הנקה מיטיבה גם עם התינוקות החולים ביותר

מחקר של רופאי ילדים בבית החולים לילדים בפילדלפיה, מתאר תכנית מצליחה, שבה סייעו אחיות המחלקה להשיג אחוזי הצלחה גבוהים יותר של הנקה במקרים של תינוקות במצב קשה ואף כאלה המאושפזים ביחידה לטיפול נמרץ.

רבים מהתינוקות הללו חווים מייד עם לידתם מצב פרדוקסאלי:

חלב אם יכול לסייע לגופם להתגונן בפני זיהומים והוא קל לעיכול עבורם. רכיביו יכולים לקצר את זמן השהות שלהם ביחידה לטיפול נמרץ. אלא שמצב הקריטי גורם לכך שנושא ההנקה הופך להיות זניח עם לידתם, ונתפס לעיתים כבלתי אפשרי בהשוואה לבעיות הרפואיות אחרות שלהם.

לכן, קריטי שאימהות יבינו עד כמה חשוב לספק לתינוקות אלה מהחלב שלהן, ויותר מזה- חשוב שהצוות הרפואי יתמוך בהן ויעזור להם להצליח בהנקה.

בפרויקט בפילדלפיה, שקיבל את עיקר הדחיפה שלו מצוות האחיות שטיפל בתינוקות, המטרה הייתה ברורה: להעניק תמיכה שיטתית  להנקה, המבוססת על עובדות מדעיות שהוצגו לאימהות. החינוך להנקה הפך להיות חלק מהעבודה של האחיות במחלקה.

כדי להתגבר על המכשולים העומדים בפני אימהות שמעוניינות להניק, אך נאלצות להמתין ימים ואף שבועות עד שיוכלו להחזיק את התינוק בידיהן, פעל צוות האחיות על פי שיטה מיוחדת.

המודל נקרא "דרך המעבר אל השד" והוא כולל את השלבים הבאים:

  • האימהות לומדות לשאוב חלב אם מהשד ממש בסמוך ללידה , על  מידע באשר לאחסון חלב שאוב - לחצי כאן
  • האימהות לומדות להאכיל את התינוקות ישירות לפה חלב אם- על ידי אספקה של טיפות חלב אם על מקל צר גפן או בעזרת מוצץ
  • האחיות מלמדות את האימהות טיפול עור-אל-עור: מעודדות את האימהות להחזיק את התינוקות קרוב אל גופן, ובכך מופחת המתח אצל האם והתינוק, מוגבר ייצור החלב ומתחזק הקשר בין האם לתינוק.
  • האימהות מניקות את התינוקות כאשר הם מסוגלים לינוק

במחקר שנערך, אמנם לא כל האימהות יכלו או רצו לעבוד לפי המודל, אולם 58 מתוך 80 התינוקות ינקו עוד לפני ששוחררו מבית החולים.

המחקר הדגים, כיצד אפילו התינוקות במצב המסוכן והרגיש ביותר יכולים לעשות את המעבר להנקה עוד לפני השחרור הביתה. השאיפה היא, כי המודל יועתק ליחידות טיפול נמרץ נוספות ברחבי העולם, וכך יותר תינוקות יזכו ליתרונות הבריאותיים של ההנקה, וליותר אימהות תינתן ההזדמנות לחוות את הדרך הטבעית לקרבה עם התינוק, אותה קרבה שמעניקה ההנקה.

לחצי למידע נוסף על המחקר

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה