ההשפעה של השמנת היתר של האם על ההנקה

הטבע הפלאי מאפשר לכל אישה להיניק ולייצור מספיק חלב עבור התינוק שלה, ואף  עבור תאומים או שלישייה. וכל תינוק הנולד בזמן (37 עד 40 שבועות) ובמצב בריא מסוגל ויכול לינוק מהרגע שהוא נולד.

אולם, ישנם מצבים העלולים להשפיע על היכולת של האם לייצור "מספיק" חלב  עבור התינוק בימים הראשונים לאחר לידה. אחד המצבים העלולים לטרפד ניסיון ההנקה הוא השמנת יתר אצל האם. אין זה אומר שכל אם בעלת עודף משקל לא תוכל להניק, אך מחקרים כבר הוכיחו כי במקרים של השמנת יתר חל קושי בכל הקשור להנקה, וכי ככל שהBMI  גבוה יותר אצל האם, עלולה להתעכב תפוקתה הראשונית של החלב לאחר לידה או שכמות החלב פחותה.

במחקרים אלה התגלה גם קשר לתקופת ההנקה ונמצא כי יולדות הסובלות מהשמנת יתר, אם הצליחו להניק, הניקו לתקופה קצרה.

אצל חלק מהנשים התגלתה רמת פרולקטין נמוכה בימים הראשונים שלאחר הלידה, מה שהיווה ככל הנראה את הגורם ליצירת החלב והמשך התפוקה.  היות והימים הראשונים לאחר הלידה הם הקובעים את דפוסי יצירת החלב להמשך והיות והיום השני והשלישי הם קריטיים ליצירת החלב, חשוב שרמות הפרולקטין בגוף תהיינה תקינות.

סבלנות והתמדה יכולים לעזור לאם להגיע להנקה מוצלחת, גם אם יש להשלים את התזונה של התינוק עם חלב אם שאוב, או מתורמת, או אפילו אם זקוקים לתמ"ל, באופן זמני. ככל שמגרים את השדיים ולא מוותרים, לפחות על ידי 10-12 הנקות ביממה , רוב הסיכויים שההנקה תסתדר.

גורם נוסף שהתגלה אצל נשים בעלות משקל עודף הוא המבנה הבעייתי של השד והפטמה. אצל מספר נשים בעלות משקל עודף גילו פטמות שטוחות המקשות על התינוק להתחבר לשד בימים הראשונים, מה שמונע את הגירוי ומשפיע על חוסר הפרולקטין.

ומה לגבי התינוק?

ישנם ממצאים מדעיים המצביעים על ההנקה כגורם המונע השמנת יתר אצל ילדים. ולכן, חשוב ביותר להיניק תינוקות ממשפחות בעלי סיכון גבוה להשמנה ובעלי היסטוריה של השמנת יתר.

הנקה בכל מצב היא הנורמה. היא  לא 'בחירה', אלא ההמשך הטבעי להזנת התינוקות לאחר השהייה ברחם. ההנקה מאפשרת לתינוק לאכול לפי הקצב האישי שלו בהתאם ליכולותיו המערכתיות. האכלה מבקבוקים מקשה על התינוק, ולא תמיד מאכילים את התינוקות על פי הצורך האמיתי. כשהתינוק יונק הוא מווסת את הכמות וקצב ההאכלה שלו, כשמאכילים באמצעות בקבוקים אז מתן הבקבוק קובע את הקצב והכמות. גם בנתינת חלב אם בבקבוק, קיימת האפשרות להאכלת יתר. תינוקות אוכלים כמויות גדולות יותר באמצעות בקבוק, בגלל הקצב המהיר ובשל העובדה כי בתזונה מבקבוק, לא מרגישים שובע כמו ביניקה, כאשר אוכלים בקצב איטי. כמו כן, האכלת יתר באמצעות בקבוקים מנפחת את בטן התינוק ומרגילה את קיבתו לכמויות גדולות יותר של מזון, כבר מהימים הראשונים של חייו.

על לפי ההמלצה של ארגון הבריאות העולמי בפרט ורוב גורמי הבריאות העולמיים בכלל, מומלץ להזין את התינוק רק על ידי הנקה עד גיל שישה חודשים, ולהמשיך את ההנקה בתוספת של מזונות מוצקים עד גיל שנה או שנתיים.

מאת: אלן שיין, IBCLC , יועצת הנקה מוסמכת

הקליקי לעמוד האישי של אלן

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

2 תגובות "ההשפעה של השמנת היתר של האם על ההנקה"

קישור חוזר | RSS תגובות

  1. מאת טל:

    אני אמא ששוקלת 120 קילו, ומניקה מלא כבר 7.5 חודשים ויכולה לומר שמבחינת חלב היה לי ההפך!!!!! הייתי בהתחלה מפוצצת וכל הזמן היה לי גודש….

  2. מאת לילי:

    ישנן אימהות שעולות במשקל אחרי הלידה דווקא בגלל ההנקה, וחוות תחושת רעב תמידית, אשמח אם תוכלו לתת מידע בעניין

הוסף רשומת תגובה