איך משכיבים את הילד לישון מחוץ לבית

halomotמפחדת שחג סוכות שלך יראה ככה?
לחץ, עצבים, את מגיעה להתארח לארוחת חג (הורים/חברים) ועוד לפני שהגעת הילד גמור מעייפות,
הוא בוכה ואת מנסה לפלס את דרכך בין בכי לצרחה ללחי של המארחת ולתת איזה נשיקת שלום קטנה,
כולם צוחקים, נהנים מצליחים לעזור למארחת עם הארגונים האחרונים,
ואת? את עדיין מנסה להרגיע ילד עייף, שלא נרדם בנסיעה ואת גם לא רואה איך לעזאזל הוא ישן עכשיו.
טוב, קצת נרגע, מתחילים את הארוחה, נכנסים לסוכה, צפוף, הוא כבר לא ממש רעב, כולם צובטים לו בלחיים ואומרים שהוא חמוד (אין לך מושג למה הם אומרים את זה, כי את יודעת כמה באמת חמוד הוא יכול להיות).
לא אכל, גם את לא אכלת ולא הספקת לדבר עם אף אחד. באיזה שהוא שלב, את פורשת הצידה מהסוכה, מחפשת פינה להתחבא בה ולהרדים אותו – עלייך, בנענועים בעגלה, בקבוקים כבר נתת לו אינסוף והוא עדיין לא נרדם. אוף! קופצת, נעה, מתנדנדת… שוב ושוב ובסוף…. ששש…. זה קרה! הוא נ-ר-ד-ם !
שמה אותו באיזה פינה בסלון, מרפדת בכריות סביב וחוזרת לסוכה.
בסוכה, את מגלה שכולם כבר הגיעו לקפה של אחרי הקינוח.
את מרגישה שהייתה כאן מסיבה בלעדייך, אבל את קצת מתנחמת בזה שלפחות הילד ישן!

את חוזרת הביתה בתחושת החמצה, ואומרת לעצמך: "לא נורא, ככה זה אמא, אני צריכה להקריב את עצמי בשבילו"

אז יקירה, אני רוצה לומר לך שזה גם יכול להיראות אחרת לגמרי.

את יכולה ליהנות מארוחת חג רגועה, שקטה, נעימה וטעימה. בעוד ילדך ישן לו את שנת הלילה המתוקה שלו.
אז הכנתי לך לכבוד החג כמה טיפים שיוכלו לעזור:

  1. כיוון שארוחת החג מתחילה בד"כ מאוחר, בערך בזמן ההרדמה של הקטן או אחרי, אני ממליצה לדבר מראש עם המארחים ולהכין לקטן שלך חדר עם מיטה/לול/מזרון שיחכה לכם כשתגיעו.
  2. השתדלו להגיע קצת מוקדם יותר, כדי שכל החברים והמשפחה יוכלו להתלהב מהילד שלכם על חשבון הזמן החופשי שלכם ולא על חשבון זמן השינה שלו .
  3. תביאו איתכם את כל מה שילדכם זקוק לו כדי להירדם ולישון (מוצץ, שמיכה, חפץ מעבר, סיפור )
  4. תכננו את הזמן שלכם כך שילדכם יאכל ויהיה מוכן לשינה בשעה המתאימה לו, אין צורך למשוך אותו כל הארוחה. ככה אתם תיהנו מארוחה רגועה והוא יקבל את השינה שמגיעה לו.
  5. כשאתם לוקחים אותו לישון, קיימו טקס שינה כמו בבית, עד כמה שניתן כמובן, ושימו אותו לישון. קחו בחשבון שיכול להיות לו יותר קשה להירדם במקום שלא מוכר לו, אז היו סבלניים מבלי לנסות כלמיני דברים שונים ובלי להתייאש. תקדישו לו את הזמן ברוגע ובשלווה וכשהוא יירדם תראו כמה זה משתלם לכם
  6. בד"כ ארוחות חג רועשות וצפופות, לכן אם ילדכם נוהג להתעורר בלילה אז אני ממליצה לשים לידכם אינטרקום כך שתוכלו להיות רגועים ולשמוע אותו במידה והוא מתעורר ואז לגשת אליו כמובן. גם אם אתם לא נוהגים להשתמש במכשירי חשמל בחג, ניתן לתכנן מראש את האינטרקום עם שעון שבת שיפעל בזמני הארוחה (רק אל תשכחו שכשאתם בחדר איתו, כולם שומעים אתכם ). בנוסף, כיוון שלרוב צפוף בארוחות משפחתיות ובחגים, השתדלו לשבת במקום המאפשר לכם יציאה חלקה מלילד שלכם, בלי שתצטרכו להזיז את כל הנוכחים רק כדי לצאת , ככה תרגישו בנוח לגשת אל ילדכם כמה שתרצו.
  7. אם אתם חושבים שיחשבו שאתם "משוגעים" עם כל ההכנות האלה, קיימו עם בני המשפחה הרלוונטים או עם המארחים שיחה קצרה ובה תסבירו להם מראש מה אתם רוצים לעשות ומה המשמעות של זה עבורכם (לדוגמא שזה יאפשר לכם לשבת בנחת וליהנות מהארוחה שהם כל כך טרחו בשבילה).
  8. אם בתום הארוחה אתם נוסעים חזרה הביתה, הוציאו את ילדכם בשקט מהמיטה והעבירו אותו לאוטו. השתדלו לעשות זאת מבלי לעורר אותו. אם אתם חושבים שבדרך החוצה מהבית המארח, כולם יבואו לראות אותו ולומר לו איזה חמוד הוא ולתת נשיקות וחיבוקים בזמן שהוא חצי ישן, אז תודיעו להם מראש שאתם מוציאים אותו ואתם מבקשים את שיתוף הפעולה שלהם.

במידה ואתם יוצאים לטיול בחול המועד ולנים מחוץ לבית:
בבית מלון/אכסניה, בקשו מיטה שמתאימה לגיל של הילד שלכם (מיטה/מזרון/לול)
מיצאו פינה מתאימה להעמיד את מיטתו כך שלא יהיה במרכז החדר ושניתן יהיה ליצור אווירה רגועה בזמן שתרצו להניח אותו לישון. הקפידו על טקס שינה נכון כמו בבית עד כמה שניתן וכן הרדימו באותו אופן כמו בבית.  לא לשכוח להביא לו מהבית את הדברים שהוא זקוק להם להירדמות כגון: שמיכה שאוהב, מוצצים, חפץ מעבר

 

בזמן ההרדמה אם שני בני הזוג בחדר, שאחד ירדים והשני יושב בשקט על המיטה או יוצא לסיבוב לכמה דקות כדי לא ליצור גירויים מיותרים לילדכם. לאחר שהילד נרדם אתם יכולים לבלות יחד בחדר ולא צריך להיות בדממה וללכת לישון ב- 19:30 בגללו.

 

במהלך היום, תכננו את יומכם כך שתוכלו לאפשר לילד שלכם לישון גם במהלך היום אם הוא עוד זקוק לכך
תכנון מוקדם יאפשר לכם גמישות וחופשיות ותוכלו ליהנות מחופשה טובה עם ילד עירני וחיוני.
השינה ביום יכולה להתקיים בעגלה או בנסיעה באוטו, לא חייבים להישאר בבית מלון/אכסניה בשביל זה.
זכרו שאתם בחופש, כך שגם אם יקרה שילדכם יהיה עייף ולא ישן טוב, לא נורא, שחררו קצת ותהנו. לאחר מכן כשתחזרו הביתה חזרו מיד לשגרה.

 

מאחלת לכם חג רגוע ושמח
ושנה טובה עם המון חלומות נעימים
נעמה ברודי-שמש
חלומות נעימים – ייעוץ שינה לתינוקות ופעוטות
www.halomot-neimim.co.il
לחצי כאן לקבלת מתנה: ספר אינטרנטי עם כל העקרונות לשינה טובה לילדך!
(הספר האינטרנטי ניתן להורדה אך ורק עד סוף סוכות)

 

בקרוב עוברים לשעון חורף – לחצי כאן לצפיה בסרטון הדרכה שיעזור לך למעבר רגוע לשעון החדש

 

פורסם ב: אמהות בדרך

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה