הנשים ציינו שמבחינה לוגיסטית היו שמחות אם היו יותר חדרי הנקה / פינות הנקה בכל מקום/ חקיקה שצריכה להיות פינת הנקה מסודרת בכל מקום / מודעות סביבתית לנשים מניקות.
• תשובות רבות עסקו בחופשת לידה ארוכה יותר והארכת החודשים בהן מקבלים שעת הנקה
• סביבה תומכת בעיקר מהבעל והמשפחה
• הדרכה מעשית לפני הלידה
• אפשרות לשאוב בעבודה / הבנה ממעסיקים
• אמונה בעצמי ולא להיבהל אם לא הולך בקלות, יותר מודעות לכך שיש קשיים וזה יכול לקחת זמן
• אחיות בבתי חולים שיודעות להעניק הדרכת הנקה כמו שצריך
• תמיכה וסיבסוד ממשלתי בייעוץ הנקה
• ציוד נח: כרית הנקה, משאבת הנקה
• פחות הלחצות והפחדות על כך שהילד לא עולה במשקל
• הבנה ומודעות לכך שההנקה לא הולכת בקלות/ קורסים והסברים לאחר הלידה על הקשיים הצפויים בהנקה / הסברים והדרכה צמודה בעיקר בחודש הראשון שיש בו הרבה מאוד קשיים

ישנו המון חוסר מודעות לנושא ההנקה, להדרכה והכוונה נכונה ויש עוד המון מה לשפר בארץ בנושא ההנקה אך יחד עם זאת, קיבלנו תשובות של נשים שלא מניקות ולא מעוניינות להניק והרגישו הרבה לחץ מהסביבה שהן לא בסדר. חשוב לכבד כל אישה ואמא בבחירת הדרך שלה, ההנקה היא חשובה אבל לא במחיר של היכולת של האם להעניק את מלוא האהבה והסבלנות לילד שלה.

את מוזמנת לשתף חברות בתוצאות הסקר שלנו אשמח שתספרי לי מה את חושבת על תוצאות הסקר, האם המסקנות הפתיעו אותך?

מאחלת הנקה ואמהות מאושרות ומעצימה
שלך, באהבה – ניקה

© הסקר בוצע על ידי אתר מניקה, כל הזכויות שמורות, כל שימוש בנתוני הסקר באופן ציבורי מותנה בקבלת אישור בכתב ומראש.

פורסם ב: הנקה

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה