אוקסיטוצין- הורמון האהבה או ההורמון ה"פולני"?

ספר לי מה אתה זוכר כילד מאמא שלך ואספר לך מה היה מצבה ההורמונאלי…

אוקסיטוצין, ההורמון המכונה "הורמון האהבה" או "כימיקל החיבוקים", משתחרר במהלך הלידה ובזמן ההנקה, ובמצבים אלה גורם להתכווצויות רחמיות ולירידת חלב. אולם אוקסיטוצין ידוע יותר בשל תפקידו התיאורטי ביצירת הקשר האימהי.

יצירת החיבור הזה, הקישור של האם לתינוק, היא חיונית להישרדות- בלעדיה האם לא בהכרח תטפל בתינוק התלוי בה. יצירת הקשר הזה תשפיע גם על כל מערכות היחסים של התינוק, לאורך כל חייו.

למרות חשיבותו, מעט מאד ידוע על הרכבו הביוכימי. חשיבות בתהליך ההיקשרות של אימהות לתינוקות נבדק על סוגים שונים של יונקים- אך מעולם לא נעשתה בדיקה מדעית כזו אצל בני אדם.

זה מה שעשו עכשיו מדענים, ומצאו כי אוקסיטוצין מחזק כל רגש שיש לגברים בוגרים כלפי אימותיהם.

הנבדקים: 31 גברים, בגילאי 19-45. נשים לא נבדקו, בשל ההשפעה שיש להורמון על גופן שלהן: הוא מעודד לידה. חלק מהגברים קיבלו אוקסיטוצין והאחרים תרופת פלצבו. מייד לאחר מכן, הם התבקשו לשכב על הספה ולספר על אימא שלהם לדוקטור מזוקן שעישן מקטרת.

לא, לא באמת. הם רק התבקשו למלא שאלונים הנוגעים לזיכרונות שלהם לגבי הקרבה והטיפול האימהי שקיבלו.

ההיפותזה של החוקרים היתה, כי אוקסיטוצין לא יגרום בהכרח לרגשות פוצי-מוצי כלפי אמא, אלא לחיזוק הרגש- חיובי או שלילי- שיש לאדם כלפי אימו.

למי שחווה די קרבה ותגובה חיובית מצד האם, האוקסיטוצין יגרום לתגובה חיובית. אבל אצל מי שחווה "חרדת נטישה" (מפני שאימם הניחה להם לבכות מבלי להתייחס אליהם- יימשך אצלם תמיד החיפוש אחר אישור לאהבה של מי שטיפל בהם והחרדה התמידית להינטש) תהיה השפעת האוקסיטוצין שלילית.

והממצאים הראו בדיוק כך: גברים שהעידו בשאלונים שמילאו בתחילת המחקר על קשר חם וחזק עם אימותיהם, דיווחו לאחר קבלת אוקסיטוצין על יותר זיכרונות ילדות של קרבה לאימהותיהם,  בהשוואה למי שקיבל תרופת פלצפבו. גברים שדיווחו על חרדת נטישה דיווחו על אימהות פחות קרובות וטיפוליות לאחר הרחת האוקסיטוצין, בהשוואה למי שקיבל תרופת פלצפבו.

להורמון לא הייתה השפעה דומה בכל הנוגע למצב הרוח של הנבדקים, לרגשות כלפי בני משפחה אחרים או כלפי עצמם.

בהתבסס על מחקר זה, היפותזת המחקר העכשווית היא שאוקסיטוצין מפעיל את מערכת ההיקשרות שכבר קיימת. הוא גרם לנחקרים לזכור באופן סלקטיבי מידע אודות אימהותיהם, מידע שתואם לרגשות הכלליים שלהם, אולם האוקסיטוצין לא גרם להם לחוש חיבור. כלומר בשורה התחתונה, קשה לקרוא לאוקסיטוצין הורמון האהבה, אולי צריך לקרוא לו "הורמון אמרתי לך אמא!"

לפרטים נוספים על המחקר

פורסם ב: מאמרים

על המחבר:

תגובות פייסבוק

comments

הוסף רשומת תגובה