כמה זמן להניק? הנקה בלעדית ו מעבר למוצקים

כמה זמן להניק ?

אז כמה זמן להניק?
אמהות יקרות את הידיעה הבאה אתן מתבקשות לקרוא ולהישאר רגועות. מחקר חדש שפורסם בתחילת השנה בכתב העת BMJ סוקר לעומק את כל מה שידוע לנו על  הנקה בלעדית עד גיל 6 חודשים

ראשית, יש לדעת שההנחיות של WHO (איגוד הבריאות העולמי) משנת 2001 מציעות להניק תינוקות באופן בלעדי עד גיל 6 חודשים ללא הוספת מזון מוצק או נוזלים מלבד חלב אם. הרשות הארופאית לבטיחות המזון (EFSA ) הודיעה לאחרונה כי מתן מזון נוסף בטוח בתינוקות לאחר גיל 4 חודשים. אילו גם ההנחיות החדשות של משרד הבריאות.

מה עומד מאחורי זה?

ישנם מחקרים שמראים קשר בין התזונה המוקדמת של התינוק לבין בריאות לטווח הארוך, כולל נטייה להשמנה, סיכון למחלות לב, סרטן, אטופיה, ותפקוד קוגניטיבי. מנגד, ישנם מחקרים שמצביעים על כך שחלב אם לא בהכרח מספק את כל המרכיבים הדרושים בהזנת התינוק ב- 6 חודשים ראשונים לחיים.

במחקר הנוכחי בדקו החוקרים את הנתונים הקיימים על הנקה בלעדית במשך 6 חודשים ומצאו כי הנקה בלבד אינה מספקת את כל מרכיבי המזון הדרושים לתינוק. בקרב תינוקות שינקו 6 חודשים באופן בלעדי התגלה שיעור גבוה יותר של אנמיה מחסר ברזל. ברזל הינו מרכיב חשוב בהתפתחות מנטלית, מוטורית וחברתית. כמו כן, נמצא כי התחלת תזונה המכילה גלוטן לאחר גיל 6 חודשים קשורה בסיכון גבוה יותר למחלת צליאק.

מנגד מחקרים נוספים

חלב אם נחשב כמגן על התינוק מפני זיהומים. מחקר מספרד הדגים כי הגנה זו ניתנת בעיקר ב-3 חודשים ראשונים לחיים. לחילופין, מחקר גדול מארצות הברית מצא כי ילדים אשר ניזונו מחלב אם באופן בלעדי במשך יותר מ-6 חודשים היו בסיכון נמוך יותר לדלקת האוזן התיכונה ודלקת ריאות יחסית לתינוקות שניזונו מחלב אם בלבד במשך 4-6 חודשים.

אז מה כאן נכון?

כיום המחקר בתחום ממשיך ואנחנו בינתיים מגדלות את הילדים שלנו. החוקרים מסכמים וכותבים כי מאז ההנחיות האחרונות של WHO ב-2001 בוצעו מחקרים חדשים ויתכן ויש מקום לשקול מחדש את ההנחיות. מומחים מהתחום ימליצו על הנקה בלעדית כהזנה המומלצת לתינוקות עד גיל 6 חודשים, ולאחר מכן הזנה בסוגי מזון שונים עם המשך הנקה למשך זמן ממושך כמה שאפשר. אתן אמהות הקשיבו לתינוק שלכן, בדקו אותו ואת עצמכן התייעצו עם אנשים המוסמכים לכך ולבסוף קבלו החלטה לפי חוכמת האם שלכן.

מילה מניקה – שימו לב לתגובה של נעמה סלע למטה – היא שופכת אור על הנושא. נעמה סלע היא מדריכת הנקה שכתבה לנו כאן מאמר על סרבני בקבוק – מומלץ!

פורסם ב: חדשות ההנקה

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

4 תגובות "כמה זמן להניק? הנקה בלעדית ו מעבר למוצקים"

קישור חוזר | RSS תגובות

  1. מאת מיה:

    ועד מתי להמשיך בהנקה חלקית? הבן שלי אוכל אוכל במהלך היום אבל יונק בבוקר ולפני השינה. הוא כבר בן שנה וחודשיים ואני מתלבטת אם לגמול אותו אולהמשיך.

  2. מאת נעמה סלע:

    להבנתי ולתפיסתי, אין סתירה בין מה שנחשב הנקה בלעדית עד גיל 6 חודשים לבין טעימות מוצקים מגיל 4 חודשים. המשמעות של הנקה בלעדית היא שמבחינה קלורית ההנקה מספקת את כל צרכי התינוק ואנחנו לא צריכות להוסיף לו קלוריות משום מקור אחר. תפקיד הטעימות הוא ליצור חשיפה ראשונה לגירוי חוש הטעם, הריח והמישוש, לבניית המערכת החיסונית על ידי חשיפה לגורמי מחלה או אלרגיה שונים בזמן שהגוף מחוזק על ידי ההנקה וכך לאפשר לגוף לסגל לעצמו מערכת חיסונית עצמאית וחזקה להמשך ולא לחשוף אותו למוצקים פעם ראשונה יחד עם הפסקת ההנקה עם ההגנה שהיא מספקת וגם התחלה של תוספי ויטמינים ומינרלים כמו ברזל למשל. בשביל הדברים האלה מספיק שהתינוק ילקק מדי פעם מקל גזר, יטעם מהאצבע של אמא בטטה מהמרק או יחזיק חתיכת פרי בשל וימצוץ אותו. עדיין אני לא אצפה שהוא יפחית את כמות ההנקות ובעצם את כמות חלב האם שהוא צורך. בעיני המדד הכי פשוט הוא מתי התינוק שלי מתחיל לשלוח ידיים אל האוכל ולהיות מסוגל להביא אותו בעצמו אל הפה. עד שהוא לא עושה את זה הוא, בד"כ, כנראה לא אמור לאכול.

  3. מאת nika:

    נעמה תגובה מעולה אני בטוחה שהיא תבהיר את הנושא לאמהות שכל הנושא מבלבל אותן. אכניס המלצה לתגובה שלך במאמר. וכמו תמיד אצלך – כל מילה בסלע :)

  4. מסכימה עם נעמה. נתינת טעימות לפני גיל חצי שנה, לא אומר שהוא אמור לאכול פחות ארוחות. פשוט אומר שאנחנו חושפות את התינוקות שלנו לטעמים, קצת מהרוטב של הקציצות, טעימה מהאפרסק (או הבננה) וכו', אני מצאתי (לפחות אצלי) שהרבה יותר קל להם אח"כ לאכול, כיוון שנחשפו לטעמים בשלב מוקדם יותר

הוסף רשומת תגובה