להניק? בטח, אבל לא לידי

סקר חדש שבדק עמדות ציבור ביחס לנושאים בריאותיים גילה את הנתון מעורר התמיהה הבא: בעוד 90% מהנשאלים מודע לחשיבות ההנקה, הרי ש 41% מהגברים וכ 34% מהנשים חשים לא בנוח כשאישה מניקה במקום ציבורי. המסר ברור: תניקי, אבל בלי שאף אחד יראה.

נתון מדאיג נוסף חושף בורות בתחום הרכב פורומולות המזון לתינוקות. 29% מהנשים ו-21% מהגברים סברו כי אין הבדל בין התרכובות לבין חלב אם, למרות שמדובר במידע שגוי.

הסקר על ידי משרד הבריאות בשיתוף עם המרכז הלאומי לבקרת מחלות וממצאיו הוצגו בכנס בנושא קידום בריאות שעורך המשרד. הסקר התבצע במהלך 2008 ו-2009 וכלל 4,186 מרואיינים בוגרים.

נוא ההנקה בפומבי מטריד לא רק אותנו. הנה דוגמא לסרט מרתק, שעוסק בהבדלים בין אירופה לארה"ב.

למידע נוסף על הסקר  לחצי כאן

ומה את חושבת? האם נתקלת בתגובות לא נעימות להנקה בפומבי?

ספרי לנו, האם את מרגישה בנוח להניק בציבור?

איפה לתחושתך זה יותר מקובל במרכז או בפריפריה?

האם את מרגישה שהרופאים מסביבך מעודדים אותך בנושא?

האם את מרגישה בנוח להניק בכל מקום?

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

13 תגובות "להניק? בטח, אבל לא לידי"

קישור חוזר | RSS תגובות

 1. מאת ריקי:

  דווקא אתמול נאלצתי להניק בפומבי כי הקטנה התעקשה על ציצי וירקה את המטרנה… כיסיתי את הצד בסדינית, שלפתי, הצמדתי והנקתי :-) וכל זה על ספסל ציבורי ליד תחנת מוניות.
  האמת? אני הייתי לחוצה יותר.
  אף אחד לא באמת התייחס אלי… נדמה לי שכמה אנשים אפילו חייכו אלי :-)

 2. מאת nika:

  כל הכבוד לקטנה שלך! :-) ועכשיו ברצינות… לשבת ולהניק על ספסל עם סדינית זה לגיטמי ב 100%. זו התזונה של תינוקך זה הדבר הטבעי והבריא לעשות. אני שמחה שזו הייתה תגובת הסביבה וכן ירבו חוויות כשלך. המשך הנקה מהנה!

 3. מאת יונית:

  אני הנקתי עד גיל שנה…והאמת כשהייתי צריכה להניק בחוץ עשיתי את זה…נכון זה לא הכי נוח…אבל הילד רעב והעדפתי להניק מאשר לתת תמ"ל.
  כשאני הנקתי תמיד דאגתי לכסות את עצמי…כי כמו שזה לא נוח לאחרים לראות לי לא נוח לפנפף בסחורה שלי! …אבל הנקה תמיד הייתה לא משנה איפה! וכל הקנאים יכולים …
  הנקה זה דבר כלכך טבעי כלכך בריא…ואני לא חשבתי אחרת. לא שופטת אף אחד אם הוא בוחר להניק או לא. אבל לצערנו הסביבה שאנו חיים לפעמים גורמת לאמהות צעירות לפחד מהדבר הטבעי הזה בלי סיבה!.

 4. מאת אמא לארבעה:

  בתור אמא לארבעה ילדים, שאת כולם הינקתי זמן ארוך למדי, ובתור מי שההנקה חשובה לה מאוד, אני עדיין מבינה את אלו שטוענים שאין להניק בציבור.
  גם כשאני נמצאת מחוץ לבית עם תינוק ממש קטן שלא אוכל תחליף חלב, אני אף פעם לא אניק בנסיעה באוטובוס, או כל ספסל ציבורי. אפשר, למשל, להיכנס לחנות ולבקש להניק במלתחה, ןאפשר להיות מאורגנת מראש עם חלב שאוב.
  הנקה מצטיירת אצל חלק מהאנשים כדבר מגעיל ולכן צריך להתחשב גם בהם, למרות שזה הדבר הכי יפה והכי טבעי בעולם. יש עוד כמה דברים טבעיים מאוד שאנחנו נמנעים מלעשותם בציבור. למה על הנקה רבות מאיתנו מתעקשות כן להחשף בציבור?
  קצת צניעות לא תהרוג אותנו האימהות המסורות והמניקות.

 5. מאת רלי:

  כשעוד היתי בהריון חשבתי על זה מה אני יעשה כל פעם למצוא מקום מיוחד להנקה "להסתתר" עכשיו שאני אמא ואני צריכה להניק כל שעתיים אני לא חושבת פעמיים כשמדובר באוכל עבור בני לא רואה אף אחד מולי .

 6. מאת רלי:

  בנוסף אני חושבת שצריכים להיות יותר מקומות קבועים שאפשר להניק .

 7. מאת nika:

  שאלה למחשבה. אם היינו חיים בעולם שבו רואים אמהות מניקות בציבור באופן גלוי וטבעי האם לדעתכן זה היה משנה את התפיסה של "הנקה בציבור זה מגעיל" אצל הדור הצעיר שגדל על "המראות האילו" ? הייתן רוצות לחיות בתרבות כזו או שלדעתכן טוב שהנקה מתרחשת במוצנע?

 8. מאת שרה:

  אני אמא ל2 ותכף לשלישי. ההנקה חשובה לי ואני הנקתי את שני ילדי שנה שלימה.
  לדעתי האישית, ואני חילונית לגמרי…. זה לא יפה שבנות יושבות וחושפות עצמן במקומות ציבוריים. אפשר תמיד לכסות את הצד החשוף. לא חייב לקנות כיסוי מיוחד, חיתולי טטרה או פלנל עושים את העבודה מצויין…
  אני, כשאני יוצאת מהבית, אני משתדלת ללבוש בגדים שיאפשרו לי פשוט להניק מבלי להתפשט. בקיץ, אני לובשת גופיות שאפשר למתוח את החלק העליון ולחלוץ שד בלי שכל הגב והבטן בחוץ. לחורף יש פתרונות של חולצות הנקה מחברות שונות.
  בהצלחה לכל המניקות!!

 9. מאת מרינה:

  אני אמא לתינוק בן 3 חודשים. לפי ניסיוני, הכל מתהפך כשאת נהיית אמא, כל מה שחשבת מקודם עכשיו נראה לך שונה לגמרי.
  לפני שנתיים ישבתי ב"ארומה" באוניברסיטה בה למדתי וראיתי מישהי מניקה. זה היה לי כל כך מוזר שאישה יושבת ככה בבית קפה, מדברת עם חברה, אוכלת ומניקה בפומבי. חשבתי לעצמי, למה שהיא לא תסתתר איפשהו, שאף אחד לא יראה אותה מניקה, למה שלא תלך הביתה להניק, למה היא עושה את זה כאן?!
  עכשיו כשיש לי תינוק שיונק כל שעתיים, הכי טבעי לי בעולם להניק בכל מקום שרק אפשר לדמיין- קניון, בית קפה,אולם חתונה, ספסל בצומת רחובות במרכז העיר. אני שמה סינר הנקה, מצמידה את הקטנצ'יק לשד וזהו- לא רואים שום דבר וכולם מרוצים! ממש לא משנה לי, שיסתכלו עליי, העיקר שטעים לבן שלי.
  ומי שהייתה אי פעם אמא לתינוק יונק, תבין אותי!

 10. מאת nika:

  מרינה התגובה שלך נפלאה ורק מלמדת אותנו שאם יגדל דור של ילדות (וילדים) שרגיל לראות אמהות מניקות בבתי קפה ובמקומות ציבוריים לכשיתבגרו זה לא יהיה דבר מוזר או בזוי בעניהן אלא משהו טבעי שהוא חלק מהתרבות שלנו.

 11. מאת קרן:

  לרוב לא ניתקלתי בבעיות היה רק מצב שלאנשים מסויימים לא היה נוח אך הם לא אמרו זאת וניסו להתגבר. רק אולי פעם אחת נתקלתי בהערה. ודוקא מאישה. אבל זה לא מעניין אותי אני עושה מה שטוב לילדה שלי פתאום הכל מתגמד לעומת הצרכים של הפשושה הזאת. מאז שאני אמא הפכתי להיות "חוצפנית". אני גם יודעת יותר לבקש עזרה ותתפלאו אנשים הרבה יותר נחמדים ממה שחושבים.

 12. מאת קרן:

  בנוסף הרופאים סביבי וביחוד הצוות בבי"ח מאוד עודד הנקה.

 13. מאת לילך:

  התינוקת שלי כמעט בת שנה ויונקת.הייתי אתה בקניון וכשהיא רצתה לינוק מצאתי פינה לא הומת אדם, התכסתי בשמיכה והנקתי.קצת התביישתי למרות שהייתי מכוסה. לדעתי צריך לשמור על הצניעות. במקום אחר שהייתי השתמשתי בסינר הנקה,חלק התמוגגו מההנקה… חלק התלהבו מהסינר…

הוסף רשומת תגובה