האכלה מווסתת מבקבוק

הכי קרוב להנקה והכי בריא לתינוק

ישנם תינוקות יונקים שגדלים בלי לשתות בכלל מבקבוק, ישנם תינוקות שניזונים רק באמצעות בקבוק, וישנם תינוקות שאוכלים גם וגם. ישנם מצבים שבהם יש הכרח רפואי להשתמש בבקבוק, וישנם מצבי ביניים של צורך בשימוש חלקי או זמני בבקבוק, כשהכוונה לעבור להנקה בהדרגה.

חשוב להדגיש: האכלה מבקבוק מתייחסת גם לפורמולה וגם לחלב אם

מתי כדאי לשקול שימוש בהאכלה מווסתת מבקבוק?

מצבים שהאם צריכה להשתמש בבקבוק: פגים, תינוקות שמופרדים מהאם בגלל סיבה רפואית שקשורה באם או בתינוק, תינוקות שנולדו לפני שבוע 40 והיניקה שלהם עדיין חלשה או לא מאורגנת,  וישנם מצבים שצריך לשלב פורמולה עם הנקה ועוד…

קיים הבדל מהותי בין הדרך שתינוק יונק ובין הדרך שהוא שותה מבקבוק.

בהנקה התינוק מקבל את החלב בקצב איטי, הוא מווסת בעזרת היניקה את קצב העברת החלב, עושה הפסקות יזומות, ולכן בסה"כ כשהתינוק יונק "הארוחה" שלו נמשכת יותר זמן מאשר האכלה בבקבוק.

יש יתרון רב ביניקה לעומת האכלה מבקבוק, שכן תחושת השובע מגיעה לאחר כ-15 דקות ולכן תינוקות "שמתנפלים" על הבקבוק וגומעים אותו במספר דקות, בסופו של דבר אוכלים יותר ממה שהם זקוקים וכמובן לאחר מכן כשהבטן מלאה מאוד באוכל וההרגשה הכללית היא של כבדות במערכת העיכול, הם נופלים לשינה עמוקה. תינוק שיונק ישן שינה פחות עמוקה, כי הוא אוכל פחות, בצורה שמתאימה יותר למערכת העיכול הקטנה שלו. תינוק ששנתו קלה יותר, יש לו פחות סיכוי למוות בעריסה.

זו הסיבה שלעיתים אנחנו שומעים משפטים כמו: הוא היה כל כך רעב, הוא טרף את כל הבקבוק בכמה דקות, ואז סוף סוף הוא נרדם.

תינוק מוצץ כל דבר, וכשהוא מקבל את הבקבוק הוא מוצץ והחלב זורם בקצב מהיר, לכן הוא הפצפונת שלו כבר אין מקום להכיל עוד מזון. תינוקות אילו גם פולטים הרבה.

ניתן למנוע תופעה זו ולאפשר לתינוק לווסת את מעבר החלב מהבקבוק לפה על ידי האכלה איטית ומתונה מהבקבוק, הורדת קצב הזרימה כך שההאכלה מהבקבוק תהיה יותר דומה ליניקה מהשד שזו הדרך הפיזיולוגית המתאימה למערכת העיכול של התינוק: איטית, רגועה ובקצבים משתנים.

יתרונות שיטת ההאכלה המווסתת

  • אנחנו מכבידים פחות על מערכת העיכול של התינוק ומונעים השמנת יתר.
  • הקלה על המעבר מהאכלה בבקבוק ליניקה מהשד:

קל יותר לחזור להנקה כאשר התינוק ניזון בכמויות אוכל סבירות ביחס לגיל ולמשקל שלו. הוא אינו צפוי "להתאכזב" מהזרימה האיטית יותר של החלב מהשד, כי כשהוא שתה מהבקבוק החלב זרם בקצב איטי ועם הפסקות יזומות בדומה ליניקה.

אם התינוק זולל מהבקבוק יותר ממה שהוא יכול להעביר בשד נוצר פער רב בין כמות החלב שהאם יכולה לשאוב בינתיים לבין מה שהתינוק אוכל מהבקבוק, אז האם צריכה לשאוב יותר פעמים כדי לספק נפח חלב רב יותר.

לסיכום: שיטת האכלה מווסתת מעודדת ומעלה את הסיכויים לחזרה להנקה מלאה וגם נכונה יותר עבור מערכת העיכול של התינוק ולצרכים ההתפתחותיים שלו.

כיצד עובדת השיטה?

האכילי את התינוק כשהוא מגלה סמני רעב והימנעי מהאכלה כדי להרגיע תינוק שאיננו רגוע מסיבות שאינן קשורות לרעב. נסי קודם להרגיע באמצעות הענקת תשומת לב, חיבוק ומגע. המלצה זו מנוגדת להמלצה לגביי תינוקות יונקים, אין מניעה להרגיע תינוק יונק באמצעות הנקה (הנקה מקילה על כאבים ואי נוחות ולא מכבידה על הבטן).

כדי לעזור לתינוק לווסת את הזרימה מהבקבוק אחזי אותו בתנוחה זקופה לרצפה, מחזיקה אותו בעורפו מולך, כשהוא כמעט יושב (נהוג לא להושיב תינוקות, אם את תומכת בו היטב בעורף, כך שבעצם למרות שהוא נראה יושב אין משקל על האגן). תוכלי גם להחזיק אותו חבוק בתוך זרועך וצמוד אליך, רק הקפידי שהוא זקוף.

השתמשי בפטמה בעלת זרימה איטית ביותר, הכי איטית שאת מוצאת בשוק.

בעדינות הניחי את פטמת הבקבוק על השפה העליונה של התינוק, פעולה זו יוצרת גירוי והתינוק יפער פה גדול.

"הבריגי" בעדינות את הפטמה עמוק לתוך הפה של התינוק, בהדרגה שלא ירגיש רצון להקיא. השפתיים של התינוק צריכות להיות מונחת מסביב לפטמת הבקבוק כמה שיותר קרוב לבקבוק.

תני לתינוק למצוץ מספר מציצות כאשר אין בפטמה חלב (בדומה למציצות הגירוי הראשוניות  שעושה התינוק על השד כשמתחיל לינוק) ולאחר מספר מציצות סרק הטי את הבקבוק לזווית של 90 מעלות, כך שהפטמה תהיה מלאה עדי מחצית הגובה, כלומר עד שהחלב עובר את גובה החורים של הפטמה. הורים רבית מודאגים שמא תנוחה זו תגרום לתינוק לבלוע אוויר, אין מה לדאוג. כאבי גזיים נגרמים כתוצר של תהליך העיכול ולא מבליעת אוויר מהפטמה, אם בכלל.

במידה וזרימת החלב עדיין גבוהה בזווית של 90 מעלות, כשאת רואה שהתינוק מוצף בחלב, את יכולה להחליש את הזרימה ע"י הפסקות יזומות או ע"י הטיית התינוק יחד עם הבקבוק מעט קדימה, עד שהזרימה נחלשת.

אפשרי לתינוק להחליט מתי לסיים את הארוחה.

בהצלחה!

לעמוד האישי של סמדר – מאדי הרן, מדריכת הנקה ליס (דניאלה ומאדי מועדון אימהות והנקה)

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה