בעיות בהנקה – בעיות נפוצות בהנקה ופתרונן

כבר מזמן ידוע שלהנקה יתרונות רבים מספור: היא מחזקת את המערכת החיסונית של התינוק, מסייעת במניעת אלרגיות, משפרת יכולות קוגניטיביות, מפחיתה את הסיכון להתפתחות סכרת נעורים ובאופן כללי מסייעת לגדילה והתפתחות תקינה של התינוק. כמובן שהנקה טומנת בחובה לא מעט יתרונות גם עבור האם: היא מסייעת להורדה במשקל, יש לה יתרונות כלכליים ובזכותה ניתן להאכיל את התינוק בכל שעה ומקום ותמיד יש חלב בטמפרטורה הנכונה.

אם כך, מדוע נשים רבות מוותרות על ההנקה, למרות שהן מאוד רוצות להניק? במקרים רבים הסיבה קשורה לקשיים הבלתי צפויים של תחילת ההנקה ולזה קוראים בעיות בהנקה. רבות מהנשים מדמיינות תמונה אידילית בכל הקשור להנקה. וכאשר הן מתחילות להניק הן ניצבות מול חוויה שונה ממה שדמיינו, והן מוותרות מתוך חשש שהתינוק לא מקבל את מה שהוא צריך ושהן בטח עושות משהו לא נכון. הן לא יודעות שהקשיים של תחילת ההנקה הם נורמליים לחלוטין ונובעים לרוב מהצורך של שני הצדדים להתרגל אחד אל השני ואל מה שההנקה והיניקה דורשת.

ריכזנו עבורך את הקשיים השכיחים שאימהות נתקלות בהם בתחילת ההנקה.

בתקווה שאולי אם תדעי מה מצפה לך, יהיה לך קל יותר להתמודד עם הדברים לכשיגיעו:

"התרחיש האידילי"

אם ההנקה מסתדרת כבר מהרגע הראשון (דבר שלרוב לא קורה…), זה מה שעלייך לעשות: הניחי את התינוק על אמת ידך כך שראשו יהיה ממוקם בכף ידך. בעדינות רבה, קרבי את התינוק לשד בצד הנגדי, כך שאפו יהיה קרוב לפטמה. ברגע שהתינוק יפתח את הפה, הכניסי לפיו את הפטמה ואת מרבית העטרה שסביבה. מדוע? כי להבדיל מהאופן בו הדברים נראים מהצד, התינוק יונק מהשד ולא מהפטמה. וכדי לינוק מהשד הוא צריך ללחוץ עם לשונו על העטרה ואז לבלוע. לכן, חשוב מאוד לבדוק שהתינוק "תפס" את הפטמה כמו שצריך ולא מנסה לינוק רק מהקצה. ניהול נכון של ההנקה יסייע למנוע בעתיד בעיות בהנקה.

 "רק התחלתי וכבר נגמר לי חלב?"

בשלושת הימים הראשונים שלאחר הלידה, גופך מייצר קולוסטרום. הקולוסטרום הוא צהבהב, סמיך בהרבה מחלב אם רגיל שיבוא אחריו והרכבו מותאם לצרכי התינוק בימיו הראשונים. כמות הקולוסטרום שגופך מייצר בשלושת הימים הראשונים מותאמת לגודל קיבת התינוק הקטנטנה. זאת אומרת, שבימים הראשונים גופך לא אמור לייצר יותר מכמה כפיות קולוסטרום עבור כל הנקה. דבר נוסף שחשוב שתדעי – אחוז קטן מאוד מהנשים סובלות ממחסור בחלב. כך שמבחינה סטטיסטית את ככל הנראה אינך נמנית עמן.

 "התינוק מעדיף לישון ולא לינוק"

חשוב שתזכרי שעבור התינוק הלידה היא מאוד מעייפת. ולכן, תינוקות רבים שוקעים בשינה עמוקה וארוכה כמה שעות לאחר הלידה. מצד שני, משק החלב עובד בשיטת הביקוש וההיצע – כלומר, ככל שהתינוק יונק יותר כך גופף מייצר יותר. לכן, כדאי לנסות להעיר את התינוק לאחר כמה שעות ולהניק. אם התינוק מסרב להתעורר, טפטפי 5 טיפות קולוסטרום לתוך כפית קטנה והכניסי אותה לפיו. זה לרוב יעזור לתינוק להתעורר. בשלב זה של חייו, ארוחה מלאה תיחשב כמות של כעשר כפיות קולוסטרום.

"לא בורכתי בפטמות המתאימות"

חשוב שתדעי שאין דבר כזה, פשוט לא קיים. זה כמובן נכון שפטמות מגיעות בשלל צורות וגדלים ושיש נשים בעלות פטמות שקועות יותר. ועם זאת, הדבר כלל לא אומר שהן לא יכולות להניק. הן פשוט צריכות להתאמץ יותר כדי למצוא את תנוחת ההנקה שתתאים יותר להן ולתינוק. המצב בו אינך מצליחה להניק את התינוק, יכול להיות מאוד מאוד מתסכל גם עבורך וגם עבור התינוק. ולכן, במקרים של כאלה בעיות בנקה מומלץ להיעזר באשת מקצוע. פני ליועצת הנקה, הניסיון שלה יחד עם כמה מילות עידוד יעזרו לך וירגיעו אותך.

 "התינוק יונק דקות ספורות, מתנתק ובוכה"

יכול להיות שתינוקך לא מצליח להתחבר כמו שצריך לפטמה. ובנוסף, יכול להיות שהוא סובל מלשון קשורה. מושג זה מתאר מצב בו הלשון של התינוק מחוברת לחיך התחתון שלו, מה שמונע ממנו ללחוץ על העטרה של הפטמה ולכן החלב בעצם לא יוצא מהשד. כדי לבדוק את הנושא, גשי ליועצת הנקה או לאחות טיפת חלב.

 "זה כואב מדי, הפטמות פצועות ושורפות מאוד"

משמעות הדבר שהתינוק תופס את הפטמה בצורה לא נכונה. היות והעור של הפטמות מאוד עדין, הן עלולות להיפצע. במקרה במצב זה היעזרי במשחת הנקה, שמרגיעה את הפטמות הפצועות והמגורות. השתדלי למצוא משחה שעשויה מחומרים טבעיים ואורגניים המותאמים במיוחד לנשים מניקות. במקרים מסוימים מומלץ להתחיל את השימוש במוצר החל מהשבוע ה-38 ואילך במשך כל תקופת ההנקה. אם התינוק ממשיך לפצוע אותך וההנקה מתחילה לכאוב, פני ליועצת הנקה כדי להתאים מעט את תנוחת ההנקה.

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה