הנקת לילה: האמנם נשים מניקות ישנות פחות?

על הנקה, הנקות לילה והקשר לדיכאון אחרי לידה

גם לך ודאי יצא לשמוע את הקריאה לאימהות להימנע מהנקות לילה, כדי להקטין את הסיכון שלהן לדיכאון לאחר לידה. החשש הוא שיישום ההנחיה הזו ישפיע באופן שלילי על ההנקה. אבל גם אם נניח בצד את ההשפעה על ההנקה, כדאי לבחון האם הימנעות מהנקת לילה תשמור על מצבה הנפשי של האם על ידי מתן אפשרות לשנת לילה טובה ורצופה יותר, או במילים אחרות – האם בכלל זו עצה טובה?

במבט ראשון, נראה שאכן זו עצה טובה. כיוון שבחלב אם יש פחות שומן וחלבון מאשר בפורמולה, מה שדורש יותר הנקות והפסקות קצרות יותר בין הנקה להנקה, אפשר להניח שאמהות מניקות ישנות פחות מאמהות המאכילות בפורמולה. וכאשר המצב הנפשי של האם נמצא בסכנה, הימנעות מהנקות לילה יכולה להיות שווה את הסיכון. אבל, מחקרים עכשוויים גילו את ההיפך: אמהות מניקות ישנות יותר בלילה, בעיקר כאשר התינוק נמצא בסמוך אל האימא. ולזה יש השפעות מרחיקות לכת על הבריאות הנפשית של האימהות. אם אתן רוצות סיבה נוספת להנקה בלעדית- הנה קיבלתן.

נשים מניקות זוכות ליותר שינה

במחקר של 33 נשים שנערך בשנת 2004, ארבע שבועות לאחר לידה, מצאו החוקרים Quillin & Glenn,  שאמהות מניקות ישנו יותר מאמהות שהאכילו בבקבוק. המידע נאסף על ידי שאלונים, בהם תיעדו את השינה של האם ותינוקה לאורך חמישה ימים. כאשר התייחסו ללינה משותפת, מצאו שהאמהות שישנו הכי הרבה היו האמהות המניקות בלינה משותפת, ואלה שישנו הכי פחות היו האמהות המניקות ללא לינה משותפת. אמהות שהאכילו את התינוקות שלהן בבקבוק קיבלו את אותה כמות שינה גם כשישנו יחד עם תינוקן וגם כשתינוקן היה בחדר אחר.

איך בוצעה מדידת השינה?

הרגלי שינה של 72 זוגות בהריון ובחודש הראשון לאחר לידה נבדקו על ידי יומנים ועל ידי צמיד שמודד שינה. רוב האמהות הניקו לפחות חלקית (94%), ו-80% הניקו בלעדית. רוב התינוקות ישנו בחדר של ההורים, ו-51% ישנו רוב הזמן במיטת הוריהם. התוצאות של השינה והעייפות לא היו קשורות לסוג הלידה, הלינה המשותפת או גיל התינוק. לאמהות שהניקו בלילה היו יותר התעוררויות בלילה 30 לעומת 24 בממוצע בהשוואה לאמהות שלא מניקות בלעדית. האמהות שמניקות בלילה ישנו 20 דקות יותר מהאמהות שלא הניקו בלילה בממוצע.

במחקר של אמהות ואבות שלושה חודשים לאחר לידה, נאסף המידע על ידי צמיד ויומנים (Doan ושותפיו, 2007). המחקר השווה שינה של תינוקות שיונקים באופן מלא, לאלה שמקבלים תוספים של פורמולה. באוכלוסיית המחקר, 67% ינקו בלעדית, 23% קיבלו הנקה ותוספות של פורמולה, ו-10% קיבלו רק פורמולה. אימהות שהניקו בלעדית, ישנו בממוצע 40 דקות יותר מאמהות שנתנו תוספות. הורים של תינוקות יונקים בלעדית בלילה ישנו בממוצע 40-45 דקות יותר מההורים של תינוקות שקבלו פורמולה. להורים של התינוקות שקיבלו פורמולה היו יותר הפרעות בשינה. המסקנות היו, שכדאי לעודד הורים שנותנים פורמולה לקבל עוד לפחות חצי שעה של שינה נוספת ללילה, היות והם מניחים (הנחה שגויה) שהם ישנו יותר ממה שקרה בפועל.

לא רק שאמהות לתינוקות יונקים מקבלות יותר זמן שינה, אלא שגם איכות השינה שלהן גבוהה יותר. מחקר השווה 12 נשים שהניקו בלעדית, עם 12 נשים שהותאמו אליהן מבחינת גיל, ו-7 נשים שנתנו רק בקבוקים של פורמולה לתינוקות (Blyton ושותפיו, 2002). נמצא, שסך זמן השינה וזמן שנת החלום היו דומים אצל שלוש הקבוצות. ההבדל הבולט בין הקבוצות, היה משך השינה העמוקה (Slow wave sleep – SWS). השינה העמוקה של הגל האיטי היא סמן חשוב של איכות שינה, ואלה שחווים מעט שינה מסוג זה מדווחים בדרך כלל על עייפות בשעות היום. המניקות קיבלו 182 דקות של שינה זו בממוצע, בקבוצת הביקורת קיבלו 86 דקות בממוצע, ואילו הנשים שהאכילו בבקבוק קיבלו 63 דקות של שינה עמוקה בממוצע. אצל המניקות הייתה הפחתה בשינה הקלה, שאין בה חלומות.

המאמר העכשווי ביותר בנושא, פורסם בכתב העת "Sleep", כתב עת רפואי שלא ידוע בתמיכתו הרבה בהנקה. זהו מחקר שנערך על 2,830 נשים, שבעה שבועות לאחר לידה, (Dorheim ושותפיו, 2009). הם מצאו, ששינה משובשת וקטועה היא גורם סיכון ראשי לדיכאון לאחר לידה. בדיוק כאן הנושא מתחיל להיות ממש מעניין: כאשר בדקו מה גורם להפרעות בשינה, הם מצאו את הגורמים המרכזיים הבאים: דיכאון, בעיות קודמות בשינה, להיות אימא בפעם הראשונה, ילד קטן או בן בבית, ומצב של הנקה משולבת. במילים אחרות, אמהות שלא הניקו בלעדית, חוו שינה עם הרבה הפרעות והיו בסכנה גבוהה יותר לדיכאון.

מסקנות:

התוצאות של המחקרים הללו עקביות באופן מרשים. אימהות מניקות פחות עייפות, ומקבלות יותר זמן שינה מחברותיהן המאכילות בפורמולה או מניקות ונותנות תוספים. עובדה זו מפחיתה את הסיכון שלהם לדיכאון לאחר לידה. Doan ושותפיו ניסחו זאת כך:

"שימוש בפורמולה כמנגנון התמודדות, כדי למזער אובדן שינה, יכול למעשה להיות מזיק לשינה- בגלל ההשפעה על ייצור והפרשת הורמון הפרולקטין. שימור הנקת הלילה יחד עם שלבי שינה עמוקה, יכולים להיפגע על ידי אימהות חדשות המתמודדות עם האכלת תינוקות על ידי מתן תוספים כדי להשיג יותר שינה" (עמוד 201). לסיכום, לייעץ לאימהות חדשות לא להניק בלילה כדי להפחית את הסכנה לדיכאון לאחר לידה לא נשמע ממש מדעי. למעשה, אישה שתקשיב לעצה זו, תהיה בסכנה גדולה יותר לדיכאון ולא להיפך.

המאמר נכתב על ידי קטלין קנדל-טאקט. לקריאת המאמר המלא

קראי עוד עוד על דיכאון אחרי לידה- הסיבות והפתרונות

הקליקי לצפות בכתבה בתכנית הבריאות של רפי קרסו, ערוץ 10- בעקבות פרסום המאמר


שרונה נגבי יועצת הנקה אינדקס יועצות ומומחים להנקהתורגם על ידי שרונה נגבי, יועצת הנקה מוסמכת IBCLC.

לעמוד האישי של שרונה

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

10 תגובות "הנקת לילה: האמנם נשים מניקות ישנות פחות?"

קישור חוזר | RSS תגובות

קישורים נכנסים

 1. הנקה בלילה | הנקות לילה | מניקה | דצמבר 20, 2010
 1. מאת ליבנת:

  כמה שזה נכון…עדיף להניק בלילה מאשר לתת פורמלה.

  אני מתעוררת פעם אחת ולעתים פעמים

 2. מאת nika:

  אני פשוט אהבתי הנקה בשכיבה. כשהקטנה שלי גדלה קצת בכלל לא הייתי טורחת להתעורר, הייתי מניקה תוך כדי שינה. בהקשר הזה חשוב להדגיש שמי שמניקה בשינה משותפת חייבת לשמור על כללי בטיחות, לא להניח את התינוק בין שני בני הזוג או מוקפת בשמיכות וכריות.

 3. מאת אלינה:

  אני חוששת להניק בשכיבה בלילה. כיצד ניתן לעשות זאת בצורה בטיחותית ולא מסכנת את התינוק?

 4. מאת nika:

  אלינה יקרה, הנקה בשכיבה בעקרון אינה מומלצת על ידי גורמים רפואיים. הסיבה העקרית לכך היא חשש מפני הרדמות האם וחנק של התינוק. מחקרים לעומת זאת מוכיחים כי מצב זה עלול לקרות אם האמא נמצאת תחת השפעת תרופות או אלכוהול. יש כמובן הבדל אם התינוק בן כמה שבועות או בן כמה חודשים, אז תנועת הגפיים אז הוא יותר מפותח פיסית יכול להתהפך לדחוף או לבכות. אני יכולה לאמר לך שאני אישית העמדתי כרית הנקה וישנתי בזוית של 30 מעלות על הגב כשיש לי תמיכה של הזרועות. בשלב מאוחר יותר הנקתי בשכיבה על הצד ללא כל חשש. כמובן התינוק לא יכול להיות בינך ובין בעלך. צריך להרחיק שמיכות וכריות. יש גם את פטרון המיטה שנצמדת למיטת ההורים. את יכולה גם לעשות את זה עם השגחה (אם זה ביום) לבקש ממשהו לידך לשמור עליכם ולהרדם בשקט. אף גורם מקצועי לא יעז להמליץ לך או להבטיח לך שאין שום בעיה. נשאר רק נסיונן של מליוני אמהות בעולם שעושות זאת וסטטיסטיקות ממש זעומות של מקרי חנק , וכמו שאמרתי כולם נוגעים למצב פיסי ירוד של האם. במקרה זה כל אמא עושה את מה שנראה לה לנכון.

 5. מאת שרית:

  ממש לא חושבת שזבה נכון.את הגדול הנקתי רק במשך היום.לפני השינה הבאתי לו מטרנה והיה קם לי רק פעם ביום.כשעברתי למטרנה הוא לא קם לי בכלל בלילה כבר מגיל 5-6 חודשים.אכל 120-150 ונרדם ל 12 שעות!!!
  את הקטן שלי בן ה 8 חודשים אני מניקה והוא קם לי 3 פעמים בלילה.הוא לא מסכים לאכול בשכיבה ולכן אני מניקה אותו בישיבה וכמובן שלא מצליחה להירדם ככה וזה גומר עלי!!!!אני ישנה הרבה פחות בגלל שאני מניקה!!

 6. מאת ג׳ני:

  שלום, בנות..

  קודם כל תודה רבה לכן על האתר המעניין..
  ושנית כל צצה לי שאלה:) כאמא לילדה בת שנתיים , שינקה עד גיל שנה וכמובן שלקחתי אותה לישון איתנו והיא התרגלה לשיער שלי:))
  בא השאלה: האם כל הילדים מתרגלים לישון עם אמא, מתי להרגילם אותם שונה, איך להמנע מהרגל הזה עם ילד הבא..או שזה בסדר.. עד איזה גיל?

  תודה רבה

 7. מאת nika:

  הגישה שלי אומרת שכל עוד זה טוב ומתאים לאמא ולילד (ולאבא) אז אין בעיה ואין נכון לא נכון. הכל זה הרגלים אצל בני אדם. ולרוב הרגלים מתאימים לתקופה אחת בחיים יכולים להפסיק להתאים בתקופה אחרת. זה לא אומר שמלכתחילה חייבים לוותר על משהו שמתאים. רק ללמוד איך להחליף הרגל ישן בחדש. את יכולה להתייעץ עם יועצת שינה ובכל מקרה המלצתי אם טוב לשתיכן בשינה משותפת עד גיל שנה אל תוותרי על זה בילד הבא.

 8. מאת מורן:

  תודה רבה על כל המיילים שנשלחים אליי עם טיפים יומיים הם עוזרים לי מאוד וגם להרבה אמהות סביבי.
  ועכשיו לגבי המאמר, יש לי תינוק בן חצי שנה (נסיך קטן) אני מניקה הנקה מלאה עדיין ואני לא ישנה טוב בלילה. לעומת זאת על חברותיי אינן מניקות וישנות לילה שלם משמונה בערב עד לפחות שש שבע בבוקר, כשאני מתעוררת במינימום שלוש פעמים בלילה.
  זה לא מסתדר לי עם הנתונים של המאמר, הלכתי לשתי הרצאות שינה אני עושה כל מה שאומרים טקס שינה והכל, אם יש לך טיפים אני אשמח.

 9. מאת nika:

  מורן יקרה, לפעמים הרצאות וטיפים ומאמרים עוזרים עד נקודה מסוימת. בסופו של דבר צריך לנקוט צעד יותר משמעותי ולגשת ליועצת שינה, רצוי שתהיה גם יועצת הנקה שתתן לך ייעוץ מותאם אישית לך ולתינוקך. מהיכרות שלי עם נשות מקצוע ואימהות, ליווי אישי עוזר. תוכלי לראות כאן רשימת יועצות שינה http://www.menika.co.il/people-category/%D7%99%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%AA-%D7%A9%D7%99%D7%A0%D7%94/
  בהצלחה!

הוסף רשומת תגובה