חזרה לעבודה , שאיבה ו הנקה – זה אפשרי

אם גם את- כמו רוב האימהות-  חוזרת לעבודה הרבה לפני תום תקופת ההנקה המומלצת תצטרכי לשאוב חלב כדי לשמור על הנקה מלאה לאורך זמן.

לא נכחיש- לשאוב זה מבאס. תחושה מוזרה, הרבה פחות טבעית מההנקה, התמודדות לא פשוטה עם מקום מעבודה שלא תמיד ערוך לאימהות שואבות, תנאים סניטריים בעייתיים וחלב שדולף כשחושבים על התינוק שהשארת בבית, גם אם את באמצע ישיבה חשובה והשעה רק 11:00 בבוקר.

עברתי את זה. פעמיים. היה קשה, אבל היה שווה את זה. שני ילדיי סיימו שישה חודשים מבלי לגעת בתמ"ל, לאחר מכן התחלנו לשלב מוצקים כדי להוריד את בצורך במנות השאובות- ובגיל שנה נשארו רק הנקות הלילה והבוקר שזרמו בנעימות.

כדי לעזור גם לך לעבור את תקופת הביניים של ה חזרה לעבודה , הנה כמה טיפים שאספנו עבורך בנושא שאיבת חלב והנקה במקביל לעבודה.

הטיפים מתאימים גם למי ששואבת מסיבות שאינן קשורות לעבודה.

אפשר להתחיל לשאוב בכל זמן- יש מי שזקוקה לחלב אם שאוב כבר בימים הראשונים, ויש מי שמתחילה כשההנקה כבר מבוססת ומתכוננים לחזור לעבודה

אם את מתכננת שהחלב השאוב שלך יחליף את השד בזמן שאת בעבודה, מומלץ מאד להתחיל לשאוב מספר ימים קודם, להקפיא כמה מנות וכך לייצר "סטוק" של מנות שאובות. המשמעות של מלאי חלב זמין עצומה: את לא צריכה להילחץ מדי יום שמא לא תספיק לשאוב את המנה של אותו יום; אם לתינוקך יש פתאום תיאבון – יהיה תמיד חלב עודף עבורו וגם אם את חולה, חלשה, עייפה או מדלגת על שאיבה פה ושם- זה לא נורא. יש במקפיא מלאי.

__________________________________________________________________________________

 

חזרה לעבודה – איך עושים את זה? ואיך מייצרים כזה כספת קפואה מלאה זהב לבן?

 1. הוסיפי שאיבה אחת ביום. בד"כ בבוקר יש שפע של חלב שמצטבר בזמן מנוחת הלילה. אבל אפשר לשאוב בכל זמן- מצאי את הזמן שהכי נוח לך. מה שחשוב הוא לשמור על שעה קבועה יחסית. כך הגוף שלך יתרגל לביקוש הנוסף (בדיוק כמו שהוא מתרגל לביקוש המשתנה של התינוק לאורך זמן).
 2. כל ההתחלות קשות. בשאיבות הראשונות נדמה שכלום לא יוצא. אותו שד ששפע והשפריץ כשהתינוק שלך היה רעב- פתאום נדמה "ריק". עוד לא הומצאה משאבה יעילה כמו פיו של תינוק, אבל אחרי כמה פעמים, החלב יתחיל לצאת בכמות נכבדת גם בשאיבה.
 3. נסי לשאוב מצד אחד כשהתינוק שואב מהשד השני. הגירוי של התינוק היונק יגרום ליותר חלב לצאת. עוד רעיון- נסי לשאוב מיד אחרי יניקה- אמנם השד ריק אבל זה גורם לביקוש נוסף.
 4. גם בסופי שבוע אל תוותרי על שאיבה נוספת. כך תגדילי את הסטוק ותצרי רצף של ביקוש קבוע.
 5. ודאי שאת משתמשת במשאבה שמתאימה לך – שהמידה של כוסית השאיבה מתאימה לגודל הפטמה (לא לגודל השד- אין לזה חשיבות!), שאת יודעת איך להפעיל אותה נכון ובזווית המיטבית. אל תרוצי לקנות משאבה לפני שניסית כמה סוגים- ידנית או חשמלית, כפולה או יחידה. עשי סקר קטן בין חברותייך ובקשי לנסות בהשאלה את המשאבה שלהן לפני שאת קונה אחת משל עצמך.

 

אחסון חלב שאוב

אני מזמינה אותך לקרוא מאמר מקיף שעלה כאן באתר בנושא אחסון חלב שאוב. על קצה המזלג רק נזכיר שמומלץ לאחסן את החלב בשקיות המיועדות לכך (טיפ: אלה לא חייבות להיות שקיות שמתאימות לדגם הספציפי של המשאבה שלך. קני את מה שזול יותר- אחרי שמתרגלים אפשר להסתדר עם כל שקית שמתאימה להקפאת חלב).

כמה טיפים נוספים בנושא אחסון חלב שאוב:

 • כתבי על כל שקית את הכמות ששאבת ואת התאריך. את שקיות החלב השאוב סדרי במקפיא שלך בתוף קופסא שטוחה. מקדימה- חלב ישן יותר, מאחור- חלב שרק נשאב. כך תמיד תהיה שקית מוכנה במקפיא, שאותה תוכל המטפלת/בן זוגך להפשיר עבור התינוק בארוחה הבאה. כך גם תוודאי שאף מנה לא מתחבאת מאחור עד שפג תוקפה… חבל על כל טיפה!
 • אחרי השאיבה יש לקרר את החלב במקרר, ואז להעבירו למקפיא. אפשר לשאוב לאותו בקבוק עוד מנות במהלך היום ולשמור במקרר- ולבסוף להקפיא את כל המנות מאותו יום יחד. אל תוסיפי חלב טרי למנה קפואה!
 • כדי להפשיר חלב קפוא, הניחי אותו בתוך קערה עם מים חמימים. בתוך דקות ספורות החלב יפשיר. אלא תפשירי חלב במיקרו ואל תרתיחי אותו. בחלב יש הרבה אוויר, שעלול להתלהט ולגרום לכוויה גם אם נדמה שהטמפרטורה הכללית נעימה לתינוק. בכלל, תינוק שמתרגל לשתות חלב בטמפרטורת החדר יקל עלייך ויחסוך חימום חוזר או שמירה על חום החלב מחוץ לבית.
 • אם התינוק שלך נמצא בתינוקיה או בביתה של המטפלת, קחי אליה בצידנית עם קרחונים סטוק של חלב מדי כמה ימים.

שאיבה במקום העבודה שלך

 • אם יש לך פרטיות במשרד, שהאיבה יכולה להיעשות מבלי להפסיק לעבוד- נעלי את הדלת והמשיכי לעבוד זה יעזור להעביר את הזמו ולא יגרום לך לחשוב על העבודה שאת מפסידה בגלל השאיבה – רק דאגי למשאבה שמאפשרת שאיבה ללא עזרת הידיים.
 • בזמן השאיבה התבונני בתמונה של תינוקך וחשבי על רגעים נעימים של הנקה או התכרבלות איתו. זה יגרום לחלב לזרום הרבה יותר מהר.
 • שאבי משני הצדדים בו זמנית- זה יקל על גודש וייצר יותר חלב בפחות זמן
 • שאבי במשך 15 דקות מלאות, גם אם החלב כבר לא זורם. זה יעזור לייצר את הביקוש המיוחל. אפשר לשאוב 10 דקות, לנוח 2-3 דקות ואז להמשיך לשאיבה של 5 דקות נוספות.
 • כדאי שיהיו איתך: בקבוקים נקיים נוספים; צלחת נקייה מהבית להניח עליה את הבקבוק והציוד; מגבת קטנה ורכה לנגב את השד בתום השאיבה
 • אם יש לך אפשרות להחזיק במשרד "מיני בר" לתקופה הזו- זה מצוין. אם לא- הכניסי את החלב השאוב לתוך צידנית אטומה ככל האפשר ואחסני במקרר המשותף.
 • שתי המון מים. יותר ממה שאת רגילה במהלך יום רגיל. החזיקי לידך בקבוק מים לזמן השאיבה.
 • השאיבה במשרד עלולה לגרום אצלך למתח. נסי להירגע- לשמוע מוסיקה, לחלוץ נעליים, לעצום את עינייך ולחשוב על התינוק שלך, על החיוך שלו, על הריח והמגע שלו. חשבי על המפגש הבא ביניכם- בעוד מספר שעות. על ההנקה הראשונה מיד כשתיכנסי הביתה.

הכי חשוב: תהיי גאה במה שאת עושה.

גם מניקה, גם עובדת, גם דואגת לבריאות שלך ושל ילדך.

התקופה של השאיבה קצרה, והיא שווה את המאמץ- בעזרתה תשמרי על ההנקה לאורך זמן כמו שתכננת.

אבל גם אם זה לא הולך וקשה לך, המשיכי להניק בזמנים שאת איתו ובכל מקרה היי שלמה עם כל מה שקורה לך. לאמהות יש פנים רבות ונפלאות בנוסף להנקה. אנחנו חיות בחברה שבה אימהות נאלצות או מעוניינות לחזור לעבודה בתום חופשת הלידה הרשמית. אם את אחת מהנשים האלה, דעי שאמא שיוצאת לעבוד מעניקה לילדים שלה ערך של בטחון כלכלי ודוגמא אישית של להיות אישה בעלת מגוון של יכולות ואיכויות.

אטי_הדר://

________________________________________________________

כתבות נוספות שיענינו אותך :

המדריך להשרדות , חזרה לעבודה חלק א - לחצי כאן

.

.

.

__________________________________________________________________________________

מדריך חזרה לעבודה

5 צעדים שאת צריכה לדעת בדרך לעצמאותלחצי כאן

אני רוצה להתפטר! – לחצי כאן

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

19 תגובות "חזרה לעבודה , שאיבה ו הנקה – זה אפשרי"

קישור חוזר | RSS תגובות

 1. מאת חמדה:

  מקסים, תודה, נושא בדיוק בשבילי
  אני מניקה כבר שלושה חודשים ומאריכה את תקופת חופשת הלידה במטרה להמשיך להניק והכמובן להינות מהקטנצ'יק.
  אני לא שואבת הרבה, רק לעיתים רחוקות-מרגישה כאילו אם אשאב, לא ישאר לו חלב מספיק…ולפעמים אני מרגישה שזה יכול להקל עלי לתת לו חלב שאוב במקומות ציבוריים, למרות שאין לי שום בעיה להניק בכל מצב.מה שכן – הייתי רוצה לדעת יותר על מאכלים ושתיה שמגבירים ייצור חלב וכאלה שלא!-כדי להימנע מהם..

 2. מאת דניאלה רז:

  שלום . אני מניקה כבר כמעט 4 חודשים הנקה מלאה, הבעיה שאני מניקה רק מצד אחד, בצד השני לא הצלחתי, אני שואבת חלב בזמן האחרון כמעט ולא יוצא חלב במשאבה, אבל אני את התינוק רק מניקה, מה אני צריכה לעשות בשביל להצליח בשאיבה?

 3. מאת nika:

  דניאלה, דבר ראשון הייתי מציעה לך להפגש עם יועצת הנקה ולראות האם אפשר להחזיר הנקה לצד השני. הנקה מפתחת טונוס גפיים אצל תינוקך והייתי שמחה אם הוא היה מחזק את עצמו באופן סימטרי. כנ"ל לגבייך. אם את רוצה תגבור בשאיבה אני ממליצה לבדוק איך המור מילק משפיע עלייך. נשים רבות מדווחות על כך שהוא עוזר לשאיבה מהירה יותר וגם שכמות החלב שיוצא עולה.

 4. מאת nika:

  חמדה – לבקשתך תוך זמן קצר נעלה כתבה שמפרטת בדיוק המלצות תזונה למניקות. אגב כשאת שואבת את רק מייצרת עוד חלב, כך שמהבחינה הזו אין לך מה לדאוג.

 5. מאת חגית:

  השאיבות האלה פשוט "קורעות" אותי. אם אני מניקה אותה בבוקר ואחה"צ/ערב – האם צריך להשאיר גם בקבוק שאוב למטפלת? ואם לא, האם להחליפו בתמ"ל?
  התינוקת בת קרוב ל – 7 חודשים ואוכלת מאד יפה כל מה שנותנים לה

 6. מאת nika:

  חגית את צריכה לעשות מה שאת מרגישה שהוא הכי נכון וטוב לך ולתינוקך. אין נכון ולא נכון מוחלטים. כמובן שחלב אם זה הדבר הטוב ביותר, אירגון הבריאות העולמי מדבר על יתרונות הנקה גם עד גיל שנתיים. ועדיין, אם השאיבות האילו בלתי נסבלות עבורך אז תורידי מינון. אמא מאושרת זה חשוב לא פחות מתינוק יונק. בכל מקרה קבלי החלטה ותהיי שלמה איתה ואמרי לעצמך כל הכבוד על מה שהענקת עד כה.

 7. מאת אנה:

  תודה על המדע!!!!
  השאלה שלי, האם ששואבים ולא יוצא חלב, להמשיך לשאוב או להפסיק. והאם יש טעם לשאוב יותר מפעם ביום כדי להגדיל את הסטוק (אני עדיין לא עובדת, אבל מתכננת לחזור לעבודה, הבת שלי בת 5 חודשים ואגב קוראים לה ניקה). הפחד שלי הוא שכשאני אצא לעבודה, אני לא אוכל לדאוג בשבילה למספיק חלב ולא הייתי רוצה לתת לה תמ"ל.
  תודה, אנה

 8. מאת nika:

  אנה, אני מבינה ממה שאת כותבת שאת מניקה באופן מלא. אם את שואבת ולא יוצא כלום יכול להיות שהמשאבה לא מתאימה לך. בכל מקרה אני יכולה לאמר לך ששבועיים לפני שאני חזרתי לעבודה הוספתי שאיבה אחת בלילה (אני אהבתי את השעה 22:00 שזה שעתיים אחרי שהוא נרדם שעתיים שלוש לפני ההתעוררות הראשונה) זה הספיק מעל ומעבר כי גם כשאת חוזרת את יכולה להמשיך לשאוב כל הערב לא צריך בנק חלב שלם. מספיק מספר מנות ואז כל יום ליצר את המנה של מחר. בקרוב ניקה שלך תתחיל מוצקים ותרד ארוחה אחת של הנקה. בהצלחה

 9. מאת מאיה:

  היי אני מניקה כמעט 3 חודשים ואוטוטו צריכה לחזור
  לעבודה..
  אני מנסה לדעת מהי הכמות המתאימה שעלי לשאוב?!
  נאמר לי בעבר לתת לפי הכמויות שכתוב על האריזה של
  הסימילאק ,זא לפי הגיל .. אך זה לא מספיק לתינוק שלי..
  קראתי על שיטה שבה מחלקים את הגיל במשקל או משהו כזה..
  איך אוכל לדעת מהי הכמות הכי קרובה לצורכי התינוק שלי?
  תודה והמשך יום נעים
  מאי

 10. מאת nika:

  חלב אם לא מתנהג לפי החוקים של תחליפי חלב. חלב אם יכול להיות בתקופות שונות או בשעות שונות של היום בריכוז שונה ולכן תדרש כמות שונה כדי להגיע לתחושת שובע או לספק את צרכיו של התינוק לאותה ארוחה. בשאיבה תשאבי את המקסימום והכיני מנות קטנות 50-100 כל מנה כדי שמי שמאכיל אותו יוכל ללמוד את הרצונות שלו ולחמם לפי הצורך וכמה שפחות חלב יזרק. שימי לב להוראות חימום חלב והנחי את מי שמטפל.

 11. מאת שני:

  היי ניקה,
  הבן שלי בן 4 חודשים ובקרוב חוזרת לעבודה. מניקה הנקה מלאה. צברתי סטוק של מנות קפואות. השאלה שלי היא האם החלב שאשאב בעבודה – לתת אותו למחרת או להקפיא ואז לתת לתינוק את המנות הישנות יותר מהסטוק? אני מפחדת שהסטוק ירד לטימיון אם אתן לו למחרת את המנות השאובות מאתמול.
  תודה!

 12. מאת nika:

  שני את תמיד יכולה לתרום את החלב ששאבת יש פרויקט שנקרא momilk ושם אפשר להציע חלב לתרומה. יש לנו נטייה לאהוב כל כך את החלב ששאבנו וכאב לב לזרוק… אני אישית העדפתי לתת חלב חדש

 13. מאת אודליה:

  ניקה שלום,
  בתי חוגגת השבוע שישה חודשי הנקה מלאה. בתחילת הדרך נהגתי לשאוב מדי פעם עם משאבה חשמלית לקטינה ששכרתי מיד שרה בגלל שלבתי יש לשון קשורה ( בדרגה קלה), אבל זה לא הפריע לה לינוק בסופו של דבר. את הבקבוקים השאובים נתתי בחוץ כשלא היה נוח להניק בציבור או כשהייתי חייבת לצאת (פעמים ספורות ביותר) ולא היתה כל בעיה . בסוף החודש בתי מתחילה מעון ולכן החלטתי להרגילה לבקבוקי תמ״ל שבעלי יתן, אבל היא לא רוצה ומאז היא גם לא רוצה כל בקבוק, רק שד. כל זמן שהיא איתי זה נוח להניק ,זה זמין ואני גם שונאת לשאוב ונאלצתי להחזיר ממילא את הלקטינה. אגב, היא מאוד אוהבת מחיות ומאז שהתחלנו מוצקים היא נהנית לאכול בכפית פירות וירקות בינתיים. מה לעשות? איך להחזיר את הסרבנית לבקבוקים? ושאלה נוספת- אפשר להניק בבוקר ומארבע אחר הצהריים ואילך מבלי לשאוב? אני לא בטוחה שהקטנה תסתדר רק עם מוצקים עד ארבע ומה לגבי שתיית מים כתוספת במיוחד בקיץ??
  אני יודעת שזה ארוך והמון שאלות, אבל זה נובע מתסכול ואין לי במי להיעזר כי בעלי עובד בשעות שצריך להחליף וגם יש לי עוד שני ילדים שזקוקים לי.
  אודה לך כל התייחסות

 14. מאת מיכל:

  אוף זה כל כך מתסכל!!
  הבת שלי בת 3 חודשים, יונקת הנקה מלאה מההתחלה. ההנקה הולכת מצוין אבל הבעיה שלי היא עם השאיבה.
  אני מנסה לשאוב כדי לאפשר לעצמי לצאת מדי פעם לבד או ללכת לעשות פעילות גופנית וזה קשה לי נורא! פשוט לא יוצא לי חלב במשאבה! אני יכולה לשאוב שעה ויותר בשביל 60 מל והחזה כבר כואב לי… עכשיו סיימתי לשאוב במשך 45 ויצא רק 30!!
  אציין שאני שואבת כבר מתחילת ההנקה (3חודשים) אך לא באופן קבוע, בגלל שזה כל כך מתסכל אותי. יוצא לי לשאוב פעמיים-שלוש בשבוע, תלוי בדחיפות, לפעמים יותר וזה גם לא מראה שיפור.
  אני משתדלת לשאוב כשאני מרגישה שהחזה מלא. למשל הלילה הבובה ישנה טוב ואני מרגישה שיש לי חלב אבל משום מה הוא לא רוצה לצאת למשאבה…
  אני יושבת במשך דקות ארוכות עם תמונות וסרטונים של התינוקת, כדי לעודד את החלב, מעסה את הציצי, ושום דבר לא עובד…
  אגב, יש לי את המשאבה של ספקטרה החשמלית מיד שרה. אם הייתי יודעת שיש משאבה שתהיה לי יותר טובה, הייתי קונה אבל איך אדע מה יהיה לי טוב יותר??
  אשמח לשמוע אם יש לך רעיון לפתרון. תודה!

 15. מאת nika:

  מיכל יקרה קראתי את תגובתך ואני ממליצה בחום לנסות משאבה אחרת. החופש שלך וההנאות שלך זה מה שיתן לך את האנרגיה להמשיך ולהניק את בתך ואני ממש מעודדת את זה! תבדקי עם חברות אם הן יכולות להשאיל לך משאבה לפעם אחת לנסות. תתפלאי כמה נשים ישמחו להיות לך לעזר! בהצלחה!

 16. מאת נטע:

  היי ניקה,
  אני שבה לעבודה מחר. ברצוני לשאול- החלב שאני שואבת אמור להיכנס עם הצידנית למקרר לשמונה שעות עד הנסיעה הביתה, או למקפיא?
  בבית בוודאי שהחלב יכנס למקפיא.
  תודה!

 17. מאת סוסו:

  שלום
  אני מניקה מלא כבר 5 חודשים, תכננתי להניק ולהשאר בחופשת לידה במשך שנה .. אבל להפתעתי קיבלתי הצעת עבודה מאוד מפתה ..
  אחרי הלידהיכולתי לשאוב כמויות של 50-100 מיל מכל צד גם אחרי שהנקתיתי.. רק שבאותה משאבה אני מנסה לחזור לשאוב עכשיו אבל לא יוצא לי כמויות שיספיקו למנה .. אני לא מעוניינת לתת לתינוק שלי חלב תחליפי בכלל!! מה לעשות?? אני מאוד מתוסכלת .. האם אוכל לחזור לשאוב שיהיה לו מספיק מנות בזמן שאני בעבודה?!! אני אמורה לחזור בעוד 6 ימים:((((

 18. מאת nika:

  יש שיטות להגברת חלב על ידי שאיבה. קודם כל מומלץ לשאוב מכל צד עד לריקון השד ואז לשאוב על ריק כמה דקות נוספות כדי לאותת למוח שיש דרישה ליותר חלב. מעבר לזה מזמינה אותך להשתמש בשלל העיצות שיש בכתבה הזו זה בוודאי יסייע לך. יש כתבות באתר שלנו גם על מזונות מגבירי חלב שאת יכולה להעזר בהן. אני אישית הוספתי שאיבה לפני שהלכתי לישון – בדרך כלל זה היה מספיק זמן לפני התעוררות נוספת של התינוק שלי להנקה נוספת. קיימים בשוק גם תוספי תזונה להגברת חלב שבוודאי יסייעו לך. ובכל מקרה ליועצות הנקה יש עוד כל מיני שיטות ועיצות שיכולות לעזור ממליצה לפנות ולהתייעץ. את יכולה לראות את רשימת יועצות ההנקה בקישור הזה:
  http://www.menika.co.il/%D7%99%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%A0%D7%A7%D7%94-%D7%95%D7%9E%D7%95%D7%9E%D7%97%D7%99%D7%9D/
  בהצלחה בעבודה החדשה ותזכרי שגם הההתפתחות והצמיחה שלך חשובות ואם יוצא לך לשלב עם תמל זה לא סוף העולם, בקרוב התינוק יתחיל לשלב ארוחת מוצקים וגם זה יעזור לך :-)

 19. מאת נילי:

  שלום ניקה!
  רציתי לשאול למה אם אפשר לצרף חלב טרי לחלב קפוא?
  כמות החלב שיוצא לי בשאיבה אחת בדרך כלל לא מספיקה לבן שלי למנה ואני חייבת לחבר כמה שאיבות ביחד.
  תודה!

הוסף רשומת תגובה