הנקה בלילה – תשובות לשאלות בשעת לילה מאוחרת – חלק א

הנקת לילה

השאלות השכיחות ביותר בקרב אימהות לתינוקות בהקשר של שינה קשורות לנושא שינה ו הנקה בלילה:

עד איזה גיל התינוק שלי צריך לינוק בלילה ? מתי לגמול אותו מ הנקה בלילה ? למה הוא מתעורר כל הלילה לאכול? ואיך מרגילים אותו לא להירדם רק תוך כדי הנקה?

יועצת שינה ויועצת הנקה בכתבה על הנקה בלילה אצל תינוקות, מעניקות לכן כלים לזהות האם התינוק שלכן מתעורר בשל צורך לאכול או מסיבה אחרת, ומה עושים בכל מקרה?

כמה פעמים התינוק אמור להתעורר לינוק בלילה?

לפי המלצת ארגון הבריאות הבין לאומי (WHO) וארגון הרופאים האמריקאי ( ( AAP הנקה היא בלעדית עד גיל 6 חודשים ללא צורך בתוספות מזון . מגיל חצי שנה עד שנה יש לבסס את תזונת התינוק היונק עם טעימות של מוצקים ואחרי השנה הראשונה לחיים מצופה מהפעוט להתבסס על מוצקים. לכן עד גיל שנה עדיין סביר שהתינוק יתעורר במהלך הלילה בכדי לינוק או לאכול.

בתקופה הראשונה לחיי התינוק הוא יונק לעיתים תכופות יותר והנקה ארוכה יותר, ועד גיל 3 חודשים סביר שיתעורר כל 3 שעות לאכול בלילה.
לקראת גיל 4 חודשים ישנם תינוקות שמגיל זה מסוגלים לפתוח פער של 4-6 שעות שינה בלילה.
בגיל 8-12 חודשים תינוקות שאוכלים בכמות יפה יכולים לישון בלי לאכול זמן ממושך יותר, בין 6-10 שעות.
לאחר גיל שנה ניתן ליזום גמילה מהנקות לילה, למרות שבגיל זה מרבית האמהות כבר חוזרות לעבודה ומתרפקות לא פחות מהתינוק על הנקה אחת או שתיים בלילה.

אז למה הם מתעוררים כל שעה לאכול?

כל התינוקות מתעוררים בלילה. ההבדל הוא בין תינוקות שיודעים להחזיר את עצמם לישון בכוחות עצמם לבין אלה שזקוקים להורים כדי לחזור ולהירדם מחדש. תינוק שנרדם בערב תוך כדי הנקה יזדקק להנקה כדי להירדם גם כשיתעורר במהלך הלילה.

תינוק בן שנה שמתעורר כל שעה בלילה אינו זקוק בדרך כלל לאוכל. הוא ככל הנראה התרגל להירדם באמצעות ההנקה ואינו מכיר דרך אחרת להירדם בכוחות עצמו. אם את מניקה כל שעה, בדקי האם זה רעב או רפלקס שלך. זכרי שיש דרכים נוספות להרגיע את הילד מלבד הנקה.
שימי לב למשך היניקה. אם היניקה נמשכת 10 דקות סביר להניח שהוא באמת אוכל. אם התינוק יונק 2-3 דקות, הוא ככל הנראה לא רעב אלא תלוי בהנקה כדי להירדם. בכל מקרה של התלבטות לגבי כמות ההנקה ומשכה מומלץ שתתייעצי עם יועצת הנקה.

הגוף מתרגל להתעורר ולאכול בשעות קבועות. אם הילד רגיל להתעורר בשעות קבועות ולינוק או לאכול, הוא ימשיך להתעורר באותן שעות וידרוש אוכל, גם אם בפועל הוא יונק רק דקה או שתיים ולא נראה רעב. במקרה כזה את יכולה להניח שזו הדרך שלו להרגיע את עצמו.

גם הקרבה לאם היא מניע פסיכולוגי להתעוררויות אלה. ההנקה היא לא רק אוכל, היא גם נחמה לתינוק. בתקופות מסוימות בחייו, התינוק זקוק ליותר רגעים עם אמא במהלך היום וגם במהלך הלילה. למשל, בתקופה של כניסה לגן חדש או חזרת האם לעבודה, מטפלת חדשה,הילד מתגעגע לאמא וזקוק ליותר רגעים איתה, שאותם הוא משלים לעיתים בלילה.

מה לעשות כדי שהתינוק שלי לא יתעורר כל הלילה לאכול?

ראשית, חשוב לוודא שהתינוק אוכל מספיק במהלך היום. סביב גיל שנה חשוב להתבסס על המוצקים כארוחות ולא להישען על הנקה באופן בלעדי. תינוקות שאינם אוכלים מספיק במהלך היום, מתעוררים כדי לינוק בלילה, ובפועל מקבלים את רוב הקלוריות שלהם בשעות הלילה. על מנת למנוע התעוררויות הנובעות מרעב (בהנחה שהילד אינו זקוק לאכילה במהלך הלילה) חשוב שהארוחה שלפני השינה תהיה מספקת.

זה גם הזמן ללמד אותו להירדם בכוחות עצמו, מאחר וסביר להניח שפיתח תלות בהנקה לצורך הירדמות. רצוי להתחיל בשלב ההשכבה בערב, מאחר והדרך בה התינוק יירדם בערב תשפיע על הדרך בה יחזור לישון כאשר יתעורר בלילה. ואיך עושים את זה? מנסים להימנע מהירדמות התינוק בעודו יונק או אוכל, כדי שההירדמות תהיה במיטה. בשלב הראשון הניקי את התינוק עד שהוא מנומנם ולא ישן לגמרי, והעבירי אותו למיטה עם מגע וליטוף עד שיירדם.

בשבוע הבא ננסה לענות כאן על השאלות מתי כדאי לגמול מהנקת לילה והמלצות איך לגמול מהנקת לילה

אתן מוזמנות לשאול אותנו כאן שאלות ולהעביר את הכתבה לחברות שמניקות ונתקלות בבעיות שינה. התחברו לעמוד מניקה בפייסבוק המומחיות שלנו יחכו לכן שם לענות לשאלות שלכן.

הנקה בלילהלחלק א של המאמר על הנקה בלילהלחצי כאן

כתבו את המאמר :

 דולות, הכנה ללידה, תזונה, הריוןאיילת רוזן ישראלי יועצת שינה, הורים באור טבעי – להכיר את איילת רוזן ישראלי- לחצי כאן

שרום זלמנוביץ, יועצת הנקה ודולהשרון זלמנוביץ - יועצת הנקה  IBCLC – להכיר את שרון זלמנוביץ  לחצי כאן

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

12 תגובות "הנקה בלילה – תשובות לשאלות בשעת לילה מאוחרת – חלק א"

קישור חוזר | RSS תגובות

 1. מאת כרמית:

  איך אני שמחה שרשמתם את זה. עם הגדולה שלי, מגיל חצי שנה בטיפת חלב אמרו לי לגמול אותה מהנקת הלילה אבל אני הרגשתי שזה ממש לא נכון והיא רעבה והמשכתי. רק בגיל שנה ראיתי שההתעוררות בלילה הפכה לשעון ביולוגי והפסקתי עם זה. עכשיו היו לי התלבטויות עם הילד השני והמאמר ממש הרגיע אותי. מוכיח לי שוב שהאינטואיציה שלנו כאמהות חזקה מכל תיאוריה.

 2. הי כרמית,
  האינטואיציה שלנו כאימהות חזקה מכל תיאוריה. גם אני כיועצת להורים ויועצת שינה חוזרת על זה שוב ושוב בתחילת הפגישה. תקבלו מידע, תקראו, תשמעו כל שיטה שנראית לכם, תקשיבו לכל יועץ שתפגשו, אבל בסופו של דבר תקשיבו לבטן שלכם ואם משהו נראה לכם לא מתאים או לא נכון לכם או לילד שלכם – תשאלו, תבדקו ואל תקבלו כמובן מאליו. זו הסיבה שגם בייעוצי שינה אני עובדת עם כמה שיטות ולא מאמינה שקיימת דרך אחת שמתאימה לכולם.

 3. מאת תמאר:

  שלום, הבת שלי היא בת שישה חודשים וחצי חזרתי לעבודה לפני שלוש חודשים היתה יונקת נטו, עכשיו אחרי שחזרתי לעבודה התחלתי לתת לה תחליב חלב, ביום היא מסרבת אוכל, מרק,ירקות…, היא נרדמת בשעה 20:00 ומתעוררת כל שעתיים או שלושה אך נרדמת תוך כדי הנקה, ולא יודעת איך ללמד אותה לישון בכוחות עצמה , עזרו לי בבקשה

 4. מאת מיכל:

  שלום,
  בתי בת חודשיים וחצי, יונקת הנקה מלאה עד לאחרונה ממש התעוררה כל 3 שעות בלילה לאכול ואפילו היו כמה ימים שפתחה פערים של 4-5 שעות בלילה בין ארוחה לארוחה.
  בימים האחרונים, מאז ראש השנה, האינטנסיביות של הנסיעות וההסתובבויות במהלך החג לדעתי פגע לה בשינה כי היא נהייתה מאוד עייפה והתחילה להתעורר כל שעה וחצי לאכול ולהירדם בזמן ההנקה. גם אחרי שהחג הסתיים זה לא עבר…
  מה לעשות?

 5. מאת nika:

  להנקה כמו לכל דבר בחיים יש תקופות שינויים והסתגלות מחדש. מה שאת והתינוקת שלך עוברות טבעי ומוכר ואני מאמינה שעם החזרה לשגרה דברים יסתדרו מחדש, רק תקפידי לחזור להרגלים ולהיות עקבית. בהצלחה!

 6. מאת יבגניה:

  הבת שלי בת 4 חודשים וחצי. מהלידה אנחנו נטו הנקה. הבת שלי נרדמת אחרי ההנקה, לצערי ברגע שאני מרימה אותה כדי לשים אותה במיטה היא מתעוררת ומתחילה לבכות. אז אני כבר צריכה לנדנד אותה על הידיים עד שהיא נרדמת כי היא לא מוכנה לשכב במיטה תוך כדי ליטופים.אחרי 2-3 ניסיונות להשכיב אותה היא לבסוף נרדמת אבל אחר כך מתעוררת אחרי 3-4 שעות ואחר כך עוד שעה – שעתיים. כל ההתעוררויות הם לצרכי הנקה נטו. היא לא יונקת 2-3 דקות אלא נצמדת ו מסוגלת לינוק גם חצי שעה. אני כבר הרוסה מעייפות. לציין שבמשך היום אני מקפידה להאכיל אותה כל ארבע שעות וגם במשך היום היא כמעט ולא ישנה. Help !!!

 7. מאת nika:

  יבגניה ממה שאת מתארת אני מוצאת שיועצת שינה היא בדיוק הכתובת בשבילך כדי לשבור את דפוס ההרדמה וללמד אותך ואותה לשון לילות רצופים. ממליצה בחום לפנות לאחת מיועצות השינה באתר שלנו שמתי לך קישור: http://www.menika.co.il/%D7%99%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%A0%D7%A7%D7%94-%D7%95%D7%9E%D7%95%D7%9E%D7%97%D7%99%D7%9D/

 8. מאת לימור:

  ביתי בת חודש וחצי ויונקת
  האחות המליצה לי להניק אותה באחת עשרה בלילה גם אם היא ישנה על מנת שתאפשר לי לישון יותר.
  האם כדי להרים אותה כשהיא ישנה ולהניק אותה או לתת לה להתעורר לבד בשעה שתיים עשרה או אחת כשהיא קמה.
  כשאני מניקה סביב שעה 11 בלילה היא ישנה עד שתיים בערך.

 9. מאת לימור:

  הנק הלילה
  ביתי בת חודש וחצי ויונקת
  האחות המליצה לי להניק אותה באחת עשרה בלילה גם אם היא ישנה על מנת שתאפשר לי לישון יותר.
  האם כדי להרים אותה כשהיא ישנה ולהניק אותה או לתת לה להתעורר לבד בשעה שתיים עשרה או אחת כשהיא קמה.
  כשאני מניקה סביב שעה 11 בלילה היא ישנה עד שתיים בערך.

 10. מאת אורית:

  בני כבר בן שנה ושלוש ולא ישן רצוף בלילה, הוא אוכל בשעה 20:00 עם ההירדמות, אחר כך מתעורר בחצות בערך לאכול שנית ואז שוב ארוחת בוקר בשעה 5-6 בבוקר… כל פעם סימילאק 180 מ״ל. בהתחלה ניסיתי לגמול אותו עם מים ואוכל מדולל וכבר בלילות הראשונים בעלי התעקש שאני אתן לו לאכול ועכשיו הוא כבר מכור לגמרי ומתעורר כל הזמן… מה עושים?

 11. מאת לירון:

  שלום,
  בתי בת 3 חודשים ויונקת. מגיל חודשיים בערך ישנה בלילה 5-7 שעות מתעוררת לינוק (10 דקות) וחוזרת לישון.
  פיצלתי את החיסונים ככה שבגיל חודשיים קיבלה רק את המימוש ועכשיו כעבור חודש קיבלה את הפרבנר. לאחר כמה שעות מקבלת התחילה לסרב לינוק, וזה נמשך 4 ימים עם מלחמות נוראיות אבל בלילות כן ישנה, מאתמול אני חווה קיצוניות אחרת כאשר היא לא עוזבת אותי ומסוגלת לינוק 30-40 דקות של יניקה אינטנסיבית ובלילה מתעוררת לאכול כל שעתיים!! מה עושים? האם אני חווה קפיצת גדילה?

 12. מאת רחל:

  הבן שלי בן 8 חודשים ומתעורר בדר״כ כמו שעון כל 3 שעות לאכול, אני מלמדת אותו הרדמות עצמאית בימים אלו כיוון שהיה רגיל להרדם בידיים. עבדנו כל להפריד הנקה משינה אז זה בלי עין הרע בסדר, שאלה, האם כדאי להגדיל את מרווחי השעות של האכלות שלו בלילה?

הוסף רשומת תגובה