חופשת לידה – להפוך את החוויה למיוחדת ומהנה

חופש שהוא לא ממש חופש? כנראה שמדובר על חופשת לידה. החופשה הסטנדרטית נעה בין שלושה חודשים לכמה שרוצים, הכול תלוי בשיקולים אישיים.

מה המשמעות בכלל של חופשת לידה?

חופשת לידה סטנדרטית היא שלושה חודשים כאשר במהלכה מקבלים תשלום חלקי מביטוח לאומי, (בהנחה שעומדים בקריטריונים). לאחר מכן כבר לא ניתן לקבל תמיכה כספית ואם החופשה אורכת יותר יש לקחת בחשבון שאף אחד אינו משלם עבור הימים בהם האישה נשארת בבית. עם זאת יותר ויותר נשים אינן חוזרות לעבודה ישר עם תום התקופה, וזאת כיוון שעדיין קשה להן להתנתק מהעולל החדש והאהוב ולתת לאדם אחר לטפל בו. כמו כן כעבור שלושה חודשים מיום הלידה גוף האישה עדיין הורמונלי, כך שגם נתון זה מקשה עליה לחזור לעבודה ולהתנתק מהתינוק למשך מספר שעות.

שיקול כלכלי

בשורה התחתונה על כל זוג לעשות השוואה בין מערכת השיקולים הכספים מול מערכת השיקולים הרגשיים. לעיתים המצב כזה שלא משתלם לאישה לחזור לעבודה ולשלם על מטפלת ועל כן האם תעדיף פשוט להישאר עוד מספר חודשים עם התינוק בבית. כאשר מדובר על יותר מילד אחד קטן בבית לרוב מדובר בשיקול כלכלי מוצדק שמציע להשאיר את שניהם עם האם בבית ובכך לחסוך תשלום על שני גנים. בשורה התחתונה על כל אישה לראות למה היא מתחברת, מה עושה לה טוב ומהו המצב הכספי.

גם האבא יכול לקחת חופשת לידה

כיום יותר ויותר מקובל שבן הזוג חולק בחופשת הלידה עם האישה. לעיתים זה נובע מתוך רצון מפותח של האב לחוות את החיבור והטיפול בתינוק באופן הכי מלא שאפשר. לעיתים האב רואה בזה הזדמנות לעשות הפסקה בעיסוק ולפנות את עצמו לחוויה חדשה, גם אם מעייפה – מרגשת וייחודית. לעיתים השיקול הכלכלי מכריע, פרנסתה של האישה יציבה יותר, אן במקרה שהאב עצמאי או בין עבודות. בכל מקרה כיום רואים יותר ויותר אבות לוקחים חלק פעיל ושוויוני בגידול התינוק. הכל מדד למה שמרגישים, למטרות המשפחתיות המשותפות. כך או כך , כל מארג משפחתי הוא לגיטימי ונפלא כל עוד הוא תומך ובהסכמת שני בני הזוג.

טיפים לחופשה

כאשר נשארים בבית יש מספר טיפים אשר עוזרים בהעברת הזמן והופכים את חופשת הלידה להיות חווייתית, משמעותית ונעימה. מומלץ לסגל שגרת יום – שגרה שגם נוחה לתינוק וגם לאם. לאחר מכן חפשי לך פעילויות קבועות לך ולתינוק שיגרו אותו פיסית ומנטלית בין לבין הארוחות והשינה. אילו יכולים להיות משחקים או טיולים משותפים מחוץ לבית, משטח פעילות, תרגילים מתחום התפתחות התינוקות בהתאם לגילו וכיוב'. לבסוף יש לחזק אצל הילד עצמאות כך שיידע גם לשחק לבד, כך שלאם יהיה זמן לטפל בעיסוקים נוספים. כאן ניתן להשתמש בכל החושים: מוסיקה, צעצועים עם צלילים, חוש המישוש, ספרים עם צבעוניות מגרה מותאם לגילו ועוד.

ומה איתך?

לא כל חופשה היא מהנה ומכילה שעות שינה. כאשר מדובר על חופשת לידה יש לקחת בחשבון שתקופה זו הולכת להיות עמוסה ומאתגרת ובמקביל מאור מהנה ורגשית. המלצתינו החמה היא להרים את הראש מדי פעם מתוך החיתולים, הנקות והרדמות ולמצוא לעצמך זמן פרטי, לבד או בחברה בוגרת שמכילה אותך וגורם לך הנאה ורגעים של נחת.

ותמיד תמיד תזכרי – גם כשזה נראה לך שזה לא יגמר לעולם, וככה יראו חייך מעכשיו – זה זמני, זו תקופה קצרה והיא חולפת. התמסרי אליה עם כמה שפחות ללחץ ממה שיהיה. תחיי את הרגע, הבטחה שלי – הוא יחלוף ואת עוד תתגעגעי אליו יום אחד.

 מידע על הזכויות שלך ביטוח לאומי את יכולה למצוא כאן

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה