הנקת לילה – מתי ו איך לגמול מהנקת לילה – חלק ב

הנקה בלילהשבוע שעבר פרסמנו כאן כתבה ראשונה בנושא הנקת לילה. ביררנו כמה פעמים התינוק אמור להתעורר לינוק בלילה? למה הם מתעוררים כל שעה לאכול? ומה לעשות כדי לצמצם את זמני ההאכלה בלילה. התינוק שלכן גדל ומגיע הרגע לגמול אותו מהנקות בלילה. מתי לעשות את זה ושיטות מומלצות בכתבה הבאה.

מתי כדאי לגמול אותו מהנקה בלילה?
אין נכון ולא נכון. ובסופו של דבר את זו שצריכה לקבל את ההחלטה. עפ"י ההמלצות, החל מגיל שנה אפשר לגמול מהנקה, וזה תלוי כמובן בהתפתחות הילד ובמשקלו. במידה ואינך בטוחה, אנחנו ממליצות שתתייעצי עם אחות טיפת חלב או עם רופא הילדים. עם זאת, תוכלי בהחלט לגמול אותו מהנקות מסוימות במהלך הלילה, ולהשאיר הנקה אחת או שתיים, לפי הצורך.

חשוב לזכור, שגמילה מהנקת לילה לא תביא בהכרח את התינוק לשנת לילה רצופה. שנת לילה רצופה תלויה ביכולת של התינוק להירדם בכוחות עצמו ולהחזיר את עצמו לשינה גם כאשר הוא מתעורר במהלך הלילה.

אימהות לעיתים חושבות שאם יחליפו את ההנקה בבקבוק תמ"ל יהיה קל יותר לגמול מהנקות בלילה והילד ישן שינה רצופה יותר. בפועל אין קשר בין הדברים. הכול תלוי ביכולת של הילד להירדם ללא הנקה או בקבוק ולהרגיע את עצמו בדרכים אחרות.

ואיך גומלים תינוק מהנקה בלילה?

ראשית את צריכה להחליט האם את באמת רוצה לגמול את התינוק לחלוטין או להוריד הנקות בשעות מסוימות ולהשאיר אחרות. ישנן מספר דרכים לגמול תינוק מהנקת לילה. אנחנו תמיד בעד הדרגה, מאחר ולא ניתן להפסיק לכמה ימים ולחזור אחורה.
ההתחלה היא הסבר ברור ומרגיע כזה שהתינוק יוכל להבין. כיוון שהוא השחקן העיקרי בתהליך יש לגרום לו להבין את הכללים, להיות עיקביים ומאוד קשובים ותומכים בו ברגעי הקושי שיתעוררו. יש לכבד את התינוק ולהסביר לו שמהיום לא אוכלים בלילה. יש לחזור על משפט שבחרתם בצורה רגועה ובטוחה וכמובן לענות לצרכיו באותה דרך מכבדת ומבינה, וללמד אותו להירגע בדרכים אחרות.

אם בדקת ואת בטוחה שהילד אינו זקוקה לאוכל בלילה והחלטת לגמול אותו מאכילה בלילה, החליטי איזה הנקות הן הנקות לצורך אכילה ואיזה הנקות הן לצורך הרגעה. בהנקות שבהן התינוק באמת אוכל, הניקי אותו והורידי לאט ובהדרגה את זמן ההנקה בכל פעם.  אם הוא אוכל מבקבוק, הורידי בהדרגה את כמות התמ"ל בבקבוק. בהנקות האחרות הרגיעי אותו בדרכים אחרות.

במידה והחלטת לגמול אותו לחלוטין מהנקה, קיימות מספר שיטות ומומלץ שתתייעצי עם יועצת הנקה על מנת שהתהליך יהיה הדרגתי ונוח לך ולתינוק .

וזכרי – את לא צריכה להפסיק להניק כדי ללמד את הילד להירדם בכוחות עצמו ולישון טוב בלילה. הכול עניין של הרגלים. למדי אותו להרגיע את עצמו ולהירדם בכוחות עצמו ותעזרי לו לרכוש הרגלים בריאים לחיים ולהזדקק פחות להנקה כאמצעי מרגיע, ואם תרצי – גם להמשיך ליהנות מההנקה והקרבה אליך.

אתן מוזמנות לשאול אותנו כאן שאלות ולהעביר את הכתבה לחברות שמניקות ונתקלות בבעיות שינה. התחברו לעמוד מניקה בפייסבוק המומחיות שלנו יחכו לכן שם לענות לשאלות שלכן.

הנקת לילהלחלק א של המאמר על הנקה בלילהלחצי כאן

כתבו את המאמר :

 דולות, הכנה ללידה, תזונה, הריוןאיילת רוזן ישראלי יועצת שינה, הורים באור טבעי – להכיר את איילת רוזן ישראלי- לחצי כאן

שרום זלמנוביץ, יועצת הנקה ודולהשרון זלמנוביץ - יועצת הנקה  IBCLC – להכיר את שרון זלמנוביץ  לחצי כאן

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

20 תגובות "הנקת לילה – מתי ו איך לגמול מהנקת לילה – חלק ב"

קישור חוזר | RSS תגובות

 1. מאת לימור:

  שלום
  בתי כבר בת שנה וחודש ולפני שבועיים החלטתי שאני רוצה לגמל אותה מהנקה של לילה. את ההנקה של הערב איתה היא נרדמת בדר"כ הורדתי תחילה ובמקום אני נותנת לה בקבוק עם מים ויושבת איתה על המיטה שלנו עד שהיא נרדמת ואז אני מעבירה אותה למיטה שלה. מאז שהורדתי לה את ההנקה של הערב (שזה התקבל בצורה טובה) היא מתעוררת להנקות הרגילות של הלילה רק שהפעם היא לא מוכנה לחזור לישון במיטה שלה והיא רוצה לישון רק איתנו.
  אגב במהלך היום היא אוכלת הכל ולא נראה לי כי ההנקות של הלילה הן מתוך רעב אלה יותר מתוך רצון של קרבה.אני קצת מתלבטת ולא יודעת האם זה נכון להתעקש איתה על שינה במיטה שלה ובנוסף גם לגמול אותה מהנקות הלילה האם זה הולך ביחד? או שעדיף קודם לגמול מההנקות ואז להתמודד עם עניין השינה?
  מחכה לתשובתכן
  תודה….

 2. הי לימור,
  חסרים לי עוד נתונים כמו שעת השינה, שינה ביום, כמה פעמים מתעוררת ועוד.
  באופן כללי, תינוק שתלוי בהנקה כדי להירדם בתחילת הלילה, ידרוש את ההנקה גם כשיתעורר במהלך הלילה. בקבוק עם מים הוא גורם תלות נוסף, והיא עדיין אינה יודעת להירדם בכוחות עצמה אלא זקוקה למשהו, ובעיקר לך, כדי להירדם. כך שזה לא פתרון טוב.
  כנ"ל לגבי המיטה שלכם, אם היא התרגלה להירדם שם, היא תדרוש את זה גם כשתתעורר בלילה, מאחר ואינה יודעת להירדם בדרך/מקום אחר.
  בגילה ההנקות כבר אינן מתוך רעב. לגבי שינה במיטה שלה – תלוי בך. אם החלטת שתישן אתכם מתוך רצון והחלטה – זה אפשרי, אבל אם זה מתוך ייאוש עדיף שתרגילי אותה למיטה שלה. ובהחלט ביחד עם הגמילה מהנקות הלילה.
  איילת

 3. מאת שרון אחות מוסמכת,יועצת הנקה ודולה לאחר לידה:

  שלום לימור
  איזה יופי לשמוע על הנקה מלאה של 13 חודשים!!! מקסים. עשית עבודה מצויינת עם ההרדמות של מתן מענה להרגל(מציצה מבקבוק) ושמירה על הנוכחות שלך, זו דרך מצויינת. איילת תחדד בנושא הרגלים אבל בנושא הנקה פשוט תסבירי לגוזלית שלך שהציצי ישן בלילה ואם הגוזלית של אמא מתעוררת היא מקבלת בקבוק יפה עם מים טעימים. תעבדו את זה במהלך היום הרבה על ידי שיחה. מי ישן בלילה? הציצי, ומי שותה בבקבוק יפה מים טעימים? הגוזלית של אמא תמשיכי להיות עקבית ולתת לה את הנוכחות העיקבית שלך ושל בן זוגך ותחגגו בשמחה על הנקת הבוקר.
  יהיו ימי הסתגלות אבל העקביות שלך ונוכחות המרגיעה יעזרו לכם לעבור זאת בשלום. שיהיה רק בהצלחה ועל כל שאלה את מוזמנת להתקשר, שרון

 4. מאת תמר:

  שלום הבת שלי בת 10 חודשים אוכלים עם כפית במשך היום ובלילה קמה כל שעה ורוצה ציצי אם לא היא צורחת

 5. מאת חנית:

  שלום,בתי בת שנה ושלושה חודשים ואני עדיין מניקה אותה ושנינו נהנות מזה.אבל ישנן כמה בעיות שנורא מקשות עליי:היא עדיין לא יודעת להרדם בכוחות עצמה וזה נורא קשה היא ישנה איתנו במיטה,ניסיתי להרדים אותה במיטתה אך היא לא הפסיקה לבכות ולצרוח אני פוחדת לעשות כאן משהו הפוך לפגוע בה.
  הבעיה השנייה היא שמשהיא התחילה לישון איתי במיטה היא מתעוררת הרבה ורוצה לינוק ואכשהו זה הגיע למצב שכל הלילה אני מניקה אותה רק מצד אחד ימין,ועשיו היא לא מוכנה לאכול מהצד השני היא עושה קול שזה לא טעים לה,אני לא יודעת מה לעשות התפוקה שלי ירדה בצד שמאל והחזה לא סימטרי מה אני עושה במצב כזה?וגם לגבי השינה האםהתעקשות וכל הבכי יעזרו לה לישון לבד, תודה מראש

 6. מאת nika:

  חנית זה נשמע שמה שהתאים לך בעבר כבר לא עובד עבורך. עכשיו את צריכה לשנות הרגלים ואת זקוקה לכלים. מורכב לתת כאן תשובה מלאה. אני ממליצה לך בחום לרכוש לעצמך את ההדרכה של הקניית הרגלי שינה לתינוקות ופעוטות. יועצת שינה מסבירה בדיוק מה לעשות במקרה כמו שלך. כל הפרטים בלינק http://www.momschool.co.il/%D7%A8%D7%9B%D7%99%D7%A9%D7%AA-%D7%95%D7%95%D7%91%D7%99%D7%A0%D7%A8-%D7%A9%D7%99%D7%A0%D7%AA-%D7%AA%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%A7%D7%95%D7%AA.aspx

 7. מאת חנית:

  תודה

 8. מאת סיגלית:

  שלום הבן שלי בן שנה והוא יונק במשך כל הלילה עד שאני מנתקת לו את החזה מהפה והוא מתעורר לסרוגין ורוצהה שוב אני מנסה להפסיק אך לא מצליחה הוא צורח מבכי ולא שותק אני נואשת תעזרו לי חשוב לציין שהוא לא מקבל מאז שנולד תמ"ל

 9. מאת nika:

  סיגלית קשה לייעץ בשלט רחוק אני יכולה מנסיוני לאמר לך שבשלב כזה צריך לשנות הרגלים . ילד בגיל שנה לא אמור לינוק כל הלילה ואת צריכה לישון. מסוג הדברים שכדאי לפנות בגינם ליועצת שינה, רצוי שתהיה גם יועצת הנקה (את יכולה לפנות לשירה נעורים קורן פרטיה מפורסמים באיזור היועצות באתר) ולהתייעץ. אין לי ספק שזה משהו שאפשר לפתור עם הכוונה נכונה לך ולתינוקך. בהצלחה

 10. מאת מיכל:

  היי ביתי בת 19 חודשים עדיין יונקת ושתינו נהנות מזה יחדיו אבל הנקות הלילה התחילו להקשות עלי מאוד מכיוון שהיא מתעוררת יותר מ5 פעמים בלילה ולא יודעת לחזור לישון ללא ציצי אני נורא רוצה להמשיך להניק אבל אני לא מצליחה לתפקד במשך היום וגם הסבלנות שלי ירודה הייתי רוצה להפסיק רק את הנקות הלילה אבל מרוב עצות אני כבר לא יודעת מה לעשות

 11. מאת nika:

  מיכל ממליצה לך לפנות ליועצת הנקה שהיא גם יועצת שינה ולבנות יחד איתה משהו שיענה על כך צרכייך. את יכולה לראות ברשימת יועצות הנקה באתר מי נושאת בשתי ההכשרות בהצלחה

 12. מאת מעיין:

  שלום ,בני בן חצי שנה עד גיל ארבעה וחצי חודשים ישן לילה שלם ומאז מתעורר פעמיים בלילה עם בכי ברוב הפעמים אפילו לא פותח את העיניים (לא מוכן מוצץ או בקבוק מים ) נרגע רק עם ציצי אוכל בפעם הראשונה בערך 5-10 דקות ובפעם השנייה 5 דקות ונרדם תוך כדי.
  יש לציין ששעה לפני השינה הוא אוכל בקבוק סימילאק עם דייסה.
  איך ניתן לגמול אותו מזה ? והאם יש סיכוי שהוא באמת רעב ?

 13. מאת קרן:

  אני מניקה את ביתי בת השנה וחודש בבוקר ולפני השינה (היא ישנה לילה שלם)
  מאז שהיא נולדה עד עכשיו היא רגילה לחלב אם בלבד מה גם שהיא אלרגית לחלב אז העדפתי להניק אותה.

  גיליתי שאני בהריון בשעה טובה ואני מעוניינת להפסיק להניק, רציתי לשאול אותך איך עושים זאת??

  התחלתי לתת לה בימים האחרונים נוטרומיגן (כי שמעתי דברים לא טובים על התחליף סויה) והיא שותה את זה בבוקר..

  הקושי האמיתי יהיה בהנקה שלפני השינה…אשמח לעצתך

  תודה

  קרן

 14. מאת nika:

  הי קרן, ראשית הריון לא מחייב אותך להפסיק להניק, אבל אם בכל זאת החלטת להפסיק הכנסי לכתבה הזו שהיא מקיפה ותתן לך כמה רעיונות מעולים. http://menika.co.il/4617/%D7%92%D7%9E%D7%99%D7%9C%D7%94-%D7%9E%D7%94%D7%A0%D7%A7%D7%94/

 15. מאת nika:

  מעיין סביר להניח שהוא לא רעב, אבל משהו מעיר אותו. אולי הרצון לבדוק נוכחות שלך. אני הייתי מנסה לקום אליו בלי להציע ציצי ולאט לאט להוריד אותו מההרגל הזה. מומלץ להתייעץ עם יועצת שינה שתוכל להעניק לך המלצות מקצועיות שלא ישרישו הרגלים שלא רצויים לך. בהצלחה

 16. מאת אירה:

  שלום, בני בן 5 חודשים. אני מניקה אותו במהלך היום כל 2-4שעות…וגם במהלך הלילה לפחות פעמיים- תלוי בצורך שלו.
  בעוד כחודשיים הוא מתחיל ללכת לגן ואני חוזרת לעבודה.
  אני מאוד חוששת מה יהיה מכיוון שמצליח להירדם במהלך היום ובלילה רק בעזרת ההנקה ואם יונק ולא נרדם אז בעזרת תנועה (הזזת העריסה, נסיעה ברכב, עגלה ).וגם אני נמצאת לצידו כשישן ככה שאם מתעורר אני ישר מזיזה בעדינות את העריסה בכדי שימשיך לישון אחרת הוא מתעורר ולא רגוע! חשוב לי לציין שאני שמה לב לסימנים שלו- כשהוא רעב , עייף וכו'… וזה לא באמת עוזר לי בכל העניין עם העייפות
  ניסיתי להרגיע אותו בעזרת חיבוק, ליטוף, הרמה, שירה אבל הוא נכנס לאטרף של בכי שיכול להמשך גם 40דק'- מאוד עקשן ורוצה שהכל יהיה בדרך שלו..
  אני מודעת שאני אשמה בזה כי היה לי נוח להרדים אותו ככה..אבל ברור לי שבגן אף אחד לא יעשה את זה והוא ככל הנראה יבכה שעות
  מה ניתן לעשות?

  תודה רבה

 17. מאת ורד:

  שלום שמי ורד ואני מניקה כבר 15 חודשים רוצה להפסיק וקשה לי בעיקר בלילות שהיא קמה כמעט כל שעה / שעתיים וצורחת..נרגעת רק עם ציצי..במהלך היום יונקת אך אוכלת אוכל רגיל אך לא תמ" ל ולא לוקחת מוצץ.
  אחות טיפת חלב כעסה עליי שהילדה מאוד רזה ולא עולה מספיק במשקל.שוקלת 9 קילו.ניתן לציין שכל הילדים שלי רזים לגילם וגם אני. בקיצור אני מתוסכלת שאוחי עשיתי טעות והייתי צריכה לשלב בקבוק ומוצץ. איך גומלים? ביום זה פחות בעייתי אני מעסיקה אותה הלילה הוא הקשה והמתיש

 18. מאת גולדה:

  שלום.
  הנסיכה שלנו כבר בת שנה ו11 חודשים.וינקה מלא עד עכשיו.
  ב"ה אני בהריון וחוסר ברזל שלא מתייצב,חוסר שינה,עייפות וכאבי ראש,והחלטתי להפסיק להניק.
  היא לא תלוי'ה בהנקה בשביל להירדם.
  ואוכלת יפה יחסית אוכל רגיל.
  והתחלתי ללמוד להגיד לה "לא" ולקבוע זמנים להנקה.(כשמתעוררת ולפני שהולכת לישון.בצהריים וערב)
  אבל מתעוררת בלילה ומבקשת לינוק.יש לילות שיישנה בלי הנקה.איך מפסיקים את ההנקה?
  תודה רבה

 19. מאת כרמל:

  היי, הבן שלי בן שנה וחמישה חודשים גדול מאוד בגודלו (חמסה טפו ) ועד כה ינק רק בלילה (נגמל מהנקה מלאה בערך בגיל שנה) נראה לי שהגיעה העת לגמול גם מהנקת הלילה, כאמור הוא אוכל יפה מאוד ובאמת שאין צורך תזונתי בכך… השאלה איך לגמולו, אנחנו ישנים חצי מהלילה ביחד וזו הדרך היחידה בינתיים ששומרת על שנת הלילה של כולנו… אודה להכוונה וטיפים לגמילה הדרגתית ולא טראומתית לשנינו. תודה גדולה כרמל.

 20. מאת צהלה:

  הי, הקטן שלי בן שנה וחודש. בגיל חודש וחצי גילינו שהוא רגיש לחלב,ואין ברירה אלא רק להניק אותו.הוא אכל בעיקר חלב אם, גם כשחזרתי לעבודה שאבתי לו, בהתחלה התנגד בתוקף לבקבוק אבל אחר כך זה זרם, רק עם חלב אם. בגיל שנה הבדיקות הראו שרמת הרגישות לחלב עברה וחשפנו אותו לחלב. הוא מסרב לקבל בקבוק בכול תוקף לא משנה מה יש בפנים. נדיר שהוא מוכן לשתות מים מבקבוק.
  וכמובן לא לוקח מוצץ.
  הוא יונק בבוקר וכל היום אוכל מזון רגיל בערב לא משנה מה אכל הוא דורש לינוק, וכמובן גם בלילה אם לא מקבל את מבוקשו פשוט מתחיל לצרוח. האמת שמבחינתי ככר התרגלתי לחוסר שעות השינה ואמרתי שיקח כמה זמן שצריך, אך לצערי מסיבות שאינן תלויות בי אני חייבת לגמול אותו לגמרי מעדיפה לעשות זאת בהדרגה ולא שיהיה בשוק. הזמן אוזל וזה לא הולך ואני בלחץ ומתוסכלת מה עושים

הוסף רשומת תגובה