הנקת פגים

כתבה: תמר מרומי, יועצת הנקה IBCLC.

לידת פג היא חויה לא פשוטה. נראה שמרבית ההורים יעידו בעיקר על תחושה של חוסר שליטה. הם עומדים בפגיה, לא תמיד מעכלים את המצב, מודאגים מאד ולכאורה לא יכולים לעשות דבר.

ההנקה היא למעשה הדבר הראשון והמיידי שהורים, ובעיקר האם, יכולים לעשות למען תינוקם. וזו עשייה מצילת חיים.

מחקרים מראים שמתן חלב אם, החשוב כל כך לכל תינוק, חשוב עוד יותר לפגים

בכתבה נסקור את כל מה שחשוב לדעת כדי להצליח בהנקת תינוק פג

מה הם היתרונות הקליניים?

  • התפתחות מערכת החיסון- פחות זיהומים, לרבות דלקת קרום המח וספסיס.
  • שיפור ההתפתחות הנוירולוגית והקוגניטיבית.
  • שיפור בהתפתחות הקיבה והמעיים- ומכאן פחות מקרים של NEC- זיהום מסכן חיים במעיים של פגים.
  • הקשרות (attachment) גבוהה יותר בין האם לתינוק, עקב תחושת המסוגלות של האם שמצליחה לספק לתינוק שלה חלב אם בידיעה שהוא מציל חיים, ומכאן יתרון רגשי לתינוק ולאם.
  • אמהות מתאוששות מבחינה רגשית מהר יותר ע"י היכולת שלהן לתרום להחלמת התינוק שלהן.

 הנקה ישירה מהשד עבור פגים היא משימה לא פשוטה, ובשלבים מסויימים לא אפשרית. אין להם היכולת לסנכרן את פעולות הנשימה-מציצה-בליעה הדרושות להנקה. לכן בשלב הראשון חשוב שהאם תבסס את ייצור החלב שלה.

איך מבססים את ייצור החלב?

א.      השעות והימים שלאחר הלידה קריטיים לייצור חלב מספק בהמשך. לכן יש להתחיל בשאיבות מייד אחרי הלידה, ולכל היותר שש שעות אחריה.

ב.      כדאי לברר מייד לאחר הלידה היכן נמצאות משאבות החלב וכן לרכוש או להשאיל שתי ערכות שאיבה לצורך שאיבה דו צדדית.

ג.       מחקרים מראים כי השילוב של שאיבה במשאבה חשמלית ברמת בית חולים בשילוב של סחיטה ידנית כל שלוש שעות יביאו לתוצאות הטובות ביותר מבחינת תפוקת החלב. לכן מומלץ לשכור משאבה ברמת בית חולים לפחות לשבועות הראשונים.

צפי בסרטון המתאר בפשטות כיצד למקסם את תפוקת החלב.

וכן בסרטון ההדרכה המצויין לסחיטה ידנית.

שני הסרטונים לקוחים מהאתר המצויין של ביה"ס לרפואה בסטנפורד ופותחו ע"י ד"ר ג'יין מורטון.

ד.      ביום הראשון יכול להיות שיצאו רק טיפות. את הטיפות אפשר לאסוף ולתת לתינוק. המטרה היא שבסוף השבוע הראשון כמות השאיבה היומית תהיה כ 600cc  גם אם התינוק אוכל הרבה פחות מזה. אם לא תהיה כמות גדולה בהתחלה, יהיה קשה מאד להגדיל את הכמות בהמשך.

ה.      כדאי לנהל יומן שאיבות. בכל שאיבה לכתוב מה היה משך השאיבה וכמה חלב נשאב. הימים האלו מבלבלים בכל מקרה, וזה עוזר לעשות סדר.

ו.        Skin to skin: חשיבות המגע עור בעור של הפג עם אימו או אביו אדירה. מחקרים מראים כי כל המדדים של התינוקות משתפרים כשהם על אחד ההורים. כדאי לבקש שבכל זמן שאתם בפגיה התינוק יהיה עליכם, בהתאם למצבו הרפואי. לעתים בשל מיעוט בכח אדם יגידו לכם שהדבר אינו אפשרי. שכן איש צוות חייב ללוות אתכם בהוצאה מהאינקובטור ובהחזרה אליו. כדאי לרתום את הצוות לטובתכם. ברור שיש מגבלות, ועם זאת ברור שמותר לכם להיות מעורבים בטיפול בתינוקכם. Skin to skin, הנקרא גם "טיפול קנגרו", הוא בהחלט חלק מתכנית הטיפול בפג. ובנוסף לשאר הדברים הטובים- מעודד גם את ייצור החלב.

במרבית הפגיות בארץ אפשר לקבל עזרה של יועצת הנקה. בקשי לקבל הדרכה סמוך ללידה, ושימי לב שמדובר ביועצת IBCLC  שמנוסה בהנקת פגים.

הדרכה נכונה ותמיכה יעזרו לך לעבור את התקופה הקשה ביתר קלות תוך מתן חלב אם מציל חיים לתינוקך.

 לעמוד המומחה של תמר מרומי יועצת הנקה IBCLC לחצי כאן

פורסם ב: הנקה

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה