כל מה שצריך לדעת על בדיקות הריון

בהריון? מבולבלת מכל אוסף הבדיקות שאת נשלחת עליהם? בואי נעשה קצת סדר בבלאגן, אילו בדיקות מומלץ לעשות, על מה אפשר לוותר ומתי צריך לעשות כל אחת מהן.

נתחיל מהתחלה:

בדיקת "סקר גנטי":

בדיקת סקר גנטי היא בדיקה שמטרתה לבדוק נשאיות למחלות רבות ואת הסיכון להופעת מומים מולדים ומחלות גנטיות, הבדיקות המומלצות נקבעות על ידי מוצא האם והאב (ארץ מוצא ועדה) והן נעשות על ידי בדיקת דם פשוטה במכונים המיועדים לכך.

את הבדיקה מומלץ לבצע עוד לפני ניסיונות הכניסה להריון אך ניתן לבצע אותה גם במהלך ההיריון עצמו. בדיקת הדם מתבצעת אצל האם אך במידה והתשובות לא תקינות יש צורך לבצע אותה גם אצל האב, לוודא  שאין נשאות של מוטציה גנטית דומה משני הצדדים. במידה וקיים סיכוי להעברת מחלה תורשתית כלשהי והבדיקה נעשה לפני ההריון ניתן לבחור ללכת למרפאת פוריות לשם ביצוע הפריה חוץ גופנית לאחר אבחון גנטי טרום השרשתי. במידה ונכנסים להריון ספונטני רצוי לבצע את הבדיקה בשלב מוקדם ככל הניתן על מנת שיהיה ניתן לבצע מעקב הריון נרחב יותר על מנת לוודא שהעובר בריא.

תוצאת הבדיקות תקפה לכל ההיריונות לאותו זוג, במקרה של היריון עם בן זוג אחר יש לברר האם קיים צורך בבירור נוסף.

בדיקות הסקירה הגנטיות למרבית המחלות המומלצות נמצאות בסל הבריאות ללא תשלום לאוכלוסיה בסיכון, קופות החולים משתתפות חלקית בעלות הבדיקות למחלות נוספות.

dreamstime_16607620בדיקות שליש ראשון:

בדיקה לזיהוי הריון

לאחר שמתעורר החשד רצוי לעשות בדיקה לאימות הריון, קיימות שתי סוגי בדיקות היודעות לזהות הריון על ידי המצאות הורמון ה HCG: הראשונה היא בדיקת שתן ביתית והשנייה היא בדיקת דם, שלרוב הינה מדויקת יותר ומאפשרת לבדוק את רמת ההורמון ואם הוא תקין לשלב זה.

אולטרא סאונד הריון צעיר ובדיקה ראשונה אצל רופא הנשים (עד שבוע 12)

מזל טוב! הבדיקה יצאה חיובית והינך בהיריון! זה הזמן להתקשר לרופא נשים לקביעת בדיקת הריון צעיר. הרופא יבקש ממך את תאריך הווסת האחרונה לקביעת גיל ההיריון  (תכירי, מעתה תאריך זה ילווה אותך לאורך כל ההריון) ויקבע לך בדיקה לתאריך התואם לשבוע 6-7 הזמן בו ניתן להבחין בדופק עוברי.

בבדיקה הרופא יבצע אולטרא סאונד במטרה לבדוק את מיקום שק ההיריון (הריון רחמי או חוץ רחמי) את מספר העוברים ולדגום דופק עוברי. בבדיקה יהיה ניתן לוודא גם את גיל ההיריון ע"י בדיקה של גודלו ולקבוע אם גיל ההיריון תקין, בשלב זה האולטרא סאונד נעשה לרוב בגישה נרתיקית עקב גילו הצעיר של ההריון.

מומלץ לערוך את הבדיקה הראשונה אצל הרופא עד שבוע 12 להריון, במהלך הביקור הרופא ישאל אותך על מצבך הרפואי, אילו תרופות את נוטלת, אם יש בעברך ניתוחים או מצבים רפואיים אחרים, רגישות לתרופות (אם קיימת או ידועה), מחלות משפחתיות, עישון וגורמי סיכון אחרים שעלולים להיות משמעותיים לגבי מהלכו התקין של ההיריון.

בדיקות דם ושתן

בתחילת ההריון תשלחי לבצע בדיקות דם על מנת לוודא את מצבך הרפואי:

בדיקה לקביעת סוג הדם והאם את בעלת rh  חיובי או שלילי, רק מיעט מהאוכלוסייה בעל rh שלילי אך חשוב לבדוק זאת מאחר ואם האם בעלת rh שלילי והעובר בעל hr חיובי הגוף יתייחס לכך כאל פולש זר שנכנס אליו ויפתח נוגדנים שעלולים לגרום לאנמיה אצל העובר, על מנת למנוע מצב זה תקבל האם זריקת Anti-D בשבוע ה- 28 להריון ולאחר הלידה.

ספירת דם לצורך אבחון של אנמיה או פוליציטמיה להערכת מצבי זיהום ודלקת ולהערכת מצב מערכת החיסון ובדיקת רמת הסוכר בדם לאיתור מצבים של סוכרת הריון-  בדיקות אלו שגרתיות ונעשות במהלך כל ההריון.

בבדיקת הדם תימדדנה גם רמתם של נוגדים למחלות שעלולות לסכן את העובר, אדמת, סיפיליס CMV ועוד.

בנוסף, תשלחי לבצע בדיקות שתן לאבחון זיהומים, תפקודי כליה, מצבי דימום, דלקת, התייבשות ועוד.

שקיפות עורפית (שבועות 11-13)

בדיקת אולטרסאונד, המבוצעת החל מהשבוע ה-11 ועד לשבוע ה- 13+6, בה מודדים את עובי הנוזל הנאגר בעורף העובר. במהלך שבועות 9-14 מצטבר נוזל מתחת לעור של העובר באור הקרקפת והעורף, במקרים בהם הצטברות הנוזל כריגה קיים סיכוי גבוהה יותר למומים כרומוזומליים (תסמונת דאון) ולמומים מולדים (כגון מומי לב קשים).

במרבית המקרים תבוצע הבדיקה בגישה וגינאלית, הבדיקה אינה חודרנית ואינה מסכנת את האם או את העובר.

בדיקת שיקפות עורפית הינה בדיקת סקר ואינה יכולה לשלול או לאשר בוודאות פגם כרומוזומלי, נהוג לשכלל את תוצאות הבדיקה עם גיל האם וחלבון עוברי.

הבדיקה כלולה בסל הבריאות בהשתתפות עצמית של האישה.

סקר ביוכימי שליש ראשון (שבועות 11-13)

בדיקת דם שמטרתה לאתר עוברים הנמצאים בסיכון גבוה ללקות בתסמונות גנטיות לרבות תסמונת דאון, את הבדיקה נהוג לעשות בסמוך לשקיפות העורפית ולא יאוחר משבוע 13+6. בבדיקה נמדדים שלושה מדדים  PAPP-A, free B-hCG ואסטריול והתוצאות משוכללות עם תוצאות בדיקת השקיפות העורפית ועם גיל האם.

הבדיקה היא בדיקת סקר, תוצאותיה סטטיסטיות בלבד ואינן שוללות באופן מוחלט לידת עובר פגוע.

סיסי שליה (שבועות 10-12)

בדיקת סיסי שליה נקראת גם ביופסיה של השליה ומשמשת לזיהוי מחלות גנטיות קשות, הבדיקה אינה הכרחית לרוב מוחלט של הנשים והיא מיועדת עבור נשים שעובריהן בסיכון גבוהה ללקות במחלות תורשתיות.

הבדיקה מהווה חלופה לדיקור מי השפיר ויתרונה בכך שהיא מבוצעת בשבועות מוקדמים יותר של ההיריון, כך שבמידה ומתגלה בעיה ניתן לסיים את ההיריון על ידי גרידה ולא על ידי גרימה ללידה מוקדמת.

במהלך הבדיקה לוקחים דגימה קטנה מהשליה (המכילה את אותו מטען גנטי של העובר) באמצעות מחט: בגישה וגינלית- צינורית המוחדרת דרך הנרתיק אל הרחם, או בגישה בטנית- החדרת מחט דרך דופן השליה. הכוונת המחט נעשית באמצעות אולטרא סאונד

סיכון הבדיקה גבוהה יחסית לדיקור מי השפיר וגורם להפלה ב1% מהמקרים, הסיבה היא ככל הנראה גילו הצעיר של ההיריון והחדרת מחט או צינורית בקוטר גדול יותר.

בדיקות שליש שניdreamstime_14491410

סקירת מערכות מוקדמת (שבועות 14-16)

בדיקת זו היא למעשה בדיקת אולטרא סאונד קפדנית הסוקרת את מערכות הגוף השונות ומאפשרת לגלות מומים עובריים באיברים הפנימיים (לב, כליות, ריאות), בגפיים, בפנים ובאיזורים נוספים.

הבדיקה אינה פולשנית ואינה מסכנת את ההריון, היא נעשית בגישה וגינלית או נרתיקים בהתאם לגיל העובר, זוהי אינה מחליפה את סקירת המערכות המאוחרת הנעשית המתבצעת בשלבים מאוחרים יותר של ההריון ואינה מאבחנת מומים בחומר הגנטי של העובר ולכן לא מחליפה את החלבון העוברי ואת בדיקת מי השפיר.

סקירת מערכות מבוצעת אך ורק על ידי רופאים מומחים בנושא  ואינה כלולה בסל השירותים של קופות החולים.

סקר ביוכימי שליש שני / תבחין משולש / חלבון עוברי (שבועות 16-19)

בדיקה זו נעשית על ידי בדיקת דם ומטרתה לאתר עוברים הנמצאים בסיכון גבוה ללקות בתסמונות גנטיות לרבות תסמונת דאון. בבדיקה מאבחנים את רמתם של שלושה מרכיבים הנמצאים בדם האם ומופרשים בזמן ההריון: ההורמון אסטריול E3, חלבון Alpha-Feto-Protein (AFP), פפטיד hCG. בשנים האחרונות נוהגים לבחון גם את רמת ההורמון Inhibin (בדיקה זו נקראת תבחין מרובע).

יתרונה של בדיקת הסקר בכך שאינה פולשנית ואינה מסכנת את האם או את העובר.תוצאות הבדיקה משוכללות עם גילה הכרונולוגי של האם ושבוע ההיריון בו נעשתה הבדיקה והתוצאה המתקבלת מציינת את הסיכוי למום ומגיעה לרמת דיוק גבוהה יחסית, יחד עם זאת מדובר בבדיקה שתוצאותיה סטטיסטיות בלבד ואינן שוללות באופן מוחלט לידת עובר פגוע.

מי שפיר (שבועות 16-19)

בדיקת מי השפיר נעשית במטרה לקבוע אם העובר סובל מתסמונות גנטיות לרבות תסמונת דאון, מומים פתוחים במערכת העצבים ומחלות דם. הבדיקה נעשית על ידי החדרת מחט לשק מי השפיר ושאיבת דגימה המכילה תאים שנשרו מהעובר. התאים גדלים במעבדה עד שניתן לבצע בהם בדיקה יסודית של החומר הגנטי ולכן לוקח חולפים כשבועיים שלושה עד לקבלת התשובה.

הבדיקה אינה הכרחית לכלל ההריוניות והיא מבוצעת כאשר ישנו סיכון מוגבר לתסמונת דאון, אם ידועה תורשה משפחתית ללקות מחלה גנטית או כאשר גיל האם עולה על 35 או על פי רצונה של האם.

היתרון בבדיקת מי השפיר הוא הסיכון הנמוך יחסית להפלות ובכך שניתן למדוד גם את החלבון העוברי המהווה מדד למום בתעלת העצבים של העובר. חסרונה הגדול של הבדיקה הוא בכל שהיא נעשית בשבועות הריון מתקדמים יחסית כך שאם מתקבלת תוצאה בלתי תקינה יש צורך בגרימת לידה מוקדמת.

הבדיקה ממומנת על ידי קופות החולים כאשר גילה של האם עולה על 35 או כאשר ישנו סיכון גבוהה.

סקירת מערכות מאוחרת (שבועות 20-24)

סקירת מערכות מאוחרת נעשית באמצעות אולטרא סאונד בגישה הבטנית ובמהלכה בודקים את שלמות מערכות הגוף של העובר ואת תפקודן, במטרה לזהות מומים אצל העובר. הבדיקה מבוצעת על ידי רופאים שהוסמכו לבצע בדיקה זו ובמהלכה הם מודדים את כמות מי השפיר וסורקים את איברי הגוף כולל עמוד השדרה, גפיים, מדורי הלב וכלי דם. בנוסף, במהלך הבדיקה מבצעים הערכת משקל לעובר וקובעים את מיקומה של השלייה.

בדיקה זו מומלצת על ידי משרד הבריאות וכלולה בסל הבריאות הציבורי וחשובה גם לאלה שעשו סקירה מוקדמת, מאחר ויש מערכות שמתפתחות רק לאחר שבוע 15 להריון,כמו כן, ישנם מומים שמתפתחים לאט וניתן לזהותם רק לאחר שבוע 20 להריון.

העמסת סוכר (שבועות 24-28)

העמסת סוכר נעשת במטרה לאבחן הריוניות הסובלות מסכרת הריון, הפרעה שכיחה בקרב נשים בהריון, שעשויה לסכן את היולדת ואת העובר. סוכרת הריונית היא מצב אופייני לתקופת ההריון בלבד ולרוב לאחר ההריון הערכים חוזרים לנורמה לאחר הלידה.

סכרת הריונית מאבחנים בבדיקה דו שלבית:

בדיקת סוכר 50 גרם (GCT – Glucose Challenge test)-  בדיקת סקר שמטרתה לאבחן נשים בעלות סיכון גבוהה יותר לסוכרת הריונית, במהלך הבדיקה האישה שותה מים בהם מומסים 50 גרם גלוקוז, כאשר ערך הסוכר בדם עולה על  140mg/dlיש לבצע בדיקת העמסת סוכר – 100 גרם OGTT.

בדיקת סוכר 100 גרם (OGTT – Oral Glucose Challenge Test)-  בדיקה זו נעשית אם במידה ויתקבלו תוצאות תוצאות גבוהות בבדיקה הקודמת או כאשר ישנו סיכוי מוגבר לסכרת הריון, בדיקה זו נעשית לאחר צום והיא כוללת מספר שלבים.

אולטרא סאונד אקו לב (שבועות 19-25)

זוהי בדיקת אולטרא סאונד בה מודגמים חדרי הלב במטרה לבצע בחינה יסודית של מבנה ותפקוד לב העובר, בדיקה זו אינה נחוצה לכל הריונית ונעשית רק במקרים בהם יש חשד למום בלב כגון מקרים בהם האם לוקה בעצמה ממום בלב, היסטוריה משפחתית של מחלות לב, ממצאים לא תקינים בבדיקת מי השפיר או בסקירת מערכות או במקרים בהם האם סובלת מסוכרת או אדמת במהלך ההיריון או שהיא צרכה תרופות לטיפול באפילפסיה, אלכוהול או סמים במהלך ההריון

בדיקות שליש שלישי

הערכת משקל (שבועות 30-33)

בדיקת אולטרא סאונד בשליש השלישי מבוצעת במטרה להעריך את גודלו של העובר ומדידת נפח מי השפיר על מנת לוודא שהתפתחות העובר תקינה.

בנוסף, בבדיקה זו קובעים את מיקומה של השליה, אם היא נמצאת בדופן הקשמית, אחורית או צדדית של הרחם, במידה והשלייה היא שליית פתח (המכסה את צוואר הרחם) לא יהיה ניתן ללדת לידה נרתיקית ויהיה לקבוע מועד לניתוח קיסרי.

לקראת הלידה קיימת חשיבות לקביעת תנוחת העובר (ראש, עכוז, רוחב). אם נמצא שהעובר במצג עכוז יוצע לאישה ההרה לבצע היפוך חיצוני או שתופנה לניתוח קיסרי.

תרבית נרתיקית GBS (שבועות 35-36)

סטרפטוקוק מסוג B הוא חיידק שכיח הנמצא במערכת העיכול, במערכת הוגינאלית ובדרכי השתן אצל חלק מהנשים ולרוב לא ניתן לדעת על הימצאותו ללא בדיקה. החיידק אינו מסוכן לאם או לעובר במהלך ההריון לכן אין כל צורך בקבלת טיפול אנטיביוטי.

הסיכון לתינוק קיים רק במעבר בתעלת הלידה של אם הנושאת את החיידק, במקרה כזה החיידק עלול לגרום למחלה קשה ואף קטלנית ולכן על האישה לקבל עירוי תוך ורידי של אנטיביוטיקה במהלך הלידה למניעת הדבקה של היילוד בחיידק. כאשר הלידה מתפתחת במהירות והאם לא הספיקה לקבל את האנטיביוטיקה, יוענק לתינוק טיפול אנטיביוטי במהלך 48 שעות לאחר הלידה.

בדיקה לזיהוי סטרפטוקוקוס B נעשית על ידי לקיחת תרבית מאזור הנרתיק ופי הטבעת ויש לבתע לביצוע אותה בשבועות 35-36, כיום ההנחיה של משד הבריאות היא לא לבצע את הבדיקה לכלל הנשים אלא רק לנשים עם גורמי סיכון בהתאם לשיקול דעתו של הרופא או בהתאם לבקשתה של האישה.

מעקב הריון עודף (לאחר שבוע 40)

"הריון עודף" הוא כינוי להריון הנמשך מעבר לתאריך הלידה המשוער, מאחר והריון עודף עלול לסכן את האם ואת העובר על האישה להישאר במעקב צמוד למדי בשבוע 40, ובמעקב צמוד עוד יותר משבוע 41.

ישנם לא מעט סיבוכים שכיחים בהריון עודף הכוללים מצוקה עוברית, הגברת שיעורי תמותה (של העובר), חבלות בלידה ואת הצורך בניתוח קיסרי ולכן החל משבוע 40 על האישה להגיע אחת ליומיים שלושה לבית החולים לבצע מעקב הכולל ניטור עוברי ובדיקת אולטרא סאונד להערכת מצב העובר, הערכת משקלו וכמות מי השפיר. כמו כן יילקחו מדדים מהאם כגון לחץ דם ובדיקת שתן לשלילת רעלת הריון ובדיקה נרתיקית על מנת להעריך אם קיימת פתיחה או מחיקה של צוואר הרחם, בהתאם לממצאים עשויה להתקבל החלטה על אופן הלידה ומתן זירוז להשראת לידה.

זה נראה ארוך ומפחיד אבל לרוב השמות של הבדיקות מלחיצים הרבה יותר מהבדיקות עצמן, זכרי בסופם של לא מעט חודשים תזכי לחבוק תינוק מקסים וזה שווה את הכל.

המשך הריון קל ולידה מעצימה, 

שלך, ניקה.

 

 

פורסם ב: אמהות בדרך

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה