הריון תאומים – איך מתמודדים?

כל כך חיכית להיכנס להריון, דמיינת את הרגע, ליטפת את הבטן בציפייה, חשבת על שמות ואז סוף סוף הגיע הרגע והבדיקה חיובית. איזה אושר! בדיקה ראשונה אצל הרופא, הנה שק הריון, איזה יופי! אבל רגע… מה זה? עוד אחד???

הריון תאומים – למה זה קורה?

הריון טבעי של תאומים אינו דבר נפוץ, אך בכל זאת בשנים האחרונות ישנה עליה של הריון תאומים, אפשר להסביר את עלית התופעה על ידי שילוב של שתי סיבות עיקריות, הראשונה היא עלית גיל הנישואין והשנייה היא התפתחות הטכנולוגיה. אם בעבר נשים נכנסו להריון ראשון בתחילת שנות העשרים שלהן, כיום ניתן לראות יותר נשים נישאות בגיל בו יחסית מאוחר וקשה יותר להיכנס להריון ולכן הן פונות אל פתרונות הקדמה אשר מאפשרים שימוש בהפריה חוץ גופנית (IVF). הפריה זו כוללת הליך של החדרת מספר עוברים לרחם ועל כן הסיכויים שיותר מעובר אחד ייקלט נחשבים לגבוהים יחסית.

ביחד ולחוד

כאשר מדברים על הריון תאומים יש להבחין בין שני סוגים, הסוג הראשון הינו תאומים זהים שהם למעשה תוצאה של ביצית מופרת שהתפצלה לשניים כאשר לכל עובר יש שק הריון ושליה משלו, אך תועדו גם מקרים בהם שני העוברים חלקו שיליה משותפת ומקרים נדירים בהם חלקו שק הריון משותף. הסוג השני של התאומים הם "תאומי אחווה" שהם תוצאה של שתי ביציות שהופרו על ידי שני זירעונים כך שהמדובר למעשה בשני אחים החולקים הריון. סוג זה של תאומים שכיח יותר והוא גם הסוג שמתקבל כתוצאה מטיפולי הפריה.

רגע הגילוי

כבר בבדיקת האולטרה סאונד הראשונה שנערכת בשבוע 6-7 ניתן לגלות שזהו הריון תאומים אך רק לקראת שבוע 10-13 ניתן לקבוע את סוג התאומים ואת מספר השליות. הריון תאומים נחשב תמיד כהריון בסיכון, אך ההבחנה בין תאומים זהים לתאומי אחווה חשובה להמשך המעקב כיוון שהריון של תאומים זהים מצריך יותר הקפדה והשגחה וזאת כי הוא מוגדר כהיריון בסיכון יותר גבוה.

מה חשוב לדעת

הריון תאומים הוא שמחה כפולה אבל לרוב מדובר גם בקושי כפול, התופעות הרגילות של ההיריון כמו בחילות, צרבות והקאות הופכות לתכופות יותר מהריון רגיל, בדרך כלל כתוצאה מריבוי הורמונים. בנוסף, העומס על הגוף כבד יותר, בהריון תאומים ההריונית צפויה לעלות הרבה יותר במשקל מהיריון רגיל כך שנוצר עומס גבוהה יותר על הגב ועל מערכות הגוף.

הריון תאומים אומר גם סיכון כפול, החשש להפלה טבעית גובר, או לחילופין ספיגת עובר בשלבי ההיריון המוקדמים. קיים גם סיכון לסיבוכים הקשורים בהתפתחות התקינה של שני העוברים וסיכונים הקשורים לבריאות האישה כמו רעלת הריון ואנמיה.

רגע הלידה

בהריון תאומים יש סיכון גבוהה יותר ללידה מוקדמת , אם הריון רגיל נמשך 40 שבועות הריון תאומים צפוי להסתיים לפני שבוע 36 בלידה ספונטנית, מאחר והמקום ברחם מוגבל התאומים יכולים להתפתח עד משקל מסוים, כך שישנו סיכון שהעוברים יוולדו פגים עם כל הסיכונים הכרוכים בכך.

בשורה התחתונה הריון עם תאומים הנו שמחה כפולה ויש להתייחס אליו ככזה, להקפיד יותר על בריאות האישה, על תזונה נכונה ושתי יה מרובה של מים, להקפיד על מעקב רפואי צמוד ובדיקות תכופות יותר.

אהבת את הכתבה? אל תשכחי לשתף בפייסבוק לחברות שלך >>

 

פורסם ב: אמהות בדרך

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה