הנקה עם פטמות שטוחות או שקועות | תמר מרומי יועצת הנקה

"אין לך פטמה"

בפעם הראשונה ששמעתי יולדת שככה אמרו לה, הייתי מופתעת. עם הזמן התרגלתי, ועדיין הלב שלי מתכווץ כשאני שומעת אמא שאומרת לי את זה. כמה זה מקטין להיות אחרי לידה, לנסות להאכיל את התינוק שלך ולשמוע את המשפט הזה. לפעמים לאמהות יש פטמה שטוחה או הפוכה, וגם אז- זה לא שאין פטמה.. היא פשוט לא "בחוץ". ולפעמים אני לא מבינה מהיכן האמירה הזו הגיעה. המבנה תקין לחלוטין, והאמהות בכל זאת בתחושה שמשהו אצלן לא בסדר.

אז בואו נעשה קצת סדר…

התינוק יונק מהשד, לא מהפטמה

חשוב להבין שתינוקות יונקים מהשד, ולא מהפטמה. למעשה, כשהתינוק כבר מחובר לשד, הפטמה נמצאת בעומק הפה שלו, והלשון "חולבת" את השד עצמו כך שהחלב ימשיך לזרום. ולכן, אם התינוק מתחבר ויונק באפקטיביות, זה לא משנה מה מבנה הפטמה. בנוסף לכך, תינוק שלא "פגש" פטמה אחרת, בדרך כלל יסתדר עם הפטמה של אמא שלו.

ובכל זאת, כשהפטמה אינה בולטת, עשוי להיות קושי בחיבור התינוק לשד. פטמה שבולטת עוזרת לתינוק גם בתהליך החיפוש (הגירוי והתחושה של הפטמה מעל לשפה העליונה שלו יביא לתנועת חיפוש, פתיחת הפה וחיבור) וגם בתחילת היניקה, כשהפטמה מגרה את החיך העליון ומפעילה את רפלקס המציצה.

האם יש לי פטמה שקועה?

ישנם מבנים שונים ומגוונים של שדיים ופטמות. ברוב המקרים פטמות יכולות להזדקר ולא יהוו בעיה בהנקה. עם זאת, יש מצבים בהם הפטמה היא שטוחה או הפוכה (כלומר נכנסת פנימה). אלה מצבים שיכולים להוות קושי בהנקה.

אמהות רבות שהתחילו את ההריון עם פטמות שאינן מזדקרות יראו שזה משתנה לקראת השליש השלישי של ההריון. העור שנעשה אלסטי יותר מאפשר לפטמות להזדקר יותר בקלות. כמו כן, עם כל הריון והנקה המבנה הופך יותר בולט, כלומר הקושי פוחת.

לעתים המבנה נראה שקוע או שטוח (הפטמה כמו נכנסת פנימה או פשוט לא בולטת), אך בלחיצה או בגירוי הפטמה יכולה לצאת החוצה. אמהות עם מבנה כזה יכולות בקלות יחסית להוציא את הפטמה לפני ההנקה (ע"י גירוי או שאיבה) והתינוק יתחבר כרגיל לשד. רוב האמהות מכירות את הנקודה בה יוכלו ללחוץ ולהוציא את הפטמה ויכולות לעשות זאת לפני שמחברות את התינוק.

במקרה שבו הפטמה אכן שקועה או שטוחה, היא לא תזדקר גם בגירוי או בלחיצה. זה מצב שבו הסיבים המחברים בין הפטמה לשד (בפנים) קצרים או מתוחים מידיי. ויש מה לעשות…

מה עושים?

אם את חוששת שהפטמות שלך שקועות או שטוחות, כדאי להתכונן להנקה ולקבל עזרה מקצועית לפני הלידה.

לפני הלידה אפשר להתכונן להנקה ע"י הוצאת הפטמה החוצה באופן מכאני. יש עזרים שאפשר לרכוש (או להכין) שעוזרים למשוך את הפטמה החוצה. כשעושים את זה מספר פעמים או מספר שעות ביום לקראת סוף ההריון זה יכול להמתוח את הסיבים שמושכים את הפטמה פנימה.

לאחר הלידה אפשר להשתמש במשאבה להוצאת הפטמה לפני כל הנקה.

 במקרים רבים בשד אחד יש פטמה שקועה ובשני לא, ואז בימים הראשונים או אולי בשבועות הראשונים אפשר להניק מצד אחד ולשאוב חלב מהצד השני. לפעמים כשהתינוק גדל מעט קל לו יותר להתמודד עם המבנה השקוע והוא מצליח להתחבר ולהוציא את הפטמה.

לאחר ההנקה כדאי לייבש את הפטמה בעדינות. הייבוש חשוב כדי למנוע התפתחות פטריות כשהפטמה הלחה נכנסת פנימה.

חשוב להיות מוכנים לכך שיציאת הפטמה החוצה עשויה להיות מלווה בכאב. העור של הפטמה ש"רגיל" להיות בפנים עשוי להיות רגיש יותר כשהפטמה יוצאת החוצה. לרוב התחושה הלא נעימה חולפת עם הזמן.

לעתים אנחנו מציעות לאמהות להשתמש בפטמות סיליקון. זה בדרך כלל יתאים יותר לאחר היממה השלישית שבה מגיע החלב הבוגר, בכמות יותר גדולה מהחלב הראשוני (הקולוסטרום). חשוב לקבל הדרכה מקצועית לשימוש נכון בפטמת סיליקון.

לסיכום,

המבנה של השדיים והפטמות שונה מאם לאם. בעוד שברוב המקרים תינוקות יכולים להתמודד עם המבנה של האם, יש מקרים שבהם המבנה יכול לגרום לקושי מסויים. עם הכנה והדרכה מקצועית מתאימה אפשר בדרך כלל להתגבר על הקושי ולהניק בהצלחה.

כתבה תמר מרומי, יועצת הנקה מוסמכת IBCLC

להכיר את תמר טוב יותר או להזמנת ייעוץ לחצי כאן

פורסם ב: הנקה

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

1 תגובה אחת "הנקה עם פטמות שטוחות או שקועות | תמר מרומי יועצת הנקה"

קישור חוזר | RSS תגובות

  1. מאת ורד:

    היי תמר, אחייניתי ילדה לפני 4 ימים, הלכתי לביתה על מנת לעזור לה בהנקה, זו לידה ראשונה והיא כבר היתה על סף יאוש מההנקה. בבית החולים יועצת ההנקה דאגה לייאש אותה ולומר לה שהיא לעולם לא תצליח כי יש לה פיטמה שקועה, הגעתי לעזור ונתתי לה את הטיפים שכתבת פה, זה אכן עזר והיא קלטה את התנוחות וקיבלה את הסבלנות שצריך בהתחלה. אני דואגת שמא היא תתייאש שוב, אשמח לדעת אם תוכלי לתת עיצות נוספות או אפילו להגיע אליה על מנת להציל את המצב…
    תודה רבה!

הוסף רשומת תגובה