ביות מלא או ביות חלקי? | ברכה פרז אחות ויועצת הנקה

מה ההבדל בין ביות מלא לביות חלקי ?  ומה תרומתו לרצון שלך להצליח להניק ?

לאחר הלידה את יכולה להחליט באיזה אופן תבחרי לשהות עם תינוקך לאחר הלידה.

ביות מלא הוא מצב שבו התינוק הנולד שוהה עמך בחדר במשך כל שעות היממה. כיום במרבית בתי החולים בארץ ישנה אפשרות לבקש, ביות מלאֱ. יכול להיות שתתקלי במושג הזה באנגלית Rooming-In !

ביות חלקי הוא מצב לפיו במשך היום התינוק שוהה עם האם בחדרה, ובשעות הלילה בתינוקיה. לאם המעוניינת להניק הנקה מלאה מצב זה אינו מומלץ.

היתרונות של ביות מלא וההשפעה של זה על ההנקה?

ככל שהיונק נמצא יותר זמן עם האם כך הוא יכול לינוק לעיתים קרובות יותר, ללא הגבלת זמן, מה שמעודד מאוד את שחרור החלב, אצל האם ואת הלמידה של התינוק לינוק.

בזמן זה האם מתנסה בהחלפת  חיתול, רחצה ומיומנויות  נוספות, כאשר היא נהנית מההדרכה והתמיכה של הצוות המקצועי שלצידה.

תינוק בן יומו מאותת בדרכים שונות להיות רעב. זה מתחיל במצמוץ בעיניים, צקצוק בלשון ובהמשך הנעת הידיים לפה. כאשר תינוק בוכה זהו סימן מאוחר לרעב. כאשר קרוב התינוק לאימו היא יכולה לזהות את הסימנים מייד ולהציע לו לינוק. הנקה של תינוק עוד ברגעי איתותיו הראשונים מביא לכך שההנקה תזרום טוב יותר עם תינוק רגוע ובטוח בנוכחות של אימו לידו.

כאשר שוהה התינוק בתינוקייה לעיתים צרכיו נענים כאשר הוא מאוד רעב והוא בלב של בכי. מצב זה עלול לקרות היות וברוב המקרים התינוקיה מלאה ,מה שמהווה עומס יחסית על צוות האחיות. לכן לא תמיד יכול הצוות ליהענות לצורכי התינוקות באופן מידי.

אמא שבחרה להזין את תינוקה בהנקה מלאה, כלומר ללא תחליפי חלב, יכולה להיות בטוחה שתינוקה ששוהה עמה בחדר לא קיבל בקבוק עם תחליף חלב שלא בידיעתה או הסכמתה.

תינוקות בשבועות הראשונים לייהם לא יודעים שכעת לילה. מחזורי השינה והעירות שלהם שונים קצרים הרבה יותר והם זקוקים לאכול לעיתים דחופות. שהייתה התינוק בתינוקייה, אם כן, לא תמנע את הצורך שלך לגשת לשם לעיתים מזומנות לבדוק אם הוא זקוק לך. לכן אם החלטת להניק, למרות הקושי והעייפות, חשוב מאוד להציע הנקה. יצירת פערים קטנים בים הנקה להנקה מבטיחים את ההצלחה של ההנקה לטווח ארוך, היות והם מעודדים את התינוק לינוק ואת האמא לייצר עוד חלב להמשך הדרך.

יתרון נוסף של ביות מלא היא הפחתה בחשיפה לזיהומים. התינוקיה הוא חדר גדול עם תנועה מרובה של צוות רפואי ואימהות. מערכת החיסון של התינוק בשבועות הראשונים אינה מפותחת. עם זאת לתינוק יש את הנוגדנים של האם ובקרבתה הוא מוגן הרבה יותר.

גם לבית החולים יש אינטרס לעודד אותך לבחור בביות מלא:

* מפחית עלויות

* דורש ציוד מינימלי

* אין צורך בכוח אדם נוסף.

זו הסיבה שחדרי הביות המלא ברוב בתי החולים הם מהחדישים ומהמשופצים ובאופן כללי מכילים תנאים טובים יותר. זאת כדי לעודד אמהות לבחור באופציה הזו עבור עצמן ותינוקן.

קצת היסטוריה

מתי החל הרעיון של בתי חולים ידידותיים לתינוק- Baby- Friendly Hospital ?

הפרוייקט החל ב-1991 וכיום מצוי ב156 מדינות. ההכרה הפכה להיות סטנדרט עולמי למצוינות עבור בית החולים שאותו מזהים – אנשי מקצוע ואימהות.

אם את מעוניינת בהנקה מלאה ומעוניינת באופצית הביות המלא שוב לברר למראש עם בית החולים בו את מתעתדת ללדת מאפשר זאת.

ההחלטה להכנס לביות מלא עלולה להשמע מרתיעה לנוכח החשש מעייפות והצורך המובן של אימהות להתאושש מלידה. עם זאת, מנסיוני עם אמהות רבות, דווקא ההליכות הדחופות לתינוקיה, והנסיון להניק תינוק בשלבי רעב מתקדים עלולה להקשות ולהתיש את האם והתינוק. במרחב האינטימי שבין אם לתינוקה, כאשר התינוק ישן לידך בעריסת בית החולים נוחי גם את וכאשר הוא מתעורר היי שם עבורו זמינה זה יקל עליכן את ההתחלה ואת המשך הדרך.

הכנה להנקה – מדוע היא חשובה?

מומלץ לאישה שמחליטה, עוד בתקופת ההריון, לנסות ולהניק את תינוקה, לקבל מידע מראש כדי לשפר את סיכוייה להצליח וליהנות מההנקה.

מחקרים מראים – הכנה להנקה ,המשלבת תמיכה בבי"ח ובקהילה – יש לה שפעה חיובית על התחלת ההנקה והמשכה.

ברכה פרזלוקט ע"י ברכה פרז אחות מוסמכת R.N.B.A  ויועצת הנקה

להכיר את ברכה טוב יותר לחצי כאן

 

.

ולסיום, טיפ קטן מברכה – כיצד להעיר תינוק ישנוני בימים הראשונים לאחר הלידה?

  • להפשיט כמה שכבות בגדים
  • להניח עור לעור(מתחמם במגע עם האם)
  • לסגור אורות חזקים
  • להחליף צדדים- החלפה יזומה- כך שהיונק יקבל את החלב הזמין בשד השני
  • לוודא הצמדות נכונה של התינוק לשד
  • לבצע סחיטה ידנית בזמן שהיונק יונק – פעולה זו מאפשרת הזרמת החלב מהחלקים העליונים של השד, כלפי מטה, ועוזר מאוד לתינוק לינוק.
פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה