מוחן של אימהות גדל אחרי הלידה

הנקה מאמריםמי שחוותה את שלב האימהות המוקדמת, חשה לעיתים קרובות שהחוויה הזו כווצה את המוח שלה.

חוסר שינה ואחריות עצומה, כך נדמה, גורמים לנו להיות שכחניות, מבולבלות ולעיתים פשוט סתם אהבליות…

אלא שמחקר חדש גורס בדיוק את ההיפך: מוחן של אימהות טריות גדל בתקופה שלאחר הלידה, מה שהופך אותנו לחכמות יותר ממה שהיינו לפני ההיריון.

המחקר, שנערך על ידי נוירולוגים במכון הלאומי ההאמריקני לבריאות, מצביע על כך שאימהות אינה תגובה אינסטינקטיבית, אלא תהליך שדורש בניה של המוח. המחקר הראה עוד, שאימהות שמפגינות יותר רגשות חמים ואינטראקציה חיובית עם התינוק שלהן (כלומר יותר "פוצי מוצי", כבר מתחילת הדרך), הראו גם את הגדילה משמעותית יותר של חומר באזורי המוח האחראיים על עיבוד רגשי, אינטגרציה חושית, היגיון וכוח שיפוט.

למה זה קורה?

פסיכולוגים טוענים, שהשינוי הגדול במוחן של אימהות חדשות הוא כנראה אדפטציה (התאמה), שהיא חלק מהתהליך האבולוציוני הגדול- תהליך שנועד לעודד את הישרדות המין האנושי. לאורך האבולוציה, האימהות אילצה את הנשים להיות מסוגלות לטפל לפתע בצאצא ולדאוג לחייו. לכן, הטבע דאג שמוחן יגדל בהתאם. לגברים אין באופן היסטורי צורך בתהליך כזה- בשלבי האבולוציה המוקדמת הם ממילא לא היו בסביבה כדי לטפל בצאצאים…

אימהות "טובות" מרוויחות פעמיים

אמנם העובדה שמצבים התנהגותיים גורמים לשינוי במבנה המוח ידועה למדע זה זמן רב, אך הממצאים של המחקר הספציפי הזה מצביעים על תופעה מעניינת ביותר: השינוי הרב ביותר קורה אצל אימהות "טובות". אלה שמתחילת הדרך יצרו קשר חם, מלא מחוות וקולות ומגע עם ילדיהן.

אור חדש על אפילת הדיכאון

על פי מה שקורה במוח של אם כאשר הכל הולך כשורה, ניתן גם ללמוד מה קורה במוחן של אימהות שאין לה את התגובה החיובית הזו.

ממצאי המחקר הזה יכולים לסייע לענות לשאלה מדוע יש אימהות שסובלות מדיכאון אחרי לידה (PPD), כאלה שלא. ניתן גם לשער שאימהות שיש להן קשר חיובי עם התינוק לאחר הלידה, יסבלו פחות מ PPD, מפני שאינטראקציה בסיסית חיובית כזו גורמת למוחן להתפתח יותר, בדיוק מה שהן צריכות כדי להתמודד טוב יותר עם האחריות החדשה שלהן.

מסקנות

המחקר עקב אחרי 19 נשים בלבד, כולן אקדמאיות בשנות ה-30 המוקדמות לחייהן, כך שיש צורך במחקר הרבה יותר נרחב כדי להסיק מסקנות משמעותיות יותר.

כך או אחרת,  נראה שהמיתוס על כך שמוחן של נשים "מתקלקל" בעקבות הריון ולידה מתנפץ אחת ולתמיד. בנות- נגמרו התירוצים.

למחקר המלא לחצי כאן

עוד על דיכאון אחרי לידה

למאמרים נוספים בנושא

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

2 תגובות "מוחן של אימהות גדל אחרי הלידה"

קישור חוזר | RSS תגובות

  1. מאת הדס:

    עכשיו אני מבינה למה אמהות תמיד נראו לי חכמות יותר..

  2. מאת ויקי:

    כרגיל, אני נמצאת בקבוצה של יוצאי דופן. אני ילדתי במהלך הלימודים ואני מרגישה שאני לא זוכרת כלום ולא מבינה כלום. מתסכל… :-( בתקופת המבחנים זה לא עוזר בכלל. לפחות למדתי לקח: לא ללדת במהלך הלימודים.

הוסף רשומת תגובה