המלצות על נעמה שיפוני, יועצת הנקה IBCLC

נעמה יקרה,

אני שמחה על ההזדמנות להעלות על הכתב את התודה שאני חבה לך.

בשעה של בלבול ולחץ, כשההנקה נראתה משימה כל כך מאתגרת וקשה, הופעת – רעננה, מאירה ויפה (נכון, זה החלק הפחות חשוב לענייננו, אבל מפרגנת) והכי חשוב – מרגיעה, אופטימית ומבינה.

בנוסף לידע ולהדרכה המעולה, נתת לי את מה שהכי הייתי צריכה – תמיכה. הקשבת והרגעת אותי, הרגשתי שיש לי למי לפנות ועם מי להתייעץ (ומתוך שלל העצות והקולות צריך, במיוחד בעניין הזה, קול אחד שהוא גם סמכותי וגם מרגיע) – בכל שעה ובכל עניין ושאלה.

אז תודה רבה, מנועה הקטנה (שיונקת את הפירות) וממני, על שהדרכת והיית שם בשבילי – קשובה, יודעת ואכפתית.

מיכל ונועה, תל אביב


את חנוך, בני הבכור (ובינתיים היחיד), ילדתי בלידה טבעית. לא נזקקתי לאפידורל ולשום התערבות רפואית. נכנסנו לבית החולים בעשר בערב, טיפסנו מדרגות, עשינו תרגילים וקפצתי על כדור פיזיותרפי עד שלוש וחצי בבוקר, ורק אז נכנסתי לחדר הלידה – תוך כשעה הילד היה בחוץ. על אף שחוויתי כחמש שעות של צירים כואבים (מאוד כואבים!) זו היתה חוויה חיובית ומעצימה, זה היה נהדר ללדת, ואני כבר רוצה עוד פעם. שעתיים אחרי הלידה כתבתי הודעת טקסט לנעמה שפוני: ילדתי בלידה טבעית ונהדרת, ובין היתר זה בזכותך.

אמנם כשהגעתי אל נעמה חשבתי שאני כבר יודעת הכל. יחד עם בן זוגי קראתי שני ספרים על הריון, גלשתי באינטרנט, התעדכנתי בפורומים, והכרתי מילים כמו אוקסיטיצין ופירנאום, אז מה עוד נותר לי ללמוד? בכל זאת הלכנו יחד לקורס, רק כדי לסגור קצוות, והתברר לי שלפחות ככל שזה נוגע להדרכה של נעמה – תמיד יש מה ללמוד.

היא עשתה סדר בכל פרטי המידע שהסתובבו לי בראש, והכי חשוב – הסבירה לי למה, למה לא כדאי לשכב על הגב, למה כדאי להזיז את האגן, למה זה עוזר ללכת ולעלות מדרגות, היא לימדה אותי מה עובר על התינוק ומה עובר עלי כשהלידה מתחילה, ובהתאם איך מה שאני עושה משפיע על התקדמות הלידה. כך, פתאום כל העצות שהכרתי היו חלק מתהליך שיש בו היגיון. היא אמרה לי למה אני יכולה לצפות, פרטה בפני תסריטים מסוגים שונים, ולימדה והדגימה מה כדאי לעשות בכל מצב, איפה לעסות, איך לשאוף, איך לנשוף, אילו קולות לעשות, מה לעשות עם הכדור, מה לעשות עם הבטן, באיזה תנוחות להעביר את הצירים ובאיזה תנוחות ללדת. בנוסף, היא הכינה אותנו גם לאפשרות שבסוף לא נרצה, או לא נוכל ללדת בלידה טבעית, הסבירה על ההתערבויות השונות ומה כדאי לעשות בכל מצב. המידע שהיא העניקה לנו הקיף הכל, אבל ה-כ-ל, עם איזה בגדים ללכת לבית חולים ועם איזה בגדים לחזור, מה לקחת איתנו לבית החולים, מה לקחת לחדר הלידה, מה לעשות לפני הלידה ומה לעשות אחרי, מה כדאי לקנות, מאיזה סוג ומתי. הסרט שהיא הראתה לנו בסיום ההדרכה היה סיכום מוחשי ומרתק – לראשונה בחיי יכולתי לראות איך נראה כל מה שלמדנו.

נעמה הפכה את המושג הגדול והמפחיד הזה – לידה, למשהו אפשרי ומובן. בזכות הקורס שלה הרגשתי מוכנה.

אבל בלידה, כידוע, זה לא נגמר – זה רק מתחיל. ונעמה הכינה אותנו גם למה שבא מיד אחר כך – ההנקה. גם הנקה, מסתבר, זה משהו שחשוב וכדאי ללמוד. כבר בקורס ההכנה ללידה נעמה הסבירה והדגימה כיצד מניקים. זמן קצר אחרי הלידה הנקתי את חנוך, ומבעד לטשטוש אושר הלידה נזכרתי בדברים שאמרה, וזה הצליח. ההנקה, כמו הלידה, גם היא תהליך, כך גיליתי, ונעמה היתה שם כל פעם שהייתי צריכה אותה: באיזו משחה להשתמש לפיטמות כואבות, מה לעשות כשהוא יונק רק מצד אחד, איך לתקן את התפיסה שלו, וגם עד מתי רק להניק וממתי מותר לתת דברים אחרים, ואחר כך – איך לשאוב ובאיזה בקבוק להשתמש.

היום, תשעה חודשים אחרי הלידה, אני עדיין מניקה, באושר גדול, וגם על כך אני מודה לנעמה!

נגה כהן, באר שבע


נעמה יקרה שלנו,

איך פורטים למילים את התודה שאנחנו חייבים לך? לפני שנה בדיוק (כן, כבר…) הגעתי הביתה עם תינוק חדש קטנטן, אחרי חוויה קשה ומלחיצה מאוד של ניסיונות הנקה כושלים ומתישים בבית החולים. שגיאות של חוסר ניסיון, תינוק שכאילו-יונק חמש שעות רצופות אבל נשאר רעב, אחיות אטומות ואדישות ואני מתוסכלת, מבוהלת ודומעת. אני – שבכלל לא חשבתי שיהיה לי חשוב להניק, לא התכוננתי ולא ידעתי לזהות שום סימן שמשהו משתבש.

כשהגענו הביתה מבית החולים קראנו מייד ליועצת הנקה מוכרת ונחשבת (שאשמור על כבודה ולא אזכיר את שמה) – ושום דבר. לא תמיכה ולא עצה, המון ביקורת ונזיפות… החרדה והלחץ רק גברו, תחושת התסכול והכשלון החריפה, ובינתיים הכל כואב ומפחיד ואני הולכת ומאבדת את הרצון לנסות בכלל, כי ממילא זה כבר לא יצליח.

אחרי שלושה ימים ושלושה לילות כאלה, שהרגישו אז כמו נצח ועוד קצת, אחותי הגדולה שתמיד מצילה אותי שלחה אותי אלייך. שם התחיל השינוי. את הצלחת לחדור מבעד לחרדה, לתסכול ולדמעות. הצלחת להרגיע ולעודד, לומר בדיוק את המילים שהייתי צריכה לשמוע ולהביא אותי למקום שממנו אפשר היה להתחיל מחדש, לעשות עוד מאמץ, לנסות שוב – ולהצליח. ידעת איפה לתת דחיפה קטנה ומתי להרפות. ידעת איך לטפל בפצעים, ידעת מה לעשות עם הגודש, ועם תינוק שכל השבוע הראשון לחייו קיבל חלב שאוב מבקבוק ועכשיו צריך לשכנע אותו להתאמץ ולינוק. עברת יחד איתי שבוע לא קל של שאיבות עד שיחלימו הפצעים, אחר כך הנקה ושאיבות עד שיעבור הגודש, אחר כך הנקה מלאה – דבר שנראה לי בהתחלה בלתי אפשרי, חלום רחוק – והנה הוא התגשם. מצאת בדיוק את המתכון שהייתי זקוקה לו כדי להחלים פיזית, להרגיע את סערת הרגשות הקשים ולבחור את הדרך שלי מתוך החלטה שקולה ולא מתוך יאוש וכשלון. ועוד לא דיברתי על איך הגעתי אליי בשלוש לפנות בוקר כשהתקלקלה המשאבה, ועל כושר האלתור, על הסבלנות והמסירות ועל הפנים המאירות בכל מצב ובכל שעה – שבזכותם שמור לך אצלי מקום חם תמיד.

להתראות בתינוק הבא…

אוהבים,

שרון ואלמוג, תל-אביב


כן, גם בילד השלישי הייתי צריכה הכוונה ועזרה בהנקה, על אף שעברתי כבר דרך ארוכה עם שני ילדיי הגדולים.

בשל העובדה שיש לי חזה גדול, נושא ההנקה אף פעם לא היה לי קל. הכל היה מסורבל, לא נהנתי מהקשר עם התינוק, הנקתי כי המחקרים אומרים שזה הכי טוב לילד.. ושאני לא אעשה את הכי טוב לילד שלי?

נעמה המקסימה הגיעה אלי אחרי שדנה הקטנה שלי פצעה אותי קשות בזמן היניקה. עם סבלנות אין סוף הרבה ידע ומקצועיות נעמה עלתה על הסיבה לפציעות וכיוונה אותי ואת דנה לתנוחה הנכונה ולצורת ההנקה שעלינו לעשות. לא רק שהפציעות כבר שכחו לאחר יממה אחת בלבד, אלא שנעמה הצליחה להראות לי בעצם ההנחייה שלה את הדבר המופלא הזה שנקרא הנקה, את הקשר היחודי הזה שיש לי עם דנה.

נראה כי הייחודיות של נעמה נכרת בכך שהיא יודעת להתאים את אופן ההנקה לכל אחת ואחת בצורה ספציפית. הקשר הפרטי הזה הוא בהחלט ייחודי לנעמה ומביא איתו הצלחה כבירה. היום, דנה ואני נהנות מכל רגע ורגע בהנקה והכל בזכות נעמה.

איזה מזל שפניתי אלייך!

תודה על הכל,

ענבר ודנה נבו, משמר השרון


נעמה,

גרמת לנו להרגיש הכי בנוח לשאול כל שאלה מתי שרק רצינו ו/או הזדקקנו. נתת לנו תחושה של משפחה, שתמיד ניתן לפנות אליך, ששום דבר לא מוגזם, מביך, מוזר – הכל ברור, הכל רגוע, הכל בסבלנות אמיתית.

נעמה, היית לי גב אדיר, גם מבחינת ייעוץ הנקה, אך בעיקר נפשית. ההבנה שאני יכולה לפנות אליך תמיד – ולגבי הכל – נתנה לי ביטחון – אני מעריכה את זה מאוד.

תודה רבה על ההקשבה, החיוך, הפירגון, החיבוק, ההדרכה. את אחת ויחידה! דידי, גל ומיה, תל-אביב


נעמה, יקירתי.

עד לאותם רגעי ההנקה הראשונים, חשבתי לעצמי, מה העניין הגדול? הלא זה דבר כל כך טבעי, ובטוח אני והתינוק שלי נדע מה לעשות…

אז נכון, אלו באמת פעולות טבעיות בשביל כולנו אבל לא תמיד הולכות בקלות המתבקשת. בתחילת תהליך ההנקה התחלתי להבין כיצד נשים מגיעות להחלטה להפסיק להניק כבר בשלבים הראשונים (למרות כל היתרונות הידועים לכולם). הכאבים החזקים, ההנקה הארוכה מנשוא (שעות רבות ללא הפסקה) והתחושה המלווה שמשהו לא לגמרי "טבעי" או "נורמלי".

ואז הגעת… ותוך מספר שעות עם המון סבלנות ובטחון, במסירות ובבהירות אין קץ, הדרכת אותי וכיוונת אותי לדרך ההנקה הנכונה לי ולאיתמר, ומשם הכל נראה אחרת.

את תקופת ההנקה, לא רציתי להפסיק. מהרגע שהכל נהיה קל ופשוט יותר, כל כך נהניתי מרגעי ההנקה ונראה שגם איתמר, שתפח ותפח (טפו טפו – בלי עין הרע). ההנקה הסבה לנו אושר ואינטימיות נפלאים והגמילה היתה אחד מהרגעים היותר קשים עבורי.

אין לי ספק שבלי התמיכה וההכוונה שלך, הדברים היו נראים אחרת. את מדהימה, תודה ענקית ממני ומאיתמר, וגם מערן כמובן.

חיבוק ענק, ענת אדרי, הדר עם


נעמה,

אושר עילאי! חוויה מדהימה ומעצימה! חיבור שחוצה את כל גבולות הדמיון! אלו הדברים הראשונים שעולים לי כשאני חושבת על ההנקה של יובלי שלי.

זה לא היה קל, בלשון המעטה, ואת ההצלחה הזאת אני חייבת לך נעמה. עם המון אהבה ונתינה עזרת לי לראות את האור, להאמין שזה אפשרי, ושהמלחמה שלי על ההצלחה להניק תהיה שווה כל רגע. ואכן כך היה.

אוהבות אותך ומודות לך מכל הלב! יובל ושרון, נחשולים

 

 

נעמה שיפוניהכנסי לכאן להכיר טוב יותר

את נעמה שיפוני יועצת הנקה IBCLC

פורסם ב:

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

1 תגובה אחת "המלצות על נעמה שיפוני, יועצת הנקה IBCLC"

קישור חוזר | RSS תגובות

  1. מאת שרית:

    נעמה יקרה,
    אז זו עוד במה לאמר לך- אישה מדהימה ונפלאה- תודה ענקית!!
    עם התינוקת הראשונה לא היה קל, אך עם העזרה והתמיכה שלך הדבר הפך לטבעי ואף הנקתי את הגדולה עד שנה ו10ח'. בלידה השנייה כבר הצלחתי להניק בחדר הלידה. בכיתי מרוב התרגשות. וכל הזמן חשבתי עלייך, נעמה, שאת זו שעזרה לי להיות במקום בו אני היום. אמא מניקה גאה.

הוסף רשומת תגובה