5 צעדים שאת צריכה לדעת בדרך לעצמאות

אמא עובדת

החלטת להיות עצמאית? הולכת על זה? מזל טוב!
מה עושים עכשיו?

1. תהליך חשיבה.

מה את רוצה לעשות? איזה שירות את רוצה לתת, או איזה מוצר את רוצה ליצר ולמכור? יש פה מקום לחשיבה בשני רבדים: החלום והמציאות. החלום חשוב: מה היה חלום הילדות שלך? מה תמיד אהבת לעשות? מה היית רוצה שיהיה קיים בעולם או בעיר שלך, ואת רוצה להיות זו שתספק את זה? כדאי לשבת ולכתוב את החלום. המציאות חשובה גם היא: איך העסק הזה יראה ביום יום? מה תצטרכי לעשות? (רמז: יהיה כאן הרבה שווק). האם את רוצה לעשות את זה? גם כאן, שווה לכתוב. מה תעשי כל יום, שבוע, חודש? כדאי להקצות זמן לתהליך הזה, לפעמים גם כמה שבועות, להתיעץ עם חברים, משפחה, ברשת. בסופו של תהליך, תגבשי לך את הכוון העסקי שלך.

2. שיווק.

איך אנשים יגיעו אלייך? זוהי החוליה החלשה של עסקים רבים. אנשים מוכשרים ביותר מתכננים תוכנית נפלאה, שוכרים מעצב גרפי שעושה כרטיסי ביקור עוצרי נשימה, ואז יושבים ומחכים ללקוחות. אולי הם גם בונים אתר מעניין, אבל אי אפשר למצוא אותו בגוגל אפילו ע"י חיפוש השם שלהם! זה לא עובד. את תצטרכי לשווק הרבה. בהתחלה זה יהיה כל מה שתעשי. איך? יש הרבה ערוצים. קבוצת נשים בעסקים מסוגים שונים, קבוצות רישות עסקי – עובד נהדר לחלק מהאנשים. דרך הרשת – מתאים למי שאוהב להיות ליד המחשב רוב היום. יש אפיקים אקטיביים יותר כמו פסטיבלים שבהם אפשר למכור מוצרים, ולטפל באנשים כך שיכירו אותך. יש תחומים שבהם יהיה צורך להפגש עם הרבה אנשים ולבנות שיתופי פעולה ספציפיים. בכל מקרה כדאי להקדיש הרבה לתכנון השווק, וגם לחשוב כמה זה יעלה לך.

3. מספרים.

די מהר, אבל לא מהר מדי, כדאי לעבור למספרים. כמה יעלה לך כל השווק הזה? מה יהיה המחיר ללקוחות? אילו הוצאות נוספות יהיו לך? מכאן תוכלי לחשב, כמה תרויחי? את לא יודעת כמה לקוחות יהיו, וכמה כדאי לגבות. אבל אפשר לברר עם עסקים דומים, כמה לקוחות היו להם בהתחלה, ולבדוק מחירים בשוק. ההוצאות שלך יכללו כנראה גם טיפול בילד. רובנו לא יכולות באמת לעבוד עם תינוק על הידיים, ועוד פחות, עם פעוט סקרן ואקטיבי. תצטרכי כנראה שמישהו יוציא אותו לגינה לטיול ארוך ויתן לך כמה שעות עבודה, אם את לא רוצה להכניס אותו לגן מוקדם מדי. עוד יתרון לפעילות ברשת היא שאפשר לעשות אותה בלילה. כשאני יושבת בלילה על המחשב, כל העצמאים עונים לי מיד.

4. מימון.

בהתחלה תעבדי, יהיו לך הוצאות, ולא תרויחי. שווה להביא בחשבון 3-5 שנים עד שתגיעי לרווחיות המצופה. רוב העסקים נופלים בשנה הראשונה, כי היו אופטימיים מדי, ולא הכינו רזרבות כספיות. אז מאין יגיע הכסף? האם יש לך כסף לכמה שנים של חוסר רווחיות? לחלקנו יש, אם נוותר על חופשות, רהיטים חדשים ומסעדות. אם אין לך, יש אפשרות להשיג הלוואות מהבנק ומקרנות לעסקים קטנים. זה תחום ידע נפרד שתצטרכי לחקור, וזה אפשרי. מט"י במקום מגורייך יכול להיות מקום טוב להתחיל בו, במיוחד אם יש לך המלצה על יועץ עסקי טוב. לא משנה איפה הוא נמצא – היום יש סקייפ. עדיף יועץ מעולה ורחוק, מאשר מקומי שאולי יבזבז לך זמן רב ומוטיבציה.

5. ליווי.

העסק שלך הוא נבט קטן. יש לו שורשים: ההתלהבות, הערכים, החזון, האמונה שלך בעצמך. אבל השורשים עדיין קטנים, ואין לו עלים. הוא לא יכול עדיין להשתמש באור השמש, ההצלחה הכלכלית וההכרה החברתית. יש גם סערות שעלולות לפגוע בו: בנק שסרב להלוואה, ידיד שחושב שהרעיון שלך טיפשי, חישוב מוטעה שלך שגרם לך נזק כספי. הנבט הקטן הזה צריך תמיכה מסיבית, וזה יהיה ההבדל בין הצלחה גדולה לעסק מדשדש או נסגר. כדאי להיות ריאליות: אנשים סביבך, גם האוהבים ביותר, לא בהכרח יודעים איך לתמוך בך. הם היו סקפטיים עוד בפולניה, פוחדים שתיכשלי ותפסידי כסף, פוחדים שתעבדי קשה מדי. לא כולם מאמינים בהצלחה של נשים. התמיכה עבורך קריטית, בכל דרך שבה תבחרי. כמה חברות טובות סביבך שבאמת מאמינות בך ומוכנות לחשוב איתך על העסק שלך בסדירות, אימון אישי, אימון עיסקי, יעוץ עיסקי, או פותחת בקלפים שהקלפים שלה תמיד יוצאים טובים. מי שתרצי – רק תני יד למישהו – לא חייב להיות בן הזוג, וקדימה.

הטיפים באדיבות סאלי תדמור, מאמנת אישית. אימון אישי ועבודה בשיטת התמקדות.

 

מילה מניקה

כשילדתי את ביתי השנייה כבר היה לי ברור שאני רוצה להיות עצמאית. הייתי בשלה, ונלהבת לברוא עוד בייבי משלי, רעיון משהו שיעשה הבדל בחיים של אנשים. ההנקה וחווית ההורות חוללו בי שינוי משמעותי; הרבה בעקבות חווית ההנקה הראשונה שלי והשנה הראשונה שלי כאם, שהייתה רצופת משברים שלא הייתי ערוכה להם ורגעי אושר שלא יכולתי להכיל עדיין. כשיצאתי לעצמאות הנחתי מאחורי עשור של עשיה בתחום הטלוויזיה והפרסום בתוכן, עשיה שלא שבעתי ממנה בכלל. החלטתי לשלב בין שני העולמות האילו ויצרתי את ניקה. פורטל מניקה ויבוא מוצרי motherlove לארץ, הם הבייבי שלי. השילוב ביניהם ענה על כל הצרכים שלי – לעסוק בתחום התקשרות והכתיבה, לעזור לאנשים ולהיות עצמאית. הדרך לעצמאות הייתה התמודדות עמוקה עם כל חמשת הצעדים שכתובים במאמר זה. אין קיצורי דרך ואין הנחות. הגמול הוא סיפוק אישי אדיר והגשמה. אני מאחלת הצלחה לכל אמא שבוחרת ביזמות ועצמאות. הטיפ שלי לא לתת למשברים שבדרך, לקשיים, ולפחד לשתק אתכן. ליצור מתוך חזון והכרה ביכולת האישית שלך למצוא את הדרך הנכונה לך גם לקריירה וגם לאמהות. ביחד.

מאמרים מומלצים נוספים בנושא אמאות וקריירה :

למאמר בנושא חזרה לעבודה – שאיבה והנקה – לחצי כאן

למאמר בנושא המדריך להשרדות – חזרה לעבודהלחצי כאן

למאמר בנושא  התפטרות מהעבודה "אני רוצה להתפטר" לחצי כאן

לבלוג של ניקה בנושא   חישוב מדוייק כמה זמן יש לך לעצמך  ביממה הקליקי כאן

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

1 תגובה אחת "5 צעדים שאת צריכה לדעת בדרך לעצמאות"

קישור חוזר | RSS תגובות

 1. מאת קרן:

  מניסיון שלי, לא קל להיות עצמאית,
  את צריכה:
  1. יכולת לקבל הכנסה או לא לקבל בכלל בתור התחלה
  2.יכולת ניהול זמן מופלאה, לא פחות! (ויכולת סינון שיחות, פייסבוק והפרעות ממי שגר איתך)
  3.מקום שקט משלך למשך כל זמן העבודה
  4. יכולת לעבוד לבד
  את כל אלה למדתי על בשרי כשהתחלתי לעשות עבודות עצמאיות בתחום כתיבת התוכן.
  אבל..
  אם את עומדת בכל הקירטריונים האלה, בא לך להיות אדון לעצמך ללא הגדלת שכר, לכי על זה!
  אני יכולה להגיד שאני הייתי מוכנה לתקופה ממושכת וקשה ואף נעזרתי במאמנת אישית שליוותה אותי בכל התקופה הזאת. (שמה נעה שטרייכמן, אבל מי שתרצה פרטים נוספים, בבקשה לפנות אליי בפרטי, לא רוצה לעשות פירסום פה). אומנם לקוח זמן עד שצוברים תאוצה ועד שיש כבר עסק שעומד על רגליו…אבל היום? לא הייתי מחליפה את זה בשום דבר בעולם!

הוסף רשומת תגובה