החדר בו הקסם קורה- חדר לידה


את בשלהי ההיריון, בקושי מצליחה לסחוב את הבטן הענקית שצמחה לה פתאום, תיק הלידה מוכן ומחכה בנימוס ליד הדלת ואוטוטו זה קורה, רגע לפני שאת מגיעה אל בית החולים בציפייה ללידה חשוב שתדעי מה מצפה לך בחדר הלידה, מה קורה בו? מה הוא מכיל? מי מורשה להיכנס אליו? ועוד פרטים על החדר בו הקסם קורה.

חדר לידה

החדר בו הכול קורה, החדר בו התינוק שלכם יוצא אל אוויר העולם ואתם זוכים לעשות היכרות מתוקה, קסומה וראשונית עמו. לחדר הלידה תזכי להיכנס לאחר בדיקת רופא, כאשר תגיעי לפתיחה של 4, לאחר ירידת מים או משיקולים אחרים של הצוות הרפואי. ההמתנה לכניסה לחדר הלידה יכולה להתארך ולכן רצוי להמתין לצירים סדירים ותכופים לפני שממהרים לבית החולים.

מה חשוב לקחת איתך

יש נשים שיזכו לבלות בחדר הלידה זמן קצר מאוד, אך ישנן יולדות, בעיקר אם מדובר בלידה ראשונה, בה הלידה מתארכת לשעות רבות ולעיתים אף ימים. רצוי להכין תיק לידה מראש בו כל החפצים אותם תרצי איתך בחדר הלידה. חשוב להגיע לבית החולים עם כרטיס הריון עדכני  (לרוב רופא המעקב ימליץ לך להסתובב איתו עליך באופן תמידי) ותעודת זהות של שני בני הזוג, כל שאר החפצים הם המלצות בלבד. רצוי להגיע עם בקבוק שמן שקדים סגור על מנת שהמיילדת תוכל לבצע עיסוי פרינאום ואולי למנוע את חתך החיץ, כדור פיזיו על מנת להקל על הכאב ולעזור להתקדמות הלידה ותוכנית לידה התואמת את רצונות הלידה שלך. רוב בתי החולי מאפשרים ליולדת להכניס אל תוך חדר הלידה גם חפצים אחרים מהבית כמו מפיצי ריח, מוזיקה נעימה או כל דבר אחר שיגרום לך להרגיש נוח ונעים ככל האפשר. בנוסף, רצוי להצטייד באוכל קל עבורך ועבור המלווים שלך, שתייה ומטבעות קטנים למכונות וכמובן מצלמה עם סוללות מלאות וטלפון נייד יחד עם מטען.

תכולה

חדר הלידה יכיל לרוב מיטה נוחה ומתכווננת, חדר אמבט, שירותים צמודים, כורסה נוחה למלווים  וציוד רפואי מתקדם כמו מוניטור למעקב אחר העובר וציוד אלקטרוני נוסף להליך הלידה עצמו ולמקרי חירום. בנוסף קיימת עמדה לטיפול הילוד לאחר הלידה וציוד לטיפול ביולדת. לעיתים תמצאי בחדר הלידה מכשירי טלוויזיה, מערכת סאונד להשמעת מוזיקה.

חדרים הוליסטים

כיום ניתן למצוא כמעט בכול בית חולים גם חדר לידה יותר מפנק ומרווח שמכיל כדור פיזיותרפיה, ג'קוזי ומיטה עם מספר אופציות לתמיכה וזאת על מנת לאפשר לאישה, שבוחרת בלידה טבעית את כל האמצעים שיתמכו ויקלו עליה. ניתן לעשות ג'קוזי, לשבת על הכדור, להלך בחדר וכדומה. לכל בית חולים המדיניות שלו, בחלקם ניתן להזמין את החדר מראש לעיתים בתשלום נוסף ולחלקם פשוט צריך מזל כדי להגיע. עם זאת גם בחדר לידה רגיל ניתן לעבור לידה טבעית הכול תלוי ברצון אישה ובמיילדת טובה שמבינה ומתחברת לרצונות שלך.

את מי תרצי איתך בחדר לידה?

ברוב בתי החולים בארץ לא ניתן להכניס אל חדר לידה יותר מ 2-3 אנשים שקרובים אל היולדת. לרוב האישה בוחרת להכניס אל החדר את בן הזוג, את האמא שלה ואולי גם דולה. עיקרון זה מוקפד על מנת שהמיילדת תוכל לעשות את עבודתה ללא יותר מידי הפרעות, ועל מנת שהיולדת תרגיש בנוח ועם מרחב נוח ושקט ללדת. לרוב חדר לידה אינו מקום של ישיבה רגל על רגל אלא מקום בו האישה בתהליכי צירים ועל המלווה (בעל, אמא, חברה) לנסות לתמוך בה ככול האפשר. כמובן שצוות רופאים ומיילדים מלווה את היולדת לאורך הלידה ועוקב אחר התקדמות הלידה עד שמגיע שלב הלחיצות.

מיד לאחר הלידה

לחצת, התאמצת, כאבת והנה הוא כבר כאן, האפרוח הקטן נולד ואין אושר גדול מזה. לרוב, יניחו את התינוק על היולדת מיד לאחר הלידה אלא אם כן היא תבקש אחרת ואז יחתכו את חבל הטבור, ינקו את התינוק, ישקלו אותו ויגישו לה אותו עטוף. אם תרצי את יכולה לנסות להניק כבר בתום הלידה וליהנות מרגעים של קסם. רוב בתי החולים יאפשרו ליולדת להישאר עד שעה עם התינוק בחדר הלידה ואז יקחו אותו לבדיקות וקבלת חיסון ראשון. את היולדת עצמה יעבירו לחדר התאוששות או למחלקת היולדות לאחר שיסיימו לבדוק אותה ולתפור אותה במידת הצורך.

זו הלידה שלך

לקראת הלידה רצוי לעשות סיור מקדים בבתי החולים ולבחור בזה הנותן לך את ההרגשה הנעימה ביותר ותואם ביותר לרצונות שלך, זכרי שזו הלידה שלך ואת רשאית ללדת באופן בו את רוצה. נכון שחשוב להקשיב לצוות הרפואי המיומן אבל אל תוותרי על הרצונות שלך, אל תהססי לבקש לנוע, לעשות מקלחות, ללדת בתנוחה מסוימת, להחליף מיילדת, לבקש אפידורל או כל דבר העולה על רוחך, רוב בתי החולים קשובים לרצונות היולדת, כמובן כל עוד המצב הרפואי של התינוק והאם מאפשר זאת.

זכרי שלמרות שזה הדבר הקשה ביותר שנאלצת לעשות ולמרות החששות והפחדים שאולי מלווים אותך עכשיו, מחדר הלידה תצאי עם המתנה הכי טובה שיש!

הכתבה עזרה לך? אל תשכחי לשתף אותה ולהעביר לחברותייך.

פורסם ב: אמהות בדרך

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה