לשון קשורה

לשון קשורהלשון קשורה אצל תינוקות. יכול להיות ששמעת את הביטוי הזה?

אמהות שנתקלו בקשיים בהנקה שמעו את היועצות מבקשות מהתינוק לפתוח פה ולבדוק האם יש לו לשון קשורה.

אולי נתקלתן בביטוי הזה בשיחות מסדרון של נשים או באינטרנט.

אז בואו נעשה קצת סדר בביטוי המוזר הזה

.

נתחיל במחקר

הוכח מחקרית שניתוח "התרת לשון" ביילודים עם לשון קשורה מוריד משמעותית את דרגת הכאב של האם בזמן הנקה ומשפר את איכות ההנקה

ברור לחלוטין שמחקר כזה מחייב בידקה של אשת מקצוע, יועצת הנקה או רופא המומחה בנושא של התרת לשון קשורה לבדוק אמהות המתלוננות על כאבים בהנקה, או תינוק שלא יונק טוב את מצב הלשון. מייד נפרט מה היה במחקר המדובר, אבל קודם נבהיר מהי בכלל לשון קשורה ומה היא פעולת התרת הלשון.

מהי לשון קשורה?

"לשון קשורה" (ankyloglossia) הוא מצב שבו הפרנולום הלשוני (לשון המחוברת לקרקעית הפה בעזרת קפל-רקמה) קצר או מעובה. מסתבר שמדובר בתופעה שכיחה למדי/ המצב הזה גורם למוגבלות בתנועה של הלשון לכל הצדדים ובעיקר למעלה. מחקרים שנעשו לאחרונה ובדקו את פעולת היניקה מצאו שלפעולת הלשון של התינוק תפקיד קריטי בהוצאת חלב אם מן השד.

תינוקות שמאובחנים לשון קשורה לרוב חווים קשיים בהנקה והאמהות מדווחות על כאבי פטמות בזמן הנקה שמפריעם אף הם. יש הטוענים שמצב זה יכול גם להשפיע על התפתחות הדיבור.

עם זאת יש תינוקות שאובחנו עם לשון קשורה אבל מצליחים לינוק היטב ואין צורך לבצע התרה של הלשון

מהי התרת לשון קשורה?

התרת הלשון (frenotomy) היא פעולה כירורגית פשוטה ובטוחה המבוצעת לרוב על ידי רופא אף אוזן גרון. עדיין קיימת אי הסכמה בדוקטרינה הרפואית לגבי התועלת בפעולה, ולכן רופאים רבים נמנעים מלהמליץ עליה. עם זאת יועצות הנקה ורופאים המומחים לעניין מדווחים על שיפור ניכר בהנקה לאחר התרת לשון.

סימנים שכדאי לשים לב אליהם

 • תינוק עצבני או בררני, גם לאחר האכלה
 • קושי בהבאת התינוק למציצה או בתחזוקה של המציצה.
 • התינוק עלול להפוך עייף מהר מאוד בזמן ההנקה או להרדם לפני שהספיק לאכול מספיק.
 • עלייה איטית במשקל או ירידה במשקל

ונחזור לפרטי המחקר

המחקר התבצע בארה"ב. כל התינוקות שנולדו בבית חולים גדול בווירג'יניה במהלך שנה נכללו במחקר. כל האמהות שהתלוננו על קשיים בהנקה נפגשו עם יועצת הנקה שבדקה את התינוק, נתנה ציון לאיכות ההנקה ולתנועת הלשון על פי מדדים מוסכמים. כמו כן, האמהות מילאו שאלון כאב הנקה.

התינוקות שנמצאו כבעלי לשון קשורה נכללו במחקר. חצי מהתינוקות עברו התרת לשון וחצי מהם נותרו עם לשון קשורה. לאחר מכן הוחזרו התינוקות לאמהות לצורך הנקה. לאמהות לא דווח האם תינקן עבר התרת לשון או לא.

תוצאות – בקבוצת התינוקות שעברו התרת לשון אמהות דיווחו על ירידה משמעותית בדרגת הכאב האימהי בזמן הנקה בהשוואה לקבוצת האמהות שתינוקן לא עברו פעולת התרה. בהערכת איכות ההנקה על ידי יועצת הנקה היתה עלייה משמעותית בהצלחת ההנקה בקרב התינוקות שעברו התרת לשון.

מסקנה – ביילודים עם לשון קשורה, ביצוע התרת לשון מוריד משמעותית את דרגת הכאב האימהי ומשפר את איכות ההנקה. בהתאם לכך, סביר שגם אחוז ומשך ההנקה ישתפרו משמעותית.

איבחון לשון קשורה מומלץ שיתבצע על-ידי יועצת הנקה מוסמכת.

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

6 תגובות "לשון קשורה"

קישור חוזר | RSS תגובות

 1. מאת אסתי:

  התינוקת שלי אובחנה עם לשון קשורה עוד בבית החולים. הרופא טען שלא מדובר בהפרעת יניקה, אולי בהפרעה לדיבור.
  ולכן העניין פרח מזכרוני. עברו עלי 3 חודשים של גהנום עם ההנקה- דימום מהפיטמה, ירידה בהספקת החלב, כאבים נוראיים, עד שפניתי ליועצת שאיבחנה שהלשון קשורה מאד מאד!
  אז, גם אם בבית החולים מאבחנים שלתינוק יש לשון קשורה ברמה פעוטה, שימו עין!

 2. מאת נטע:

  בעקבות בעיות בהנקה פניתי לרופא הילדים שלי, ד"ר יגאל קושניר מפרדס חנה, שאבחן לשון קשורה וטיפל בבעיה במקום, תוך מספר שניות. אני שמחה שטיפלנו בבעיה כמה שיותר מוקדם, זה בהחלט השפיע על איכות החיים של הבת שלי.
  אני ממליצה עליו בחום!!!!

 3. מאת חני:

  הבת שלי בת 6 חוד' עם לשון קשורה 2 רופאים המליצו לא לגעת יועצת הנקה בבי"ח לימדה אותי איך להניק "עם המגבלה" והיום ממשיכה להניק מלא ובכיף!!! תודות ליועצת.

 4. מאת רותי:

  חשוב לציין שגם תינוקות ללא לשון קשורה עלולים/ות לגרום לפצעים בפטמות ולא רק כאלה עם לשון קשורה…
  אצל שני הילדים שלי לא עלה חשד ללשון קשורה (והייתי אצל מדריכות, יועצות ורופאת הנקה – ד"ר מירה לייבוביץ' המופלאה) וסבלתי מהמון פצעים, דלקות ועוד…

 5. מאת לודה:

  הבת שלי נולדה עם לשון קשורה. יועצת ההנקה המליצה לי בבית חולים לעשות התרת לשון, אך עם זאת אף רופא ילדים לא המליץ לי.
  נלחמתי כדי שההנקה תהיי תקינה.
  אחרי 3 חודשים החלטתי להתיר את הלשון. פעולה שארכה 5 דקות…מאז בתי לא מפסיקה להשוויץ בלשון :) ממליצה!

 6. מאת אסתי:

  לבת שלי היתה לשון קשורה. כל הנקה היתה כרוכה במאמץ ותסכול גדול שלה, ובכאבים אצלי. זה כמעט וגרם לי לזנוח את ההנקה ולעבור לתחליפים (קל יותר לאכול מבקבוק כנראה). אחרי ששמענו כמה חוות דעת החלטנו ללכת על התרת לשון. מדובר בהליך פשוט, טיפטיפה לא נעים לתינוק (ככל שמחכים עם ההליך זה יכאב יותר). היום התינוקת בת 3 חודשים רגועה, אוכלת בשמחה, אין כאבים. ממש מורגש שהקלנו עליה בבחירה הזו. ממליצה.

הוסף רשומת תגובה