איך מטפלים בכאב בפטמות בעקבות הנקה?

כאבים בפטמות היא בעיה כאובה שנוגעת לאימהות רבות. יש נשים שמניקות לאורך תקופה ארוכה תוך כאבים עזים, שגורמים להן להתגעגע לצירים מרוב סבל. הן כל כך רוצות להניק ולהרגיש שהן נותנות את המקסימום לתינוק, שהן מוכנות לסבול (כמעט) הכל. אבל זה לא צריך להיות ככה!

כאבים בפטמות הם לא הכרח ואין סיבה אותם עד שיעברו מעצמם.

נעמה סלע, מדריכת הנקה, מדגימה בכמה צעדים פשוטים כיצד ניתן לפתור את הבעיה הנפוצה והכאובה הזו, וליהנות מהנקה נטולת סבל ולאורך זמן. ברוב המקרים, אפשר לפתור את הכאב בקלות ובמהירות וגם מקרים מורכבים יותר אפשר לאבחן, לפתור או לשפר את המצב. חבל לחכות, וכדאי לפנות לקבלת עזרה כמה שיותר מוקדם.

לצפיה בהדרכה המצולמת של נעמה סלע- מדריכת הנקה

איך יודעים שצריך עזרה?

טבעי שיש רגישות מסוימת במהלך השבועות הראשונים של ההנקה, אבל אם התחושה היא מעבר לרגישות, אם הכאב מתגבר בזמן ההנקה או מהנקה להנקה זה סימן שהמצב לא תקין.

מתי מתחילים הכאבים?

לעיתים קרובות, הכאב מתחיל עוד בבית החולים, במהלך 24 השעות הראשונות. במצב כזה כדאי לקרוא מיד למדריכת הנקה, ומומלץ ביותר ליצור קשר עם מדריכת הנקה לפני הלידה ולקבל ממנה הכנה להנקה, שתוכל למנוע מראש את הבעיות.

מה לא כדאי לעשות?

 • לא להפחית את תדירות ההנקות. הכאב לא נובע מריבוי הנקות אלא מהנקה לא נכונה או בעיה אחרת שדורשת פתרון.
 • השימוש במשחות גם הוא לא פתרון קסם ולא מספיק אם יש בעיה אמיתית
 • לא להיות "פולניה". הכאב בלידה הוא חלק מהתהליך, הוא טבעי ויש לו תפקיד . בהנקה אסור לחכות שהכאב יעבור לבד ולחשוב "לא נורא שכואב, העיקר שהיא אוכלת". אצל חלק מהנשים הכאב באמת יחלוף אולם זה לא אומר שלא היתה בעיה או שהכאב היה הכרחי. אז למה לסבול?

סובלת בשביל שניים?

כאבים בהנקה הם לא רק הבעיה של האם. הם מעידים על בעיה שצריכה אבחון וטיפול. בעיה שיכולה לגרום לכך שהתינוק לא מקבל מספיק חלב, לגודש, לדלקות ולירידה הדרגתית בכמות החלב שלנו והפסקת הנקה בשלב מוקדם מהרצוי.

מדוע נוצר כאב?

הסיבה הנפוצה ביותר לכאבים בפטמה, היא הצמדה לא נכונה של התינוקת לשד.

הפטמה שלנו היא איבר מאוד רגיש לאורך כל החיים – כל פטמה, אם ימעכו, ימשכו ויצבטו אותה 8 פעמים ביום ל-20 דקות לפחות, תהפוך להיות כואבת ופצועה.

הסיבה לכך שבהנקה מוצלחת זה לא קורה היא שבתפיסה נכונה של התינוק את השד הפטמה נמצאת עמוק בפיו של התינוק במקום שבו היא מוגנת מהחניכיים ומהלחץ שמפעילה ההנקה. הפטמה היא רק פתח היציאה של החלב ומסמנת לתינוק היכן לתפוס. בפטמה עצמה אין חלב!

לכן התינוק צריך לתפוס חלק של השד מלבד הפטמה.

חלק מהאמהות בטוחות שהתינוק יונק היטב, מכיוון שהן מרגישות שהתינוק תופס חזק בפטמה (ובד"כ מכאיב) ומוצץ במשך זמן ממושך. אבל דווקא התיאור הזה כלל לא מעיד שהתינוק אוכל מספיק. תינוק יכול למצוץ בכוח במשך שעות על הפטמה ולא לקבל כמעט חלב בכלל!

איך מפסיקים את הכאב?

הפתרון הוא משולב: הצמדה נכונה של התינוק, תגרום לכך שהוא יקבל יותר חלב בפחות מאמץ, שהפטמה תישאר שלמה ובריאה ושלא נגיע לגודש שגם הוא בד"כ לא הכרח.

בהצמדה טובה, צריך שהלסת התחתונה והלשון יתפסו כמו שיותר רקמת שד. הפטמה צריכה להיות עמוק בפה התינוק ליד החך העליון. כך היא מוגנת ולא משופשפת או נפצעת.

אף שע"ל- קל לזכור- ראשי תיבות לשיטת ההצמדה הנכונה של התינוק לשד:

אף- מחזיקים את התינוק כך שהפטמה מכוונת לכיוון האף שלו והשפה התחתונה יותר רחוקה מהפטמה, כדי ששם היא תישאר ותסחט את השד.

פה גדול- חייבים לחכות עד שהתינוק יפתח פה גדול ורק אז לתת לו להיצמד – אחרת הוא בכל מקרה יתפוס רק את הפטמה.

שפה- תחתונה רחוקה מהפטמה: לשים לב שהשפה התחתונה רחוקה מהפטמה ושמעל הפטמה כן רואים את ההילה – זה צריך להיות א-סימטרי.

עמוק- הפטמה צריכה להיות עמוק בפה של התינוק, ולכן צריך לקרב אותו. אפשר להרגיש את החך העליון של עצמנו: מקדימה הוא קשה ומחוספס ומאחור הוא רך. לשם צריכה להגיע הפטמה שלנו בפיו של התינוק.

למעלה- הפטמה צריכה להיות מכוונת לחך העליון של התינוק – זה מסתדר מעצמו אם מכוונים נכון את השפה התחתונה רחוק מהפטמה.

סיבות לקשיים בהנקה שגורמים לכאב

לפעמים תיקון ההצמדה כפי שתואר עושה את כל ההבדל ועובד ממש כמו קסם. אבל לא תמיד. הנה מספר סיבות לקשיים בהנקה:

 • בלבול פטמות: תינוק שכבר קיבל בקבוק, מוצץ או פטמת סיליקון מפתח הרגלים גרועים של פתיחת הפה ועבודת הלשון ויהיה יותר קשה להצמיד אותו נכון אל השד. לכן, רצוי להימנע משימוש שלא לצורך באמצעים אלה, עד התבססות ההנקה ובמקרים בהם צריך לתת למשל תוספת בבקבוק – גם אז רצוי להתייעץ עם מדריכת הנקה כיצד להאכיל בבקבוק בצורה שתאפשר חזרה פשוטה להנקה.
 • טראומה במהלך הלידה או אחריה: חלק מהתינוקות מסרבים לפתוח פה גדול בגלל לידה קשה, שהיה בה הרבה לחץ על הראש והגולגולת, או מפני שהחדירו להם צינורית לגרון לצורך ניקוי מי שפיר  ונוצר בהם פחד מלפתוח את הפה. במקרים כאלה יעזרו קודם כל הרבה מגע עור אל עור וזמן לתינוק לקבל שוב בטחון בסביבה שלו ובלי לחץ. במקביל, צריכה להיות הנחיה נכונה לגבי ההצמדה, טכניקות נוספות ואפילו טיפולים מתקנים כמו קרניו סקרל.
 • מבנה הלשון, הפה והחך של התינוק: אצל חלק מהתינוקות הלשון תפוסה לחך התחתון, בצורה שמגבילה את התנועה שלה ולא מאפשרת לה לצאת ולכסות את החניכיים ולהגן על הפטמה או לשמור על ואקום יעיל או על תנועת סחיטה טובה של השד, מה שמכונה בד"כ לשון קשורה. חלק מהמקרים האלה לא מאובחנים במבט ראשון, ודרושה מדריכה מנוסה שתדע לאבחן אותם. למצב הזה יש פתרון פשוט יחסית: פרוצדורה רפואית, שבה משחררים את רקמת החיבור שמתחת ללשון – זה לוקח שניות, זה לא כואב יותר מזריקה ולא מסוכן ויכול לפתור בעיות משמעותיות בטווח הקרוב של ההנקה וגם בטווח הארוך בהשפעה על מעבר למוצקים ובעיות בדיבור, בנשימה ועוד. יש הרבה נשים שזה פשוט הציל להן את ההנקה.
 • הגודל כן קובע: לפעמים הקושי הוא להצליח ליצור את ההצמדה הנכונה, שבה התינוק תופס מספיק רקמת שד – זה יכול לקרות בגלל שלתינוק יש פה מאוד קטן עדיין, שיש חוסר התאמה בין גודל הפטמה לגודל הפה שלו וייקח זמן עד שיצליח לפתוח פה גדול יותר. גם במקרה כזה יש הרבה מה לשפר וכל מיני טכניקות להצליח להכניס יותר מהשד לתוך הפה. זה מקרה שבו אולי אמליץ לשלב פטמת סיליקון לאיזושהי תקופה וגם זה בזהירות מרובה כי יש להם נטייה להתרגל לפטמה ולפתוח פה יותר קטן וגם הגירוי לשד לא מספיק – זה חייב להעשות בהנחיה מדויקת ובד"כ בשילוב עם עוד כמה פתרונות – פטמת סיליקון היא ממש לא פתרון קסם ויכולה לגרום גם לנזק בשימוש לא מתאים.
 • מבנה הפטמה: פטמה קטנה או שקועה הן לא בעיה בפני עצמה- הרי אמרנו שהפטמה היא רק הפתח. אבל לפעמים התינוק מחפש גירוי ברור יותר בפה ולא מוצא, ואז קשה לו להיתפס היטב. גם מקרים כאלה יכולים להיפתר בד"כ על ידי טכניקות הצמדה כמו "שיטת הסנדוויץ" או שילוב של פטמת סיליקון לתקופה מסוימת.
 • התכווצות כלי הדם בפטמה: חלק מהנשים סובלות מכאבים עזים שנגרמים ממצב זה, הנקרא "תסמונת רנו". המייחד כאב זה הוא שהוא מופיע בד"כ כמה שניות או דקות אחרי סיום ההנקה. לאחר כמה זמן הלובן יעלם והצבע הטבעי יחזור – גם זה יכול להיות מלווה בעוד פרץ כאב. זה קורה בד"כ אצל נשים שיש להן רגישות מוקדמת בפטמות וגם ככה לא נעים להן המגע בהן, או שהן כואבות במצב של קור, אחרי שיוצאים מהבריכה ולפעמים כשיש רגישות גם בקצוות גוף אחרים כמו קצות האצבעות או האף בתגובה לקור. חימום של השד לפני ההנקה ומיד בסוף ההנקה עם קומפרס נעים יכול מאוד לעזור ושילוב של משחות מסוימות או תרופות מסוימות יכולות מאוד לשפר את המצב.
 • סתימה בצינורית חלב: לפעמים, גם אחרי תקופה של הנקה מוצלחת, יש סתימה בקצה צינורית של חלב – ישנה צינורית חלב שלא מצליחה להתרוקן ורואים מין שלפוחית קטנה לבנה בקצה של אחת מהצינוריות. זה יכול לכאוב מאוד. לפעמים זה נפתר מעצמו בהנקה אינטנסיבית  בשילוב קומפרסים וכו' אבל לפעמים יש צורך להגיע לרופא שיפתח בעדינות את השלפוחית באמצעות מחט סטרילית ויאפשר לחלב להשתחרר. ההקלה במקרה כזה היא מיידית.
 • פצעים, זיהום, פטריות: במיוחד כשיש כבר פצעים – מתווספים אליהם גם זיהום חיידקי או פטריה, שדורשים אבחון נכון וטיפול תרופתי מתאים. כדאי ללכת לרופא אבל לפעמים תידרש פניה לרופא שמתמחה בהנקה, כי פטרייה בפטמה יכולה להיות קשה לזיהוי וגם כדי לקבל תרופות שלא מפריעות להנקה.פטריה יכולה להופיע גם לאחר תקופה של הנקה מוצלחת כשפתאום יש כאבים.

כאבים הם לא חלק בלתי נפרד מההנקה ושיש דרכים לטפל ולשפר בכל מצב.

השאיפה היא שאמהות לא יוותרו על הנקה בהנאה ויפנו להתייעץ עם מדריכת הנקה לפני הלידה או כשהכאב רק מתחיל.

נעמה סלע – מדריכת הכנה ללידה, דולה ומדריכת הנקה

טלפון: 052-4696834

לחצי לאתר של נעמה

אזור הפעילות: בטווח שבין חדרה, חיפה, טבריה ובית שאן.

פורסם ב: הנקה, מניקהTV

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה