אני רוצה להתפטר!

חזרה שפויה לעבודהאני רוצה להתפטר! את צועקת בתוכך, מניחה לעצמך לעוף בדמיונות, הנה את בבית, מגדלת את תינוקך, הכל נראה כמו חלום מתוק, אבל האם זה הדבר הנכון לעשות? כמה שאלות שכדאי לך לענות עליהן לפני שאת עושה את הצעד הזה.

את נוסעת ברכב לעבודה, חושבת על הפרידה המתוקה מהגוזל. מנסה לסלק את הגעגוע שכבר מערבל לך את הבטן ולהיכנס למצב רוח של עבודה. במשרד כולן מסביבך בקצב, נמרצות וקלילות. את עושה החלטה לכבות את מערכות הרגש ולהתעלם מהעייפות הבלתי נסבלת: "עכשיו להיות מרוכזת, פנתרה, חדה. צריך לתקתק עבודה ולחזור הביתה לגוזל' את מתיישבת ומתחילה לעבוד. אבל במהלך היום, פתאום כשהחזה מתמלא באופן ספונטני בחלב, או כשאת חוטפת חשק לטרוף בצק או משהו מתוק, כי מה לעשות ההורמונים לא עובדים אצל הבוס שלך – אז גם מתגנב געגוע צורב וחזק לגוזל שלך. מה איתו? הוא ישן? רעב? עצוב בלעדי? את מתקשרת למטפלת או למעון, הם מרגיעים אותך שהכל בסדר ואת בטוחה שלא מספרים לך הכל.
הדמעות חונקות לך את הגרון, והנה עולה ומרימה את ראשה הענק תחושת המפלצת : אני רוצה להתפטר!!!

את מניחה לעצמך לשקוע בדמיונות שלך בבית, מגדלת את תינוקך, הכל נראה כמו חלום מתוק. המחשבות האלו טבעיות וכולנו מתענגות עליהן. אבל חשוב שתדעי ההחלטה להתפטר היא רבת השלכות, ודבר אחד בטוח – התוצאה שלה לא תהיה כמו האידיאל בחלום שלך.

הנה מספר שאלות שכדאי לך לשאול את עצמך לפני שאת מגיעה להחלטה:

1. האם עצם ה חזרה לעבודה גורם לי לרצות להתפטר?

או במילים אחרות האם העבודה הייתה נהדרת עד להריון וללידה והכל השתנה מאז? זה נוחלחשובשלעזוב את העבודה יפתור לי את הבעיות, אבל לא תמיד זה נכון. במקרה כזה את יכולה למצוא את עצמך עם בעיות חדשות והכנסה אחת פחות. מומלץ לא להיות פזיזה בהחלטה כזו.עדיף לחכות ולהישאר בעבודה מספר שבועות ולראות אם דברים מסתדרים.

2. האם אני יכולה להרשות לעצמי לעזוב את העבודה?

תחשב יעל המשכנתא והוצאות הרכב, האם את מוכנה לזה שלא תהיה לך הכנסה?

תשאלי את עצמך:

  • האם אני יכולה להמשיך את רמת המחייה הנוכחית,או שעדיף לעבור לבית קטן או להיפרד מהמכונית?
  • האם אני יכולה לרדת למשרה חלקית? תחשבי על התפקיד שמתאים לך וחפשי אותו.
  • כיצד אני אוכל לשלם על בגדים, או על טיפול בילדים אם אני אעזוב את העבודה? האם יש לי אפשרויות הכנסה אחרות?

עשי לעצמך תקציב מפורט וריאלי של כל ההוצאות והמחויבויות הכלכליות של המשפחה בחודש אחד ובמשך שנה. תוודאי שאת לא הולכת להיכנס לחובות לא רצויים. מומלץ לתת למישהו מבחוץ לערוך איתך את התקציב לוודא שאת לא "מייפה" נתונים.

3. האם אני יכולה להרשות לעצמי להישאר בעבודה?

עכשיו בואי נחשוב על תסריט הפוך. את מאושרת בעבודה שלך, את רצה אליה בכל בוקר בהנאה רבה, זה משחרר אותך מהבית, מהנטל של טיפול רצוף בתינוק ומחזיר אותך למי שהיית לפני הלידה, לאישה הזו שאת כל כך אוהבת להיות. אבל שני הורים שעובדים עולה לכם יותר כסף! חלק גדול מההכנסה שלכם הולכת על רכב נוסף, טיפול בילד (עד גיל בית הספר זה הכי יקר) ובחישוב מהיר אם מי שמקבל את המשכרות הכי נמוכה (נניח רק לרגע שזו את) מתפטר ההכנסה החודשית שלכם עולה, כי אתם מסקלים נתח גדול מההוצאות.

4. אם אני עוזבת, הכל יחכה לי כשאחליט לחזור?

לבסוף, אחרי 3-5 שנים של טיפול בבית של ילדייך, את יכולה למצוא את עצמך ללא עבודה ואולי אף ללא ניסיון מספיק, האם את בטוחה שתוכלי למצוא עבודה בקלות עכשיו? האם באותו תחום העיסוק? מקום עבודה? יכול להיות שכן, אבל חשוב להבין את סיכוייך האמיתיים.

5. האם תהיה לך תמיכה מסביב?

את לא לבד. יש לך בן זוג והוא שותף להחלטות שלך. יכול להיות שאם תחלקי איתו את מה שאת מרגישה הוא ידע לתמוך בך יותר טוב. בכל מקרה את צריכה לשקול את עמדתו בעניין באופן שווה לשלך. גם הוא לא מזמן נהיה אבא, וגם עבורו זו חוויה מטלטלת, אולי הוא רק פחות מבטא אותה ממך?  בכל מקרה אם התפטרת והעניין מסתבר כטעות גמורה מומלץ להכין מבעוד מועד תכנית גיבוי ל חזרה לעבודה וגם לשמור על חסכונות למקרה הצורך.

6. פתרון פשרה – האם אני יכולה לשנות את גודל המשרה במקום לעזוב?

לפעמים אין צורך לעשות צעד דרסטי ולעזוב את העבודה. תוכלי לשאול את הבוס שלך לגבי אפשרויות אחרות כגון משרה חלקית, משמרות, ירידה בשעות או בימים ועוד. את לא יכולה לדעת מתי הבוס שלך יכול להיות פתוח למשאומתן ולאפשרויות גמישות. או לחלופין, את יכולה לנסות למצוא עבודה אחרת עם משרה חלקית או במשמרות שאיתם את יכולה להסתדר.

7. האם אני בנויה להיות בבית כל היום?

את מתחילה לדמיין איזה כיף זה יהיה להישאר בבית, להסתובב עם הילדים. במקום לרוץ לעבודה ולהיות כל היום בלחץ. יש נשים שעצם המחשבה להיות בבית / קניון / גינה כל היום, ולא לבלות עם אנשים בוגרים, להתעסק בטיטולים וציוצי תינוקות כל היום – מרתיעה אותם. נסי להיזכר איך באמת הרגשת בחופשת הלידה. האם הכל היה מתוק מדבש והתחברת לזה בשלמות? או שהיו רגעים שהרגשת שאת מטפסת על הקירות מעייפות ומטיפול אינסופי.

להישאר בבית זה לא תמיד כיף גדול, ההפך, להיות בבית זו עבודה קשה מאוד. זו משרה מלאה לכל דבר. להיות 24 שעות עם הילדים זה מתישהו עלול לגרום לעצבים וחוסר סבלנות למי שלא באמת ערוכה לזה.

8. את מוותרת במידה מסוימת על הדרישה לשוויוניות בבית ועם הילדים מול בן זוגך. האם זה משהו שאת ערוכה אליו רגשית?

רמת הציפיות ממך תשתנה. אם את לא עובדת יכול להיות שבן הזוג יענה פחות טוב לחלוקת מטלות שווה בבית. למשל בישולים, ניקיונות ואחזקה בסיסית של הבית תוך כדי טיפול בילדים. את גם מוותרת על התחושה הנפלאה של לחזור אחרי יום עבודה של געגועים לילדים לרוץ הביתה וליהנות מהם עד כמה שאפשר, להרגיש שאת משלבת בין מקצוע או קריירה שבחרת כשהיית לבד לבין מי שאת היום כאם.

מילה מניקה : אין כאן ניסיון לשכנע אותך להישאר בעבודה בכל מחיר. הרי פורטל מניקה הוקם על – ידי אמא שרצתה להתפטר ועשתה את זה. המאמר הזה נכתב כדי לתת לך לשאול את עצמך את כל השאלות הנכונות ולקבל החלטות מהמקום הנכון ביותר עבורך.

אם החלטת להתפטר ולהישאר בבית לגידול ילדים, מאחלת לך שתעשי את זה בהנאה ומתוך שלמות ואולי תוכלי למצוא דרך להמציא את עצמך מחדש כאימא עובדת מהבית, במשהו שמדליק אותך.

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

2 תגובות "אני רוצה להתפטר!"

קישור חוזר | RSS תגובות

  1. מאת שלומית:

    מאמר מעולה! כאחת שעשתה את שני הצעדים – התפטרות ואחרי שנה חזרה לעבודה במשרה חלקית, הנקודות שהעלאת חלפו ועדיין חולפות לי בראש. מקווה שהמאמר יגיע לכמה שיותר אמהות!

  2. מאת דורית:

    אני אחת מאלה שעשו את הצעד הנפלא הזה. עצרתי את מירוץ העכברים כדי לגדל וליהנות מרואי המקסים, בני היחיד (בינתיים). אני אמא צעירה-מבוגרת (ילדתי את רואי בגיל 39) ומצאתי עיסוק, אותו אני יכולה לקיים מהבית בשעות החסד, בהן רואי ישן, ולהיות לחלוטין איתו בשעות בהן הוא ער. ברור שלא כל אחת יכולה, אבל צריך לעשות שיקול מאוד קפדני, ולאמת שאכן כדאי לצאת לעבודה מבחינה כלכלית (ושלא כל המשכורת הולכת למטפלת/צהרון/ימי מחלה וכן הלאה), שאכן את לא מפסידה את רגעי הקסם של גידול ילדייך בשביל לקדם "קריירה" שלא באמת תוביל אותך לכזו הגשמה עצמית (נדרשים לכך כנות רבה ואומץ) ושאולי את עלולה לפספס את מה שכבר לא תוכלי להחזיר לעצמך, אותו הפסדת בעבור דבר מה שתוכלי לעשות גם אחרי שהילדים יגדלו קצת (לרוב העבודות יהיה תחליף אחרי כמה שנים – גם אם בתנאים אחרים…). בקיצור – צעד מומלץ בכל פה!!! אין מאושרת בהחלטתי ממני!

הוסף רשומת תגובה